Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vlastislav,
zítra Robert.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz


Tip pro vás
Nav¹tivte nové poradny...

Chcete-li mít vlastní E-mailovou schránku, pøístupnou odkudkoliv, vyu¾ijte TipMail.cz. Mù¾ete zde získat zcela zdarma e-mail adresu, kterou si zaregistrujete.

Letem, svìtem...
27.04 - Ostrava:V Ostravì startuje zbrusu nový maraton - na jediném certifikovaném okruhu,s mezinárodní úèastní i televizním pøenosem.

Nese jméno legendárního bì¾ce Emila Zátopka, ... (více >>>)
(Ro)

25.04 - Liberec:Odborníci z Èeská alzheimerovské spoleènosti udìlili domovu pro seniory ze sítì SeneCura certifikát, který potvrzuje vysokou kvalitu péèe o seniory s demencí.

Certifikace ... (více >>>)
Filip Moravec

Zasmìjme se
28.04 - Ferry, vstávej, èlovìèe, pod palandou je my¹!
Co blbne¹, vod který doby sem koèka?

Tramp Ben objevil na boudì nový pùllitr s olovìným víèkem, co¾ ho zcela zaujalo:
Hergot, ... (více >>>)
Pavel

Pranostika pro tento den
28.04 - Mrzne-li na svatého Vitala, mrzne je¹tì 40 dní.
Danka

Dobré rady
27.04 - Ráno si dejte rozcvièku.
Mo¾ná máte po ránu jiné starosti ne¾ cvièit u otevøeného okna a nedostatek pohybu pak doháníte veèer. Tím v¹ak vysíláte svému tìlu ¹patné signály. ... (více >>>)
Jitka




Domù
Zde si mù¾ete nastavit SeniorTip jako va¹i domovskou stránku. To znamená, ¾e se vám stránky SeniorTip zobrazi poka¾dé pøi spu¹tìní va¹eho prohlí¾eèe nebo po kliknutí na ikonu domù. Kliknutím ZDE se provede nastavení va¹i domovské stránky na adresu stránek SeniorTip.cz.


"Projekt "Internet a senioøi" podporují:

MORAVSKÁ OSTRAVA A PØIVOZ

Nadace rozvoje obèanské spoleènosti

Carrefour

SEVEROMORAVSKÁ ENERGETIKA

VÍTKOVICE TOURS

AGENTURA PRO REGIONÁLNÍ ROZVOJ

OVAK

EU
Letem, svìtem...
24.05 - Brno:Poèet Èechù s cukrovkou neustále stoupá. Vyplývá to z aktuálních údajù ÚZIS, podle nich¾ se s nepøíjemnou diagnózou ji¾ v roce 2015 potýkalo bezmála 928 tisíc lidí. Odborníci se v¹ak shodují, ¾e skuteèné èíslo nemocných je mnohem vy¹¹í.

Vzrùstá také absolutní poèet komplikací diabetu, jako tøeba amputace konèetiny èi slepota. Cukrovka druhého typu, která tvoøí naprostou vìt¹inu pøípadù diabetu, je pøitom podle odborníkù èasto zapøíèinìna ¹patnou ¾ivotosprávou.

Report ÚZIS Struèný pøehled èinnosti v oboru diabetologie a endokrinologie za období 2007-2015 uvádí, ¾e incidence nových pøípadù cukrovky vykazuje stoupající tendenci. Z více ne¾ 56 tisíc pøípadù v roce 2007 na více ne¾ 80 tisíc v roce 2015. Celkový poèet nemocných v Èesku pak tedy rovnì¾ stoupá, a to z bezmála 805 tisíc pacientù v roce 2007 a¾ na témìø 928 tisíc v roce 2015. Odborníci navíc odhadují, ¾e pøibli¾nì dal¹ích 200 tisíc nemocných není registrováno a o svém onemocnìní netu¹í.

Vrozenou cukrovkou v porovnání s tou získanou trpí minimum lidí. Podle Zprávy o zdraví obyvatel ÈR z roku 2014 cukrovka druhého typu pøedstavuje 90 a¾ 95 % v¹ech pøípadù diabetu. „Obecnì lze øíci, ¾e poèet osob s diabetem stoupá ze dvou dùvodù. Jednak hromadìním vrozených faktorù, a souèasnì nepøíznivých faktorù osobního ¾ivota a prostøedí, ve kterém ¾ijeme,“ vysvìtluje pøednosta IKEM prof. MUDr. Franti¹ek Saudek, DrSc.

