Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Rostislav,
zítra Marcela.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Na Hromnice o hodinu více

V¹imli jste si, ¾e je den ode dne déle svìtlo? V¹ak se také není co divit, vèera toti¾ byly Hromnice a jak praví pranostika: Na Hromnice - o hodinu více.  Je¹tì nìjaká doba uplyne, ne¾ pøijde první jarní den.

Jen je¹tì pøestát ten únor...

 

Mìsíc únor je na pranostiky velmi bohatý, jedna napøíklad øíká, ¾e únor nám dlá¾dí cesty k jaru.

Nejznámìj¹í únorové pranostiky:

Únor bílý pole sílí.

Na Hromnice o hodinu více.

Na Hromnice musí skøivánek vrznout, i kdyby mìl zmrznout.

Na Hromnice jasná noc - bude je¹tì mrazù moc. 

Zelené Hromnice - bílé Vánoce,

Jestli na Hromnice mrzne a snì¾í, úrodný rok nato bì¾í.

Dal¹í pranostiky se vá¾í k 5. a 6. únoru - Svatá Agáta (5. 2.) bývá na sníh bohatá. Nebo - Na svatou Dorotu (6. 2.) odme» sníh od plotu. A nakonec rèení, v nich¾ vystupují rùzní tvorové - Le¾í-li v únoru koèka na slunci, je¹tì v bøeznu poleze za kamna nebo - V únoru, kdy¾ skøivan zpívá, velká zima potom bývá.

 

Ale pojïme zpátky k Hromnicím

Co si pod pojmem Hromnice vlastnì pøedstavit?

Hromnice je církevní svátek, tzv. uvedení pana Je¾í¹e do chrámu, kdy vlastnì ¾ena po ètyøiceti dnech ¹estinedìlí pøicházela, aby se oèistila. Na východì se øíká Hromnicím Potkání, to podle toho, ¾e Simeon se potkal se Spasitelem svìta, jak mu bylo Bohem pøislíbeno. Simeon nazval Je¾í¹e svìtlem ku zjevení národù a právì na tento svátek na tuto památku se ¾ehnají církvi svíce a ty jeho svíce jsou právì pùvodem pro toto slovo Hromnice, ty svíce se rozsvìcují ve dny, kdy je bouøe na ochranu proti hromu.

Lidé si v tyto dny odná¹ejí z kostelù, ze m¹í posvìcené svíèky hromnièky, aby jimi podle starého køes»anského zvyku chránily svá obydlí pøed bouøí, hromem a bleskem. Svátek uvedení Pánì láká do kostelù tradièní i sváteèní náv¹tìvníky. Svíèka je symbolem svìtla Kristova. Hromnièní svíèky si lidé odjak¾iva odná¹eli domù, aby je po celý dal¹í rok ochraòovaly pøed nebezpeèím.  Podle starých pranostik si lidé zapalovali svíèky v tísni a strachu. Svíce osvítí temnotu, v tomto pøípadì samozøejmì v smyslu duchovním. Jde o typický køes»anský symbol.

K Hromnicím se vztahuje øada dal¹ích zvykù a lidových moudrostí. S hromnièkami pøedkové obcházeli i úly, v místnostech, kde svíèka byla, se nesmìlo klít a lhát. Mnohde na Hromnice lidé netanèili, jeliko¾ vìøili, ¾e by do roka zemøeli. Témìø v¹ude bylo zapovìzeno ¹ít. ©pièka jehly by prý pøitáhla blesk. Vedle známého úsloví "na Hromnice o hodinu více" se lze v pranostikách doèíst, ¾e pokud je v tento den nebe èisté, potrvá zima déle jistì a kdy¾ jsou na Hromnice kalu¾ky, budou jablka i hru¹ky. Stejnì tak prý musí v tento den skøivan vrznout, i kdyby mìl zmrznout. Na¹i pøedci se také shodli, ¾e pokud na Hromnice vyjde slunce, bude zima je¹tì dlouhá, av¹ak o to bohat¹í bude v onom roce úroda. Hromnice také otvírají dveøe do èasu masopustù. Èas veselí a hojnosti trvá a¾ do bøeznové popeleèní støedy. Pak u¾ pøichází pùst pøed velikonoèními svátky.  Od masopustù odvíjeli lidé v minulosti i poøádání bálù a zábav.

 

Milada Kopeèková

 

Vá¾ení ètenáøi, za¾ili jste nìco neobvyklého èi zajímavého? Napi¹te nám vá¹ pøíbìh. Zajímavým ètením potì¹íte své pøátele. Oti¹tìné pøíspìvky bohu¾el nehonorujeme.

Zajímavé pøíbìhy ji¾ mù¾ete èíst v rubrice "Vlastní tvorba", a ze zku¹eností ji¾ víte, ¾e patøí mezi nejoblíbenìj¹í ètení.

Va¹e pøíbìhy, pøíspìvky mù¾ete zasílat na e-mailovou adresu info@seniortip.cz   s heslem (vlastní tvorba).



Komentáøe
Poslední komentáø: 04.02.2005  16:44
 Datum
Jméno
Téma
 04.02.  16:44 Boøivoj Proè se slaví Hromnice.