Letem, svìtem...
02.05 - Praha:Dlouhá èekací doba na vy¹etøení a nedostatek míst pro nové pacienty - takový je souèasný stav èeského oèního lékaøství.
V Èesku pùsobí kolem 1200 oèních lékaøù, lidé èekají na vy¹etøení i nìkolik mìsícù, výjimkou nejsou ani roèní objednací lhùty. Zoufalý nedostatek je zejména dìtských oèních lékaøù, pøitom poèet dìtských pacientù ka¾dým rokem stoupá.
Populace stárne, lidí s oèními vadami pøibývá a potøeba oèních lékaøù roste. Tìch je ale v Èesku kritický nedostatek. Napøíklad v ji¾ních Èechách, kde se v posledních letech nìkolik oftalmologických ordinací bez náhrady zru¹ilo, se na vy¹etøení èeká i nìkolik let. "Nedostatek lékaøù je komplexní problém, který má nìkolik pøíèin. Stárnutí populace a rostoucí poèet lidí s chronickými nemocemi, jako je napøíklad cukrovka, zvy¹ují poptávku po zdravotní péèi, co¾ klade vysoké nároky na dostupnost lékaøù. Oèní vady, jako je krátkozrakost a dalekozrakost, jsou stále èastìj¹í, zejména u mladých lidí, co¾ zvy¹uje tlak na specialisty v této oblasti. Dal¹ími faktory jsou nedostateèné kapacity lékaøských fakult, nároènost odborné pøípravy a odliv lékaøù do zahranièí, kde jsou lep¹í pracovní podmínky a platy. Nízké finanèní ohodnocení a stresující pracovní podmínky vedou k vyhoøení nìkterých lékaøù, co¾ je¹tì více zhor¹uje situaci. K tomu se pøidává rostoucí nároènost zdravotní péèe a technologický pokrok, který vy¾aduje vìt¹í poèet specialistù. Tento problém vy¾aduje systémové øe¹ení, zahrnující zlep¹ení pracovních podmínek a investice do vzdìlávání nových odborníkù," poukázal Pavel Stodùlka, pøednosta sítì oèních klinik Gemini.
Nedostatkovým "zbo¾ím" jsou zejména dìt¹tí oèní lékaøi. Napøíklad ve V¹eobecné fakultní nemocnici v Praze èiní èekací doba na neakutní vy¹etøení dìtského pacienta 10 týdnù, v jiných regionech je ale situace mnohem hor¹í. Specialisté v¹ak chybí napøíè celým oèním lékaøstvím. "V Èeské republice aktuálnì nejvíce chybí odborníci hned v nìkolika specifických oblastech. Nejvìt¹í nedostatek je v dìtské oftalmologii, kde je stále ménì specialistù schopných se postarat o vèasnou diagnostiku a léèbu oèních problémù u dìtí. V nìkterých regionech je také nedostatek optometristù, kteøí by se zamìøovali na prevenci a pravidelné oèní prohlídky. Tento problém je je¹tì umocnìn vysokým pracovním vytí¾ením stávajících oftalmologù, co¾ prodlu¾uje èekací doby na vy¹etøení i operace. Zejména mimo krajská mìsta je pak dostupnost oftalmologické péèe velmi omezená, lidé èasto kvùli vy¹etøení dojí¾dìjí desítky kilometrù. Na na¹ich klinikách se obvyklá èekací doba napøíklad na operaci ¹edého zákalu pohybuje okolo ètyø a¾ ¹esti týdnù. Na laserové odstranìní dioptrií je to je¹tì ménì. V¾dy zále¾í na èasových mo¾nostech pacienta a vytí¾enosti dané kliniky," popsal souèasnou situaci Pavel Stodùlka.
Najít náhradu za konèícího lékaøe je èím dál slo¾itìj¹í. Øada ordinací se tak po odchodu stávajícího lékaøe do dùchodu definitivnì zavírá. "Doba potøebná k obsazení pozice oèního lékaøe se li¹í podle specializace i regionu. Nábor lékaøe na bì¾nou ambulantní oftalmologii mù¾e trvat nìkolik mìsícù. V ménì atraktivních lokalitách a u specializovaných pozic, jako jsou dìtská nebo chirurgická oftalmologie, je situace slo¾itìj¹í a obsazení mù¾e trvat rok i déle. V regionech s výrazným nedostatkem oftalmologù se doba hledání vhodného kandidáta je¹tì prodlu¾uje," øekla Kristýna Kováøová, vedoucí personálního oddìlení oèní kliniky Gemini.
Vlivem nedostatku oèních lékaøù hrozí, ¾e budou nìkterá záva¾ná onemocnìní zraku zanedbána. Pro léèbu oèních onemocnìní je toti¾ vèasná diagnostika zásadní. "Dlouhé èekací doby na vy¹etøení a diagnostiku mohou vést k opo¾dìnému zji¹tìní vá¾ných zdravotních problémù, co¾ mù¾e zkomplikovat léèbu a zhor¹it prognózu pacientù. U dìtských pacientù je tento problém obzvlá¹» kritický, proto¾e vèasná diagnostika a léèba oèních onemocnìní, jako jsou ¹ilhání, tupozrakost, zhor¹ení zraku nebo oèní vady spojené s jinými zdravotními problémy, jsou klíèové pro správný vývoj zraku. Nedostatek specialistù v dìtské oftalmologii znamená, ¾e mnozí malí pacienti nebudou mít vèas pøístup k potøebné péèi, co¾ mù¾e mít dlouhodobý negativní dopad na jejich zdraví a kvalitu ¾ivota," varuje svìtovì uznávaný oèní chirurg.
Podle odborníkù je transformace oèního lékaøství nezbytná. "Budoucnost èeského oèního lékaøství závisí na komplexním pøístupu - kombinace lep¹ího vzdìlávání, atraktivnìj¹ích pracovních podmínek, technologických inovací a regionální podpory mù¾e zajistit, ¾e kvalitní oèní péèe bude dostupná v¹em pacientùm. Pokud se tyto kroky nepodniknou vèas, mù¾e se situace dále zhor¹ovat, co¾ by mìlo negativní dopady nejen na jednotlivce, ale i na celý zdravotní systém," uzavøela Kristýna Kováøová.
Petra Ïurèíková