"Úroveò na¹í civilizace, zpùsob ¾ivota a zmìny ¾ivotního prostøedí pøispìly k tomu, ¾e témìø nikdo nemá problémy se zaji¹tìním dostateèného mno¾ství kalorické potravy. Vìt¹inou je jí nadbytek. K jejímu opatøení u¾ navíc není nutná velká fyzická aktivita. Sport se stává spí¹e vhodným doplòkem ¾ivota, ale v dostateèné míøe se mu vìnuje jen èást obyvatel. Lidé dnes ¾ijí v trvalém shonu a rozèilení, a èasto si opatøují rychle dostupné jídlo a pití s nadmìrnými kaloriemi a nezdravými volnými cukry a tuky," dodává Saudek.

V souvislosti s nárùstem cukrovky pøibývá podle zprávy ministerstva zdravotnictví Zdraví 2020 také absolutního poètu komplikací diabetu. Mezi lety 2000 a 2009 stoupl poèet pøípadù onemocnìní oèní sítnice o 28 %, o 71 % se zvý¹il poèet pøípadù onemocnìní ledvin a výskyt diabetické nohy stoupl o 16 %. Roste rovnì¾ absolutní poèet vyplývajících vá¾nìj¹ích dùsledkù. Zdvojnásobil se poèet pøípadù nedostateènosti ledvin, o 14 % pøibylo pøípadù slepoty a o 44 % amputací konèetiny.

Diabetici, zejména ti, kteøí trpí metabolickou poruchou ji¾ del¹í dobu, se podle odborníkù èastìji potýkají té¾ s po¹kozením vegetativního nervového systému a poruchou funkce malých cév a nervù. V dùsledku toho se u nich zvy¹uje náchylnost ke zranìním a vzniku infekce.

"Sní¾ené vnímání bolesti, které je zpùsobené po¹kozením nervových zakonèení, vede k tomu, ¾e si pacient s cukrovkou zpùsobené zranìní uvìdomí èasto a¾ se zpo¾dìním. Neléèí ho vèas, kvùli èemu¾ hrozí vznik nebezpeèné infekce," varuje Jiøí Vykydal z Profi-Pedikura.cz. Podle nìj dochází k drobným zranìním pøi bì¾né domácí péèi, typicky tøeba pøi úpravì nehtù èi odstraòování ztvrdlé kù¾e. "Pokud diabetici pou¾ívají ostré èi ¹pièaté pomùcky a nástroje, riskují zranìní a následnou infekci. Vhodnìj¹í je pou¾ívat kle¹tì a nù¾ky se zaoblením a namísto kovových ¹krabek sáhnout po tìch keramických. Pomùcky pro diabetiky jsou navíc obvykle z hypoalergenních materiálù, které se dají snadno sterilizovat," radí Vykydal.

Se ¹patným hojením ran se diabetici potýkají obzvlá¹tì tehdy, kdy¾ nejsou dobøe léèeni.

"©patnì kompenzovaná cukrovka toti¾ zhor¹uje schopnost organismu odolávat infekcím. Speciální situace se pak týká nemocných se syndromem diabetické nohy, kdy je ¹patné hojení ovlivnìno i poruchou prokrvení a po¹kozením nervù," potvrzuje pøednosta Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA. "Pomùcky urèené speciálnì pro diabetiky proto rozhodnì doporuèujeme u¾ívat," dodává.

Zvy¹ování poètu lidí, kteøí se léèí s cukrovkou, se pøirozenì promítá také do nákladù poji¹»oven. Ty se neustále navy¹ují. "Za rok 2010 byly náklady na diabetes ve vý¹i zhruba 568 milionù korun, a týkaly se celkem 66 768 poji¹tìncù. V roce 2016 pak byly náklady u¾ bezmála 851 milionù korun na 82 934 poji¹tìncù," potvrdila trend Elenka Mazurová, tisková mluvèí Èeské prùmyslové zdravotní poji¹»ovny.
Jana Kaèmárová