Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Lucie,
zítra Lýdie.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Dopravní  zmatek
 
Jistì se ka¾dý z nás automobilistù i pìších  urèitì nìkdy pozastavil nad nepochopitelnými dopravními znaèkami a nebo nad jejich umístìním.
Pøi cestách po rùzných zemích a rùzných dílech svìta jsem se nestaèil divit, èeho všeho jsou tvùrci znaèek schopni, jak pøi jejich tvorbì, tak pøi umis»ováni. Mnohdy to pøipomíná spíš soutì¾ lidové tvoøivosti, kterou nelze v dopravì brát vá¾nì.
Nedalo mi to a zaèal jsem tyto výtvory shroma¾ïovat, i kdy¾ ne nìjak systematicky, a pøedevším jsem zaèal sbírat pøíliš pozdì . Jen¾e poka¾dé jsem nemìl po ruce fotoaparát a také man¾elka se mnou v¾dy nejela, aby rychle udìlala snímek.
 
Velice èasto jsem se nemohl ubránit dojmu, ¾e na nìkterých místech si ouøady, èi jacísi šílenci mohou znaèky  umis»ovat tak, jak se jim zachce. Vìtšinou se jim podaøilo zpùsobit trvalý zmatek. Jejich protismyslné pøíkazy vyvolávají takový stav lidské duše, ¾e mnohý øidiè by nejradìji odstavil auto, èi motocykl nìkam na kraj silnice a šel dál pìšky. První dva snímky jsou odnìkud z Turecka. Nedej Bo¾e, aby se jejich znaèkování stalo bì¾ným, èi dokonce vzorem, a¾ budou jednou v EU. A jejich zpùsob jízdy také. Ale nejsou to jenom Turci, i jiné, jak jsme se dosud domnívali, civilizované  zemì, se doká¾ou pìknì vyøádit s dopravními pøíkazy a zákazy.
 
Na  snímku vlevo je situace na velice nóbl tøídì ve Vídni, kde to pøed øadou ambasád ochránci poøádku silnì pøehnali s umis»ováním zákazù parkování. Museli jich mít nìjaký pøebytek  v zásobì.
Lidová tvoøivost se doká¾e prosadit opravdu všude, i pøi jednorázových akcích, jak dosvìdèuje další snímek, poøízený na tak zvaném Schützenfestu, èili slavnosti  støeleckého spolku, tentokrát v nìmeckém Sauerlandu. Mám za to, ¾e  chtìli upozornit na mo¾nost výskytu znaènì alkoholem zmo¾ených støelcù, plazících se pøes cestu. Urèitì  je to pøi tìch jejich slavnostech bì¾né, jinak by si na to tu znaèku nepoøídili.
 
V Brémách mne zase zaujalo, ¾e cyklisté mohou v této jednosmìrné ulici jezdit obìma smìry. Vpravo na znaèce není nakreslen malý brontosaurus, ale pes s pistolí (!) a je to zákaz „made in doma“. Našel jsem ho v Chorvatsku u jedné mròavé vesnice. Asi u¾ majitele domku pøestalo bavit uklízet psí pozdravy pøed domem. Doufám teda. Co jinak? Na Balkánì èlovìk neví.
 
Je pochopitelné, ¾e skoro ka¾dá zemì má, podle stavu dopravy a s pøihlédnutím k místním pomìrùm svá specifika. Pøesto¾e by snad mìlo být všechno nìjak normalizováno, je všude všechno trochu jinak. Ka¾dý stát si pravdìpodobnì musí najít urèitý zpùsob pøístupu k silnièním a dopravním pravidlùm. Ta se pak pochopitelnì zase všechna nedodr¾ují, èi rùznì obcházejí. Nemohu se vìnovat problému znaèení v Èechách, nejsem tam dost èasto. Pøi té jedné návštìvì roènì nijak zvláš» nesleduji znaèkování na silnicích èi dálnicích, i kdy¾ jsem pøesvìdèen, ¾e by se také nìco našlo. Jsem rád, ¾e pøi èeském dynamickém zpùsobu jízdy  ve zdraví  zase dojedu zpìt domù.
 
Toto povídání je prostì  pozorováním rùzných tìch placek a ètvereèkù na všemo¾ných silnicích v rùzných èástech naší zemìkoule. Mohu øíci, ¾e v centrální Evropì to ještì jde, ale ve Španìlsku, Portugalsku to zaèíná být pro našince hlavolam. Je zajímavé, ¾e i v Americe, která je kolébkou automobilismu, se najdou, jak jsem se u¾ zmínil,  nìkteré znaèky, které doká¾ou øidièe øádnì znejistit. Ale kupodivu, ani pøi té nesmírné rozloze není tolik problematických míst jako v Evropì, èi jiných daleko menších zemích.
 
