Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Vojtìch,
zítra Jiøí.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz
Radíme si na SeniorTipu
V¹echno kolem poèítaèové grafiky, grafických efektù, focení, úpravy fotografií.      V¹echno kolem poèítaèù, software, hardware, moderní komunikaèní technologie      Internetová sociální poradna      Astrologie, horoskopy a jiné...      Ruèní práce, vy¹ívání, okénko dovedností      Kvìtiny, kvìtinky, zahrada, rostlinky      Kosmetické a zkrá¹lovací okénko      Vaøí¹, vaøím, vaøíme
V¹echno kolem poèítaèové grafiky, grafických efektù, focení, úpravy fotografií.
 
Rubrika není klasickou poradnou. Slou¾í pouze k výmìnì vlastních zku¹eností a námìtù k danému tématickému okruhu. Za vzájemné rady nenese správa stránek ¾ádnou odpovìdnost a k daným radám pøistupujte s rezervou.

Dílèí postupy / námìty ( klikni )




 
  
- dotaz u¾ivatele
  
- odpovìï odborníka
  
- reakce u¾ivatele

Zvolené téma - mohlo by vás zajímat
Datum:
03.04.2024  12:25
Od:
Josef Vanìk (anonymní u¾ivatel)
Téma:
RE:
Pøilo¾ené soubory:
Typ Název Velikost Zobrazit Ulo¾it
kraslice andulèí.JPG 520Kb
kraslice keramická_resize.JPG 259Kb
 (Soubor ulo¾íte kliknutím na ikonu diskety.)
V pelhøimovském Muzeu rekordù máme otevøeno ka¾dý den. Náv¹tìvníci se mohou pokochat miniaturní kraslicí z vajíèka jiøièky a andulky, kraslicí p¹trosí nebo nejvìt¹ím vejcem keramickým a dokonce i kraslicí vyrobenou ze sirek a zápalkových hlavièek! K naprostým unikátùm patøí obøí kraslice z javorového døeva - je 104 cm vysoká a po dozdobení dosáhla hmotnosti pøes 60 kg. Vystavujeme obøí pomlázku z 8 prutù (mìøí 583 centimetrù), ale i pomlázky upletené z vlasù a dokonce i z koèièích a vydøích vouskù! Velikonoèních i dal¹ích exponátù u nás objevíte nìkolik stovek, podrobnosti k náv¹tìvì najdete na www.muzeumrekordu.cz
Datum:
16.03.2023  15:27
Od:
Petra (anonymní u¾ivatel)
Téma:
RE:
Pøilo¾ené soubory:
Typ Název Velikost Zobrazit Ulo¾it
pamì».jpg 235Kb
 (Soubor ulo¾íte kliknutím na ikonu diskety.)
zajímavé
Datum:
11.01.2023  16:43
Od:
Vesuviana (èlen klubu)
Téma:
RE:
Du¹ane, zdravím a dìkuji za pìknou nostalgickou vzpomínku na na¹i abecedu i za abecedu na¹ich vnouèat. Poslední fotka mì rozesmála :-)))
Datum:
11.01.2023  11:30
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Téma:
RE:
Pøilo¾ené soubory:
Typ Název Velikost Zobrazit Ulo¾it
Abeceda na¹e.pdf 2416Kb
Abeceda na¹ich vnouèat.pdf 1286Kb
 (Soubor ulo¾íte kliknutím na ikonu diskety.)
Pøidávám pár zajímavostí a zdravím D.
Datum:
09.07.2021  19:06
Od:
©árka (anonymní u¾ivatel)
Téma:
RE:
Pøilo¾ené soubory:
Typ Název Velikost Zobrazit Ulo¾it
Muraja latnatá_foto D.Kubala.jpg 1921Kb
Takara javanská_foto D.Kubala.jpg 2406Kb
 (Soubor ulo¾íte kliknutím na ikonu diskety.)
Prohlídky pìstebních skleníkù v Zoo Ostrava zaèínají tuto sobotu
V Zoologické zahradì a botanickém parku Ostrava se náv¹tìvníkùm po del¹í pøestávce opìt otevírají pìstební skleníky. Nachází se v nich bohatá kolekce tropických a subtropických rostlin z rùzných koutù svìta. V sobotu 10. èervna budou zahájeny tradièní komentované prohlídky s prùvodcem. Kvùli omezené kapacitì je nutné se pøedem nahlásit a bìhem prohlídky dodr¾et aktuální opatøení.

