Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Zbynk,
ztra Adolf.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

VLK V UPANU

Wiki je dsn chytrá holka. Ví všechno o kynologii. Take jako ví všechno o psech. Já jsem teda spíš odbornice na to kino. Ale náhodou i psa poznám. Wiki, teda celým jménem Wikipedie, íká, e pedchdcem psa je vlk obecný. Jako nejvtší domestikovaná šelma, chápete?! Koukám teda na sousedovic ivavu. A hledám tu šelmu. S úctou k ivav, marn. Zakousla bych ji první. Myslím, e to sousedka tuší, protoe ji maskuje pi venení na zahrad pod rový upánek s kapuckou.
 
Podle Wiki tu s námi pes ije trnáct tisíc let. Tak to je hustý! Tím se totiz vysvtluje, pro ta sousedovic ivava moc nechodí a panika ji asto nosí. Být takto stará, taky nechodím.
Nechápu ale, jak to Wiki myslela s tou pastvou. Pes prý slouí lovku k pehánní dobytka. Tak koukám do té zahrady, kde na míst pešlapuje sousedka s mobilem v ruce a asama od smetáku odhání hmyz. ihadlo toti u nejspíš dostala, protoe její horní ret je nápadn zduelý. A kolem ní se potuluje ten rový upánek. Vysvtlí mi teda nkdo, kdo koho tady, sakra, pase? 
 
Wiki mi k tomu pidává, e úlohou psa je chránit jeho majitele. Tak jasn, na to pozor! Kdy tahle sousedka zapiští trhej, vyítí se proti vám její ochránce. Zuivá ivava, její zákenou zbraní je rový upánek. To nepeijete! Na míst se udusíte smíchy. 
 
Musím souhlasít s Wiki, e páníek se me podobat svému psovi. Já se v plemenech ps nevyznám, ale kdy u poznám ivavu a pidám si k ní sousedku velikosti XS, nco na tom bude. A kdy k tomu pidám i její výrazný styling, pochopím i upánek. To m baví! Take teba panika pudla bude mít písnou trvalou. Nebo majitele buldoka se nebudete ptát na oblíbeny sport, protoe ten box v oblieji nezatají. Takový ten piva, co má vn slinu, bude mít dogu. No a komunikativní lovk si poizuje rozhodn plemeno au, au. Nevím teda, jak je to s naháem, ale to je jedno. 
 
Tak kdy tohle víte, ten Golem, co jsem ho potkala, by ml mít nejmí medvda. No, podle toho zlatého etzu na krku spíš pitbulla. Jak teda jako neumím ta psí plemena, tídní mu podle muskulatury mám v popisu práce. Pudink, Norma a Golem. Základní fitness plemena. Golem je to pifouknuté monstrum, které vypadá, e nepouívá klouby. Nosí melouny pod paema. Ty od zelináe. Ale moná i ty druhý. 

Tak kdy takovýhle Golem zaval jméno toho psa, píspendlilo m to ke zdi. Po porad s Wiki to byly zbytené obavy, protoe to, co se pihnalo byl mucínek jorkšírek. Dala bych ale ruku do ohn za to, e se jmenoval Rocky, Terminátor nebo tak njak. A te se v tom jako vyznejte.
 
Od Wiki jsem se dozvdla, e pes je mentáln na úrovni dvouaplletého dítte. Aha! Take ho mamka s takou musí vychovat, aby jim z nho nevyrostl ten vlk. 

A navíc Wiki íká, e kadý pes má svj temperament. Normáln, máte teba psa melancholika. Co si asi mete gratulovat. Já jsem jak na potvoru narazila na knírae cholerika. Wiki ale íká, e cholerika zvládne zkušený psovod. A co myslíte? Panika tch veštících chlup byla uitelka mateské školy. A te si k tomu pidejte toho vlka. A lovce. 

Ulovil si m hned u branky. A zavsil se mi na kotník. Já teda nevím, jestli jste nkdy zkoušeli setást cholerického hotdoga z nohy. To toti vypadáte, e máte epileptický záchvat. A navíc je to k niemu. Jako postelená jsem se dobelhala k domu, odkud ten biják sledovala panika. aluju. Zvedám nohu s visícími chlupy na kotníku. Ukazuju zválenou trávu, jak jsem s ním cestou k domu vytela zahradu. U branky jsou v tráv jasné stopy boje. A co jako myslíte? Co byste ekali od uitelky mateské školy? Dostala jsem bonbón. A hotdog pochvalu. Asi e si m tak hezky ulovil.
 
Tak to jsem hned taky alovala Wiki. Podle ní je pro psa pirozené respektovat lovka jako vdce. A je tahle zlatá paní elka vdce? Je. Vdce smeky pedškolních dtí. V dobré víe a spokojenosti celé planety by si klidn ustlala v boud, zatimco hotdog by si dával v obýváku Campari. 
 
Já jsem si zkrátka myslela, e lovk patí do bytu a pes do boudy. Jako ten slavný Maxipes Fík. A on jako te bydlí v kabelce? Fík teda ne. Tomu by kabelka od Armaniho neslušela. Bišonek. S mašlikou. Sedl si v kabelce panice na klín a papal zmrzlinku z jedné liky s panikou. Tak jsem byla zvdavá, co na to ekne Wiki. To nechcete slyšet! Take máte jako kabelku od Armaniho, v ní výstavního bišonka a papáte zmrzlinku s píchutí koneníku potulné feny, do které bišonek zaboil láskypln svj enich? Ví tohle Armani? A víte, co je ješt? Ne, to neeknu. To u byste si okoládovou zmzlinu nikdy nedali. Take víte. 

Víte taky, kolikrát jsem pouila slovo pes? A pitom tento fejeton není vbec o nich. Od vlka a po upánek, tedy za ty tisíce let, se lovku podailo vytvoit nejrznjší plemena ps, která jsou odrazem lidských poteb. To mám taky od Wiki. Nkdo potebuje hlídae nebo lovce. Pro nkoho je nezbytným vodiem. Nkdo hold potebuje ramínko na rový upánek. Nebo kabelku. Nkdo má potebu vylepšit si image zabijáka. Ukázat, e má melouny na kont. Nebo prost potebuje jen spoleníka.

Wiki je dsn chytrá holka, ale vbec neví, e všichni ti mají jedno spolené. Potebují pirozen o nkoho peovat. Potebují ten mokrý umák, který se bude spolehliv radovat, kdy se vrátíte dom. Potebují se pomazlit. Potebují ten chlupatý bezpodmínený ostrov lásky. Je jen otázka, jestli ji umí taky dát. A kdy, jestli u to není láska patologická, která degraduje psa a iní z nho lovka. 
A proto já mám plyšáka. Jezevíka, hééé!

 
Terezie erbáková
* * *
Ilustrace: https://pixabay.com/cs

Zobrazit všechny lánky autorky  
 
 
 

Komente
Posledn koment: 24.05.2023  20:13
 Datum
Jmno
Tma
 24.05.  20:13 Von
 21.05.  01:12 Terezie erbkov Podkovn
 20.05.  22:04 Renata .
 20.05.  21:47 Jaroslava
 20.05.  20:10 Dagmar
 20.05.  19:32 Vladimr K
 20.05.  11:36 olga jankov
 20.05.  07:55 Pemek
 20.05.  03:45 Ivan