Na  dvou snímcích nahoøe mù¾ete vidìt malý znaèkový hlavolam právì z Ameriky. Nìkdy to byl opravdu problém, se kterým jsme se èasto potýkali pøi našich cestách po Státech. Naštìstí se v¾dy našel nìkdo, kdo poradil, popøípadì dovedl na potøebný výjezd. Ovšem – kdy¾ jste uprostøed  provozu, na šestiproudové highway, tak nemù¾ete zastavit a vyptávat se. V Americe je kupøíkladu také trestné mít v autì otevøenou láhev jakékoliv lihoviny, i piva. Policisté se s øidièi nijak nebaví a okam¾itì høíšníka pokutují,   pøípadnì ho odvezou sebou na policejní stanici. A to i v pøípadì, ¾e je støízlivý jak soudce. Proto je záhodno v¾dy pøed cestou poøádnì prostudovat dopravní pøedpisy, té které zemì.
 
Opravdovým hlavolamem ale byla, zajímavá køi¾ovatka  v jihozápadní Anglii. Narazili jsme na ní nedaleko Oxfordu. Pøi pohledu na tabuli mne napadlo jen jedno jediné slovo, a to naše známé staroèeské rouhání „Je¾íšmarjájózef! Raète si prosím  uvìdomit, ¾e se v Anglii ještì ke všemu jezdí vlevo.
 
Opravdu zajímavý kruhový objezd, který tam prý je u¾, jak nás ujistili v blízkém pubu, u¾ od „dávných dob“. No, teda øíkali “long time“. Mo¾ná, ¾e nìkteøí automobilisté tam jezdí poøád dokola u¾ øadu mìsícù, èi let. Pøíbuzní jim pøinášejí jídlo a cisternové vozy za jízdy doplòují palivo. Prostì je to „magic roundabout“.
 
K této znaèce se trochu mù¾e pøirovnat  ta, kterou vidíte vpravo. Mo¾ná, ¾e je takových nìkde  víc, já na ni  narazil jen jednou, v Nìmecku. „Zmìna ve vedení dopravy“, hlásá nápis. Je to velký propletenec a ten, kdo si ho vymyslel, se musel pobavit.Vypadá to spíš jako návod k tomu, jak se co nejlépe srazit s protijezdcem.  Bohu¾el jsem se tam nemohl dlouho motat a fotografovat a tak nemám na snímku tabuli celou. Blí¾il se ke mnì jakýsi nevra¾ivý nìmecký Hlustvisihák a tak jsem radìji rychle nastoupil do auta a ujel.
 
Další exempláø z mé sbírky  nepatøí sice k dopravním znaèkám, ale k silniènímu provozu ano. A k ¾ivotu vùbec. Stál u jedné dálnice v Anglii. Fotit se tam dalo jen s velkými obtí¾emi. Je to tak zvaný „Billboard“, jak je také znáte z èeských silnic a dálnic.
V tomto pøípadì je to oznámení  rozhnìvané anglické man¾elky. Ta na tom plakátu celému svìtu oznamuje, ¾e jí man¾el, „dear husband Marc“ podvádí s její pøítelkyní, „best friend Shelley“ Dále oznamuje man¾elovi, ¾e s ním skoncovala,spálila jeho šaty a rovnì¾  zlikvidovala bankovní konto, aby mìla peníze na zaplacení tohoto oznámení. Zároveò pøeje obìma mnoho radosti v další spoleèné cestì. Vtipná ¾ena, umí se odreagovat.
 
A» se dívám jak chci dlouho na tuhle  znaèku z èínského Šounèu, tak skuteènì pøesnì nevím, co tím chtìl básník naznaèit. Snad tohle: pøedevším lidi brzdìte, kdy¾ nìkdo jede proti vám, nebo z vás zbude jen ten pøimalovaný krvavý flek. Èi nìco podobného. To druhá znaèka vpravo je u¾ srozumitelnìjší. Zakazuje zcela jasnì nebohým Èíòanùm hrát na trubku, pøitom pøikazuje nejvyšší rychlost pìti kilometrù v hodinì, ale  souèasnì zakazuje zapalovat na tom místì ohòostroj. Chudáci, nic si neu¾ijí. Jak vidno, jiný kraj, jiný mrav. Fantasii výrobcù znaèek, jako¾ i u¾ivatelù cest se meze nekladou.
 
Èasto se nám stalo, ¾e jsme vidìli krásné znaèky, které nebylo mo¾no fotografovat, proto¾e  nebyla vùbec mo¾nost zastavit. Hodnì rùzných znaèek nabádá k opatrnosti a k ohledu na spoluu¾ivatele dopravních komunikací, a to i tìch, kteøí jsou pìší.
 