V pìstebních sklenících v ostravské zoo v souèasnosti plodí i rozkvétají a nádhernì voní rùzné druhy tropických a subtropických rostlin. Napøíklad vùni rostliny muraje latnaté (Murraya paniculata), nazývané té¾ oran¾ový nebo pomeranèový jasmín, si náv¹tìvníci skleníkù èasto pletou s vùní nedaleko rostoucích citrusù. Je jí toti¾ velmi podobná, ale navíc je obohacena o jasmínovou slo¾ku. Je to druh keøe nebo malého stromu z èeledi routovité (Rutaceae) pocházející z ji¾ní a jihovýchodní Asie a Austrálie. Její mladé listy jsou velmi aromatické a pou¾ívají se jako koøení a také v tradièní èínské medicínì. Su¹ené plody jsou souèástí kari koøení. Èerné i zelené èaje se parfémují kvìty této rostliny. Je to také oblíbená hrnková rostlina, která se dá pìstovat i jako bonsaj.

Zajímavou rostlinou, která pøiláká pohledy náv¹tìvníkù, je také takara javanská (Dianella javanica). Rostlina pochází z jihovýchodní Asie a jihozápadního Tichomoøí, kde roste ve vlhkých tropických lesích a køovinách, v lesních lemech i na suti sopeèných svahù, kolem skal i na bøezích vodních tokù. Pozornost pøitahuje svými lesknoucími se fialovými a¾ èernými bobulemi. Pìstuje se jako ozdobná rostlina, její koøen má pak vyu¾ití i v tradièní medicínì.

Prohlídky skleníkù probíhají o víkendech, v¾dy v 11:00 a ve 14:00 hod. Sraz zájemcù je v¾dy u vstupu do zoo, kde si skupinu vyzvedne prùvodce. Prohlídky jsou zahrnuty v cenì vstupenky do zoo. Z dùvodu omezené kapacity je nutná rezervace pøedem na tel. èísle 596 241 269 nebo osobnì na vrátnici zoo. Do tropù s prùvodcem se mohou náv¹tìvníci vydat u¾ tuto sobotu.
Datum:
08.07.2021  08:34
Od:
Du¹an (èlen klubu)
Téma:
RE:
Pøilo¾ené soubory:
Typ Název Velikost Zobrazit Ulo¾it
1.jpg 48Kb
2.jpg 34Kb
3.jpg 59Kb
4.jpg 134Kb
 (Soubor ulo¾íte kliknutím na ikonu diskety.)
Nìco názorù :-)
Datum:
13.04.2021  11:07
Od:
Ludmila (èlen klubu)
Téma:
RE: BÍLÁ NEDÌLE
Evo má¹ pravdu, mne to zajímá. A vzhledem k tomu, ¾e u¾ dost zapomínám, tak je dobré si vìdomosti poøád doplòovat:-)
Datum:
12.04.2021  12:10
Od:
Kvìta (èlen klubu)
Téma:
RE: BÍLÁ NEDÌLE
Evi, má¹ plnou pravdu, jedním uchem i okem dovnitø, druhým ven.
Ale je to jen pøemíra informací, èlovìk tìká, obèas nìco zùstane:-)))
Datum:
12.04.2021  11:48
Od:
emach (èlen klubu)
Téma:
RE: BÍLÁ NEDÌLE
Kvìto, trefila jsi høebíèek na hlavièku! :-)
Datum:
12.04.2021  07:59
Od:
Kvìta (èlen klubu)
Téma:
RE: BÍLÁ NEDÌLE

Evi, snad i na stará kolena se èlovìk mù¾e dozvídat skuteènosti, které tøeba nezná. Hor¹í je s jejich uchováním v pamìti.
Datum:
11.04.2021  12:37
Od:
emach (èlen klubu)
Téma:
BÍLÁ NEDÌLE
Kdy¾ jsem se pøed dvìma týdny s Velikonocemi rozlouèila, myslela jsem, ¾e tenhle velikonoèní maraton mám za sebou. Bylo to i tak trochu sobecké, proto¾e já sama jsem o tom moc nic nevìdìla a tak jsem si øíkala, ¾e se na stará kolena jako ateista pouèím a tøeba i jiné, mnì podobné.
No a dnes jsem zjistila, ¾e to byl s tím koncem omyl. Ono to v¹echno konèí a¾ dnes - na BÍLOU NEDÌLI.
A tak je¹tì pøidám ten skuteèný konec.

