Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Heman,Hermna,
ztra Ema.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Veteráni
 
Na front. Spolubojovníci semknutí proti spolenému nepíteli. eské pošt. Vzájemn se podpíráme z posledních sil. Jestli mi nabídne los, zastelím ji. Zaujal m veterán. Odhaduju ho na první svtovou. Zejm si jde pro výsluhu. Sedá si. Nedivím se. Bála bych se ho i dotknout, tak kehký mi pipadal. Nevypadá sympaticky. Zatím jsem v záloze, ale a budu v první linii, dám mu pednost. Vypadá ale, e m, cucáka, pošle do háje. Nebojím se, jsem ve válce. Ješt vyslechnu jednání na pepáce, které skonilo smírem a stojím elem nepíteli. Otáím se na veterána a nabízím mu svou pozici. Beze slov a zmny ve tvái se strašn pomalu zvedá, jde ke mn a postaví se mi pímo ped obliej. Te to pijde. Vlez mi na záda nebo tak nco.
 
,,Madam, ani nevíte, jak jsem šasten jen proto, e to íkáte." Roztaju. Mluví! Krásn! Dýchla na m první republika. ,,Já budu hned hotov." Nevím. Podle tváe nepítele za pepákou to me znamenat i smrt. Vsázime se. Baví m to. Robert Fulghum nazval tyhle lidi hráema. Chytnou se, mluví, ádná leklá ryba. ,,Vsadíme se o pusu. Nemu prohrát, víte?!" Trochu se leknu, teba má z války svrab. Klídek, jsi v boji, Terezo, nemeš se podlat. Fakt je hned hotov, ije. Vyhrál. Tak te. Elegantn mi vezme moji ruku do své tak moc zvrásnné. Pekvapilo m, jak je píjemn hladká. Políbil mi ruku. Spolubojovníci mají kulturní vloku. Dokonce i nepítel na chvíli pestal s palbou razítek. Cítím pýchu.
 
,,Madam, velice vám dkuji, bylo to pekrásné." Obdrela jsem ád lovka. Lítám blahem. Sáhl na m ivot. Asi strašn dlouhý. Jestli nebyl v první, tak urit druhou svtovou zail. A pak ty sraky po ní a Bh ví, co mu tam ivot ješt nastril. Kdyby m nazval cucákem, snad bych se ani nemla urazit. Vím houby. 
 
Mám veterány v tréninku. Samo, neskáou pes kozu, ešíme, co na nich napáchal ivot a píroda. Mrcha jedna, klade pekáky, veteránský vk prost není sranda. Vím hodn o jejich tle a válce názvem ivot. Mockrát ho chtli zahodit. Pesto bojují. I v mých lekcích, kde umírají mladší. Totální nasazení.
 
Nkteí veteráni ale zstávají v boji sami a pak zprávy z domova, od dtí, vnouat jsou jejich jedinou radostí. Navíc si nkteí z války pinesli pochroumané zdraví. Nejsou nároní. Štstím nazývají chzi bez opory. 
 
Rozdáme jim medaile! Ale myslím, e na to kašlou. Další vc do šuplíku, kterou seere bu skleróza nebo Alzheimer. Co jim teda dáme? To nejdraší v dnešní dob. Vlastní as! Kdy jsou v Kauflandu akce, je pomoc s taškou na vyznamenání. Vlastni as a slovo. Slovo pochopení. A co za to dostaneme? Teba taky prdlajs. Oni u nic dát nemusí, oni u dali. Vybojovali naší pozici!
 
Terezie erbáková
* * *
Ilustrace © Eva Rydrychová
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 24.02.2017  17:20
 Datum
Jmno
Tma
 24.02.  17:20 Terezie erbkov
 24.02.  14:19 Bohuna
 23.02.  09:49 Tomas Moc pkn ten!
 23.02.  09:41 Von
 23.02.  07:51 Milan