V Irsku jsme ve velmi opuštìné krajinì, kde projelo  auto asi tak jednou za pùl hodiny, byli pøekvapeni znaèkou, která nabádala k tomu, aby se bral ohled na seniory, kteøí shrbeni, belhavì  pøecházející silnici. Dojalo nás to, øíkali jsme si, jak je to hezké, ¾e v takové opuštìné krajinì  se  nìkdo tak peèlivì stará o staré lidi. Bylo hnusné poèasí, to je vidìt na fotografii, tak¾e jsme ¾ádného seniora, vlastnì vùbec nikoho, ani ¾iváèka  neuvidìli, abychom mohli ohleduplnì zastavit. Nebo ho mohli kousek vzít sebou. Pak konejte dobré skutky.
 
 
Ale nyní vám  uká¾u nìkolik podivných a zábavných znaèek z mé sbírky .
 
 
V Austrálii jsme sice nevidìli klokana na ly¾ích, ale pøesto jsme objevili  znaèku, která pøed ním varovala. Nebo snad ne?  Byla trochu záhadná nejen pro nás,  nikdo nám nedokázal vysvìtlit, oè v tomto pøípadì opravdu jde. Urèitou logiku má  znaèka, která upozoròuje u¾ivatele koleèkových ¾idlí na nebezpeèí sjetí rovnou do chøtánu hladových krokodýlù. Jen¾e, znáte zvìdavé Èechy, hned jsme se tam vypravili, abychom ty krokodýly uvidìli. Byli tam. Opravdu. Naštìstí jsme tam byli pìšky a dokázali vèas zabrzdit.
 
 
Trochu ménì nebezpeèné je  asi setkání se zlým zubatým autobusem ve Francii. Prima  je také tahle znaèka, která  vyzývá automobilisty, aby brali ohled na pingvíny a dìti. Našli jsme jí v Ji¾ní Africe u Mossel Bay. Nebo ¾e by to znamenalo nìco jiného?  Tøeba výskyt pingvínù, vìtších ne¾ dìti? Dìtem nebezpeèných?
 
 
 
Roztomilá je dopravní znaèka odnìkud, u¾ opravdu nevím odkud z Nìmecka, která upozoròuje na vydry, pøebíhající silnici. Marnì jsme na nì èekali, nevidìli jsme ani ocásek.
 
Horší následky by asi mìlo setkání s losem, jak  slibuje velká cedule na Novém Foundlandu. I kdy¾ to spíš vypadalo jako: „Pozor na losy, oèuchávají lidem auta!“
 
Nikde jsme  ale k svému zármutku losy na silnici nevidìli, nepotkali, ani v severním Švédsku ne. Tam jsem zastihl, kdy¾ jsem jel jednou sám nìco nakoupit, jen hajného, který trpìlivì èekal, asi na  ty na znaèce zobrazené losí námluvy. Ujiš»oval mnì anglicky, ¾e to tam je èastý jev, ale asi kecal, mìl jsem taky dalekohled, èekal  jsem tam trpìlivì  asi pùl hodiny a nevidìl jsem nic. ®ádné losí sexuální orgie se nekonaly. A to jsem tam vydr¾el dost dlouho.
 
Na ostrovì Rügen v Nìmecku jsme objevili také jeden, podle mého názoru velice dùle¾itý zákaz. Znaèku unikátní a roztomilou. Kupodivu se nevyskytuje èasto, aèkoliv by byla potøebná na mnoha místech. Pøipomnìlo mi to výkøik opilého pána z jedné Haškovy povídky. Ten, kdy¾ ho, spícího v hospodì s hlavou opøenou na politém stole, vzbudil na cosi vybírající skautík, zaøval: „Hubte skauty, serou v lese“! Dámy prominou. Ostatnì to ne já, to Jaroslav Hašek.
Jak vidíte, je zábavné pozorovat pøi cestách po svìtì nejen krajinu a lidi, ale  vùbec všechno, vzdálené i blízké, velikánské i malé.
 
 
Dívejte se na svých cestách dobøe. Urèitì také najdete nìjaké zajímavosti. Jako tøeba já našel tuhle  znaèku vlevo, ta je z Tallinu, a upozoròuje na zlodìje kabelek. V Èechách jsem takovou znaèku kupodivu vùbec nikde nevidìl. Pak ¾e Èeši kradou. Mnì sice vloni taky ukradli v Praze penì¾enku,  v tramvaji èíslo 22, to je fakt, ale to prý je u¾ klasika a ka¾dý normální èlovìk  v Praze to ví.
Já tedy u¾ od té doby taky..
 
 
Malá èervená znaèka nakonec. Ta je z nejji¾nìjšího pobøe¾í Nového Zélandu , našli jsme jí tam,  kde opravdu zcela a absolutnì konèila cesta. Nebyla tam špatná, èili wrong way, nebyla tam u¾ vùbec ¾ádná cesta. Vypadalo to jako konec svìta. Nikam dál u¾ jít nešlo, ani pìšky.
A na takovou  cestu si dávejte v ¾ivotì nejvíc pozor! 
 
Karel A. Pokorný, Nizozemsko