BÍLÁ NEDÌLE

je nedìle následující po - Velikonocích. Nazývá se tak proto, ¾e ti, kteøí byli pokøtìni pøi velikonoèní - vigilii a kteøí po osm dní oblékali bílé roucho, symbol - vzkøí¹ení a neposkvrnìnosti høíchem, je v tento den odkládali.
Je to 2. nedìle velikonoèní a jedná se samozøejmì o liturgický svátek. Tento den nosí novì pokøtìní naposledy bílé roucho – symbol svìtla, které si oblékli v den svého køtu. Jakmile toto roucho odlo¾ili, jejich úkolem bylo svìtlo vná¹et do ka¾dodenního ¾ivota.
A to je tedy ten tradièní liturgický svátek.
Je tu je¹tì jeden. Novodobý a vztahuje se k Bo¾ímu milosrdenství. Co to znamená?

Tento svátek se slaví od roku 2000. V tom roce pape¾ Jan Pavel II. 30. dubna svatoøeèil polskou øeholnici Faustynu Kowalskou, která byla ¹iøitelkou Milosrdenství.
Pape¾em bylo zamý¹leno vykoupení prostøednictvím milosrdenství. Jde o akt odpu¹tìní a smíøení. Nastolení míru mezi lidmi, národy, kulturami a nábo¾enstvími.

Urèitì i pro èlovìka, který není zrovna vìøící, je srozumitelné, ¾e odpu¹tìní je velkou hybnou silou k uzdravení du¹e i tìla. Nejen odpu¹tìní druhým, ale i sobì. Smíøení s druhými, se sebou samým èi nìkterou situací pøiná¹í ulehèení, jiný úhel pohledu a ukazuje svìtlo na konci tunelu.

Tak tedy mù¾e být Bílá nedìle nejen svátkem vìøících, ale i tìch ostatních. Chvilka pro zastavení se v tom ¾ivotním bìhu, zamy¹lení a ponoøení do vlastní du¹e.
A kdo ví? Mo¾ná najdete nìco, co u¾ dlouho hledáte a je¹tì jste to nikdy a nikde nena¹li.


Datum:
29.03.2021  10:31
Od:
emach (èlen klubu)
Téma:
RE: ÈESKÉ TRADICE - PA©IJE - barevné dny po Kvìtné nedìli
Pøilo¾ené soubory:
Typ Název Velikost Zobrazit Ulo¾it
tabulka názvù dnù.png 24Kb
Modré pondìlí.jpg 45Kb
©edivé úterý.jpg 38Kb
©karedá støeda.jpg 49Kb
Zelený ètvrtek.jpg 47Kb
Velký pátek.jpg 53Kb
Bílá sobota.jpg 55Kb
Bo¾í hod velikonoèní.jpg 53Kb
veselý konec - pomlazka.jpg 45Kb
 (Soubor ulo¾íte kliknutím na ikonu diskety.)
PA©IJOVÝ TÝDEN - barevné dny po Kvìtné nedìli

Svatý týden èi Pa¹ijový týden, pøíp. té¾ Velký týden, je významné období køes»anského liturgického roku, ve kterém si køes»ané témìø v¹ech vyznání pøipomínají poslední týden Je¾í¹ova pozemského ¾ivota, jeho smrt na køí¾i a vzkøí¹ení.
Svatý týden zaèíná Kvìtnou nedìlí a konèí Velikonocemi nedìlí
VZKØÍ©ENÍ.


