Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Vendula,
ztra Heman,Hermna.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Objetí je nadstandard

Jsem moák na pohotovosti. Piplazila jsem se sem v noci na Boí hod. Chtla jsem nechat rychlou pro nešastníky, co chytli od vánoního stromeku. Jak ale koukám na chlápka v proskleném akváriu, ádný výhody z toho nebudou. Naopak. V oích má napsáno, e jsem otravný moák. Na visace, e je bratr. Nevím. U od pohledu pochybuji, e my dva jsme v pízni. On je leklá ryba. To je taková vánoní epidemie, kterou nkteré ryby, zvlášt kapi, nepeijí. Pouívá jen holé vty a otáí oima, kdy mi musí kadou vtu opakovat. Z akvárka jsem prost ješt rybu mluvit neslyšela. Omlouvám se mu, e neovládám znakovou e. Ale nenechám se stáhnout pod hladinu a nakazit se tou epidemií. Pohladím ho slovn po šupinách. "Radši by ses te mrskal ve vodní posteli, co?" Nic.
 
Nepohnul ani ploutví. Jen zpod skla vyplaval papír. Tak ten dodlává. Poslední jeho slova byla asi - odezírám: "Sedni a ekej!"

Není tady ani noha. Ani fraktura, angina, ádný slepák nebo otes mozku. Jen moák stoený na sedace do klubíka. Na tení jsou tu jen dvee. To je taková studená literatura faktu. "Poadí pacient uruje léka". To u jsem etla. Tohle napsal lovk, který u ve tech letech vyléil plyšového medvda z bronchitidy. V pti letech pak provoval teplotu všech píbuzných teplomrem z hrakáství. Jeho maminka si tehdy oddechla, e se na rodinné oslav spokojil s mením v podpaí. Vzhlíel k bílému plášti, protoe lovk v nm ml úctu a obdiv. Ne mu ten pláš pozvracel, protoe se mu šoural v krku tím devným ním. U tehdy vdl, e chce pomáhat. Nikdo se pak nedivil, kdy sám do toho bílého plášt vklouznul. V zaátcích ml pláš pkn blouký, naehlený. Jene as mu ho sepral. Takový pláš dostane hodn zabrat, kdy ho perete spolen s lidmi, jejich osudy, zdravotními pojišovnami a úedními šimly. Musí být z kvalitního materiálu, aby vydrel i obasné vyvaování se samozvanými lékai s atestací na internetu. Návod na praní si ale našel sám. Musel. Aby se mu úpln nerozpadl. Vyndal tedy z toho plášt lovka. A zbyl z nho jen léka, co uruje poadí pacient. 

Jak dlouho se tu u svíjím? Podle hodin mého ptiletého syna u aspo tyi veerníky! Potebuju lékae. V tuhle noní hodinu ale nemohu oekávat, e by pišel i s lovkem. A já bych je te potebovala oba. Jeden by m zaléil vlídným úsmvem, pochopením a pedepsal jedno obejmutí tikrát denn. A druhý by to doladil chemií. Jene tolik lidí na jeden moák pojišovna nezaplatí. To je nadstandard.

Tak si dám další díl dveí. Vzhledem k mému stavu u zvládám jen obrázky. Thotná ena na plakát z profilu má popsány vnitnosti tak dovedn, e se snad i rozkrojím. Dloha, steva. Moák! A to embryo se mu po nm válí! Tak na to nemám. Musím se jít zeptat do akvária, jak dlouho ješt budu v pozici zahradní hadice. 

 

Leklý kapr se nepohnul. Hodn opatrn, abych nerozvíila hladinu, jsem vznesla dotaz. A vida, zaal se mrskat. "Jsou ti hodiny ráno, co byste chtla?" Chtla bych t praštit palikou, abys to ml u za sebou. Jsem tvoje sestra, ty rybo chcíplá. Maso, kosti jako ty. Naše matka Zem nás oba porodila.  Co tady na m veš? Poníena se vracím zpt. Míjím další díl dveí "Ticho léí". A pak u zhasli. Jako z akvária slyším: "Jste v poádku?" Na tvái cítím plesknutí ploutve. Kdy zas rozsvítili, sklánl se nade mnou kapr. On ije! "Bolí vás nco?" Dlá si ze m srandu? Já jsem ten moák! "Potebujete nco?" 

Potebuju obejmout. Potebuju nutn lovka v bílém plášti. My moáci, kyle, luníky a infarkty ho potebujeme všichni. lovka. Ne leklou rybu.
 
Terezie erbáková
 
* * *
Kolá: Marie Zieglerová
Foto pro anotaci:  DÒNG SỰ KIỆN
 


Komente
Posledn koment: 17.04.2018  22:52
 Datum
Jmno
Tma
 17.04.  22:52 Renata . U se vn tm
 16.04.  16:25 Josef ermk
 15.04.  23:32 Terezce
 15.04.  15:49 Dana K.
 15.04.  15:47 Terezie erbkov Ivanovi
 15.04.  12:03 oga jankov
 15.04.  06:04 Ivan Terezce
 14.04.  18:35 Von
 14.04.  15:19 Terezie erbkov
 14.04.  14:09 Vclav
 14.04.  13:43 KarlaA