Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Jitka,
ztra Mikul.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Harmonikái
 
Tak jsem zase v tom. V nadšení !!! Dlouho jsem se nedostala z kolotoe zbyteností a neproduktivních inností, ale najednou... chodí ke mn 2 dtiky  ukat na piáno, mám radost, a protoe jsou to skoro zaáteníci, tak jim staím ve he na 4 ruce. A po dlouhé dob se ozval kapelník amatér, e se koná sraz harmoniká v Kostelci nad Orlicí, a jestli pojedu, a jestli hraju, a kdy si pijdu zahrát, a pro lenivím, a e je to radost, kdy lidi zpívaj... no, odolejte tomu!
 
A tak jsem ze zmrzlé chaty pivezla heligonku a tahám ji doma jak mch, jen aby se rozeznla. Nejde mi to bravurn, ale neš ! Takových nás je. A velmi jsem se tšila do toho Kostelce. Jako by mne chtl nkdo odradit, zaal naveer padat sníh, a já se tak bojím autem, a potm obzvlášt.
 
Ale dojeli jsme!
Na námstí je budova „Rabštejn,“ kino a kulturní sál souasn, nádhern totalitní, výep hned u vchodu láká na panáka, na stnách nádherné fotografie z Laponska od místních cestovatel. Návštvníci všichni seniorského vku, naopak soutící byli z ad mladších a ješt mladších.
 
V sále nebylo místa volného, sedli jsme kadý jinde a já jsem nechala ve zmatku vybít fotoaparát.
Veer uvedl vtipný prvodce. Na pódiu je výzdoba, odpovídající hrdosti na místní klub harmoniká, všude po stolech byly harmoniky a harmoniky a kufíky s instrumenty a tajuplnými. A pak se na pódiu stídali ti, co se pihlásili  k úinkování. Nejvíc mne pekvapil mladý mu z Jihlavy, který zaal „prý“  v lednu, ale hrál jak divoch a zpíval, a strhl celý sál ke sborovému zpvu. Pak se stídali heligónkai, akordeonisté, nkdo v kostýmu praských Pepík s mlynáskou epicí, nkdo jako flašinetá s kloboukem na almuniku, nkdo jako elegán. Do toho vystupoval estrádní komik minulých let, ale ml originál harmoniku tahací i foukací v jednom a rozveselil. Byla jsem upozornna, e to pravé oechové pijde a pozdji.
 
A opravdu!
Kdy nastupovali pánové s harmonikami  víceadovými, tajil se ve mn dech. A kdy hráli ve  dvojicích a trojicích, bylo to jako orchestr. V pedsálí  se formovaly skupinky podle repertoáru a tam se sehrály jak heligonky, tak akordeony, do toho leckdo pidal klarinet a nebyli k zastavení. Veer se protáhl. Mnozí úastníci jezdí na srazy harmoniká po celé republice i na Slovensko a do Polska a dokonce k nám prý jezdí i Nmci. Harmoniky zaívají obrovský rozkvt, srazy jsou vyhlašované i na internetu a dokonce jsem tam našla i stránky, kde je škola pro zaáteníky i pokroilé. Je to interaktivní, je to v MP3, mete si to stáhnout, je tam seznam text, seznam not, CD a interpret, je tam fotogalerie nástroj a seznam prodejen. Lidé se tam dávají dohromady, jsou tam oznamované další a další srazy. Mnohé obce si vzaly za své zaštítit harmonikáe svým majestátem.
 
Take mám radost!
Rozkvt zaívá i amatérské divadlo, shlédla jsem nedávno ti pedstavení a lidé se jen hrnou. e by televize se svými reality - nevkusy mla na kahánku? Ké by! V realityshow nemáte šanci, jestlie nejste mladí a draví. S harmonikou máte šanci vdycky a jako poslucha a sborový zpvák obzvlášt.
 
Chcete-li se podívat, navštivte teba stránky www.keblovaci.cz   nebo www.paleo.cz/heligonky nebo si dejte nco takového do vyhledávae. Já u se tším, a na njaký sraz pojedu. Pár fotek posílám a srden zdravím.
 
Vaše Eva Marková


Komente
 
 Datum
Jmno
Tma