Pomlázka

Pomlázka je jedním ze symbolù Velikonoc (døíve svátkù jara).
Jde o spletený svazek proutkù, který bývá na tenèím konci ozdoben barevnými pentlemi. Je to nástroj, se kterým chlapci na Velikonoèní pondìlí, té¾ na mrskaný pondìle chodí na koledu a osobnì symbolicky ¹lehají pozadí zvolených dìvèat z okolí a i vùbec v¹ech ¾en na potkání.
Ke ¹lehání se pou¾ívá pomlázka z proutí nebo èerstvých ra¹ících výhonkù listnatých døevin, typicky mìkkých vrbových. Pøi ¹lehání se recitují nebo zpívají koledy.

Pomlázkou je pøenesenì nazývána i sama koleda - výslu¾ka za vy¹lehání. Zpravidla to bývají malovaná velikonoèní vejce, ale také pentle na pomlázku, dále dìtem sladkosti a pánùm panáèky alkoholu. Pomlázka a vùbec ¹lehání býval krajový zvyk:
V jiných krajích mìli s pomlázkou spojeny jiné zvyky, anebo dokonce i koledovali úplnì bez pomlázky, èervená vajíèka.

Slovanské zvyky

Proutek a práskání jím jsou prý také symboly jarního blesku a hømìní: Práskáním se prý vyhánìly zlé mocnosti, jako prý jarní hømìní zapudí zlé duchy.

Koledování
Podobnì jako koledování obecnì, i o Velikonocích bývalo nìkde dal¹ím úèelem získávání potravin pøi obcházení statkù chudými koledníky, jako zpùsob pøedcházení hladu pøi prázdných spí¾ích po zimì.

Námluvy
Podstatným býval význam Velikonoc pro námluvy mladých: Tedy chození za nezadanými dìvèaty, více ne¾ samo koledování. Vzájemná náklonnost se vyjadøovala dlouhodobì a i celými øetìzci rùzných zpùsobù:
Od pentlí na pomlázku, ¾ádostí o vajíèko a¾ významu ¾ádosti o ruku, dal¹ím pokraèováním v navazování vztahù o muzikách a jarmarcích po konci postního období.

Pomlázka po koledì
Po celodopoledním ¹lehání u¾ pomlázka mù¾e být rùznì polámaná, výhonky opadané, ale i tak v proutí stále zbývá nìjaká síla: Proutí na pomlázku je typicky èerstvé, natrhané a pletené tøeba i jen den pøedem, mo¾ná dokonce i máèené… Ideální kondice pro vsazení pomlázky do zemì.
Takto lze i dnes stále potkat "pomlázkové vrby" na mezích, v mokøadech a vedle pùvodních stromù, kam je koledník vrátil, dnes dokonce i na zahradách, jak mají mladé stromky kmínky viditelnì spletené z nìkolika pøe¾iv¹ích prutù.


ÈESKÉ TRADICE, WIKIPEDIE, INTERNET

----------------------------------------------------------
Ètenáøùm dìkuji za pozornost.





Datum:
28.03.2021  20:29
Od:
alena (èlen klubu)
Téma:
RE: ÈESKÉ TRADICE - pokraèování ¹estou postní nedìlí - KVÌTNOU
Ráda jsem si proèetla tvé pøíspìvky vázající se k Velikonocím:-)
Zajímavé a pouèné:-)
Datum:
28.03.2021  11:45
Od:
emach (èlen klubu)
Téma:
RE: ÈESKÉ TRADICE - pokraèování ¹estou postní nedìlí - KVÌTNOU
Pøilo¾ené soubory:
Typ Název Velikost Zobrazit Ulo¾it
vjezd Je¾í¹e Krista do Jeruzaléma.jpg 77Kb
dne¹ní realita.jpg 44Kb
 (Soubor ulo¾íte kliknutím na ikonu diskety.)
©está postní nedìle - KVÌTNÁ / jinde zvaná Kvìtnice, Kvìtnica, Beránková nebo Palmová /

Tento den je poslední postní nedìlí doby pøípravy na Velikonoce, zaèátek Svatého týdne. Na Kvìtnou nedìli si pøipomínáme pøíchod Je¾í¹e Nazaretského a jeho uèedníkù do Jeruzaléma, kdy je lidé vítali máváním palmovými a olivovými ratolestmi a házeli kvìty a palmové ratolesti pøíchozím pod nohy.

V na¹ich konèinách je symbolicky nahrazují koèièky – nakvetlé vìtvièky vrby jívy, ale nìkde také bøízy nebo lísky, které se vysvìtí v kostele.

