Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Zlata,
ztra Andrea.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

TENTOKRÁT O STÁÍ

Nemyslím na stáí jako na bezmocné babiky a ddeky, na lidi staré a hodn nemocné, kteí potebují celodenní péi. Nemyslím na ty, kteí se stáí dsí a následkem toho pak jsou opravdu bezmocní a vyadují péi.

Myslím na ty, kteí tento podzim ivota pijímají jako souást, která k jejich ivotu patí. Myslím napíklad na ty, kteí v sedmdesáti letech eknou: já MUSÍM (je fuk, co musí, ale oni NIC NEMUSÍ). To se mi práv líbí. Nic nemusím, jen nco mohu (nebo nemohu, ale z toho se nehroutím, protoe je víc toho, co mohu). Mohu se radovat z krásného jarního dne, mohu jít na procházku do parku, mohu si íst kníku, na kterou jsem dlouho nemla as, mohu teba psát, kreslit, skládat hudbu, jít do kina na pkný film (pokud zase kina hrají, ale to by bylo na jiný sloupek) hrát si s vnouaty, mohu zaít chodit teba na jógu nebo na nco na co dív tzv. nebyl as (jak debilní výmluva). Zkrátka, stáí, tam je opravdu svoboda. Záleí samozejm na nátue toho kterého lovka, jestli bude fukat, e ho nco bolí, má malý dchod, dti na nho kašlou, nebo vezme ivot konen do svých rukou a udlá s ním to, co ho baví.

V Austrálii jsem jednou potkala na nádraí paní, které bylo pes sedmdesát let a která putovala svtem se stanem. „Celý ivot jsem nemla as na to, co jsem chtla dlat. Cestovat. Tak si to te vynahrazuju. Projela a prochodila jsem Nový Zéland, Austrálii, te jedu na Tasmánii, pak do USA. A odkud e jste? Z eskoslovenska? Tam se taky chystám, prý je tam krásná píroda a památky.“

Já mám to štstí, e jsem mohla cestovat a objevovat, dokud mi fyzika ádn slouila. Jsem obohacena o záitky, které mi me leckdo závidt. Dlím se o nich ve svých kníkách se tenái. A i kdy dnes m trucují nohy díky bederní pátei, vezmu za chvilku své chodítko-vozítko a vydám se na dlouhou procházku kolem našeho rybníka. Sebou mám krásnou malou kníku o odpouštní. Ponoím se do ní ve stínu veliké vrby, za zpvu pták a vkol vonících luních kvt. Prost romantika.

Peji vám také konen krásné jaro!

 
Eva Stíovská
* * *
Ilustrace Rehabilitace.info Magazín o zdraví
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 07.06.2021  19:37
 Datum
Jmno
Tma
 07.06.  19:37 Evussa Vechno je v hlav a srdci
 06.06.  11:01 Von
 06.06.  10:13 olga jankov