Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Ldie,
ztra Radana.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

 

Bylinky proti jarní únav


Dokud je lovk zdráv a necítí ádné potíe, zpravidla se k njaké širší prevenci a ochran svého zdraví nepinutí. Teprve kdy se objeví potíe, je ochoten nco udlat, nco obtovat. Bývá tomu hlavn na jae, kdy bývá jeho organismus po dlouhém zimním období oslabený a navíc je vystavený útokm rzných druh chipek. Teprve v tomto okamiku, kdy je doslova jako mátoha, lovku dojde, e jeho organismu se nedostávají vitaminy. Co obvykle udlá? Zajde do první lékárny a za nekesanské peníze si nakoupí vitaminové tablety, piem ho vtšinou nenapadne, e moudrá matka píroda má pro nás nachystané bylinky, které nám pomohou „postavit se na nohy“. Staí se prost kolem sebe jen porozhlédnout a sbírat. A nestojí nás to ani korunu.


Kopiva

Nemusíme chodit píliš daleko, prakticky všude se setkáte s kopivou dvoudomou. Odborníky je pokládána za nejuitenjší rostlinu v naší pírod. Mladé listy kopivy, které se objevují brzy zjara, obsahují mnohé cenné látky, které se lidskému organismu po zim nedostávají. Jako by rostlinka vyrostla práv proto, aby lovku nabídla novou sílu a odolnost. Byly v ní toti zjištny mnohé karotiny, vitamin B 2, fytoncidní látky, sirné a jiné sloueniny, psobící napíklad na sníení hladiny cukru v krvi.


Natrháme si nkolik mladých vrcholk kopivy s listy. Rychle je propereme, umeleme na mlýnku a smícháme se stejným dílem vody. Necháme pl hodiny ustát, pecedíme pes hustší síto. To, co nám zstane na sítu, udusíme jako špenát. Šávu scedíme pes ajové sítko a pijeme po douškách. Obsahuje hodn chlorofylu, eleza vázaného na organické látky, které pomáhá pi tvorb ervených krvinek, a adu vitamin. Kaši z kopiv nejíme nikdy syrovou, ale vdy podušenou. Kopiva toti obsahuje jedovatou bílkovinu, která se však dušením rozloí. Nemáme-li chu dlat hned špenát, meme kaši uloit do chladniky, kde vydrí teba i dva dny.

Je to osvdený recept hodn pouívaný na východ národy, které ijí mnohem zdravji ne my, a proto se také u nich degenerativní zmny stárnutí projevují pozdji, ne je bné.


Píšt si pedstavíme další jarní bylinku - esnek medvdí


Text:Miluše Daková

Ilustrace: Václava Arnoštová

 

 

 

Další lánky autorky:

Co praví herbá

Síla strom

Šalvj lékaská

Další bylináeKomente
Posledn koment: 28.05.2010  13:48
 Datum
Jmno
Tma
 28.05.  13:48 Klra
 28.05.  11:54 Kopiva.
 27.05.  21:18 Pavel
 27.05.  19:32 Majka
 27.05.  12:57 Pavla
 27.05.  11:54 Lenka
 27.05.  09:32 KarlaA