Kdy¾ se nové posvìcené vìtvièky pøinesly domù, staré se spálily.

Na Kvìtnou nedìli se nesmìlo nic péct, proto¾e by se zapekl kvìt na stromech a proto by se neurodilo ¾ádné ovoce.

Také se oblékaly nové ¹aty, aby v nich èlovìk kvetl.

Posvìcené koèièky mìly do stavení pøinést ¹tìstí, ochránit dùm i jeho obyvatele pøed zlými temnými mocnostmi. Podle povìr mìly léèivou sílu, a tak se rozdrcené posvìcené koèièky dávaly pít s vodou nemocným lidem i dobytku.

Dal¹í léèivou moc mìla samotná posvìcená koèièka, kdo ji celou spolkl, byl celý pøí¹tí rok ochránìn pøed bolestmi v krku.

Domy se vymétaly zelenými ratolestmi, které mìly vymést v¹echnu ¹pínu a nemravnost.

A stále platilo, co kraj, to jiné zvyky a tradice.

Pranostiky øíkají, ¾e Týden pøed a týden po Kvìtné nedìli rády padají pa¹ije - (tedy snì¾í) a Neèas na Kvìtnou nedìli není pro rok dobré znamení.

ÈESKÉ TRADICE - kni¾ní archiv, internet
Datum:
21.03.2021  11:42
Od:
emach (èlen klubu)
Téma:
ÈESKÉ TRADICE - pokraèování pátou postní nedìlí - SMRTNOU
Pøilo¾ené soubory:
Typ Název Velikost Zobrazit Ulo¾it
ilustrace ke Smrtné nedìli.jpg 54Kb
smrtka.jpg 53Kb
vyná¹ení smrti ze vsi.jpg 34Kb
vítání jara.jpg 48Kb
 (Soubor ulo¾íte kliknutím na ikonu diskety.)
Pátá postní nedìle - SMRTNÁ

Pátou postní nedìlí je nedìle zvaná - SMRTNÁ - nebo také SMRTELNÁ.

V ten den lidé, vìt¹inou jen mladí, vyná¹eli - vyná¹ejí ze vsi slamìnou smrt - Maøenu, Moøenu, Maøanu, smrtholku, loutku odìnou do ¾enských ¹atù. ©lo vlastnì o slamìnou figurínu, ovìnèenou hadøíky a stu¾kami a nastrèenou na tyè.

Nedìle má temný název, ale je plná veselí a radostí, jedná se o louèení se zimou.

Za vsí mladí figurínu buï hodili do vody, zapálili nebo zahrabali do zemì a zpìt do vsi se vraceli se zeleným stromkem - malým ozdobeným smrèkem / lítem / -, chodili dùm od domu k domu, u toho si hlasitì prozpìvovali a baravným lítem vítali jaro a léto.

S vyná¹ením smrti se mnohde prolínalo chození s lítem, i kdy¾ je to zvyk mnohem mlad¹í. Vìt¹inou se odbývalo jeden den, nìkde a¾ na Kvìtnou nedìli. Líto, líteèko, léteèko èi májeèek jsou ¾ivé vrbové proutky èi vr¹ky mladých smrèkù ozdobené barevnými (obvykle zelenými a èervenými) vyfouklými vajíèky, papírovými holubièkami, ptáèky z tìsta, papírovými øetìzy, ma¹lemi a pentlemi, odstøi¾ky látek a malou panenkou na vr¹ku, která symbolizovala plodnost. Nìkde se vyrábìlo pøímo na místì, kde byla vyhozena smrt, jinde u¾ pøedem.
Barevné líto symbolizovalo pravý opak smrti – nový ¾ivot, pøíchod jara a nadìjÍ.

Vyná¹ení smrti je zvykem, který prochází z dob pohanských. Na Moravì se udr¾el do dne¹ních dnù a vìøí se tomu, ¾e chlapec, který se tohoto obøadu nezúèastnil má na svìdomí nemoc nebo smrt v domì.
V Èechách tento zvyk témìø zanikl / vlivem církevních zákazù proti pohanským zvykùm /.

Èeské tradice - kni¾ní archiv, internet
 
    Star¹í pøíspìvky >>>