Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Vilm,
ztra Maxmilin.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Den mrtvých, Dia de los Muertos,
 
aneb co se ješt kde slaví kolem 1. a 2. listopadu. Den mrtvých je  mexický svátek, který se slaví 1. a 2. listopadu, tedy na Všech svatých a Dušiek. Je v mírnjší form slaven i jinde v Jiní Americe, na Filipínách a ve Spojených Státech, tam, kde ije hodn Mexian. Na ty, kteí nco takového vidí poprvé, psobí tento svátek velice strašideln a podivn.
Mexiané také ví, e duše zemelých dtí picházejí zpt na svt 1. listopadu a duše dosplých 2.listopadu. Na tyto svátky se pipravují po celý rok. A pipravují také pedevším všechno, co budou chtít v tch dnech mrtvým obtovat. Peou v  ty dny zvláštní peivo, „chléb mrtvých“,vyrábjí a prodávají nespoetné lebky z cukru, rzn ozdobené. Jednu máte na obrázku.
Sami sebe také maskují, docela hezky, jak vidíte vpravo. V ten den jsou také všechny hroby drahých zemelých ozdobeny, nkteré bohaté rodiny staví doma pro mrtvé celé oltáe, s dárky , jídlem, pitím a kvtinami. Potom to všechno sndí a vypijí sami, v dobré víe, e mrtví to vlastn u jaksi sndli a tím pádem nemá jídlo, které „zbylo“ ádnou výivnou hodnotu. Je to takový trochu pseudo dietní svátek.
Nkteí také píší tak zvané calaveras, krátké veršíky, které kupodivu zlehují  nápisy na hrobech známých a pátel. Mnohé noviny publikují tyto calaveras od známých lidí s karikaturami kostlivc.
Tento den mrtvých má pvod v tradicích Meso-amerických  indián, mezi jiným Azték, Maj, a Purépechas. U tch bylo toti také zvykem konat rzné rituály, symbolizující smrt a znovuzrození. Tento den byl slaven v devátém msíci aztéckého kalendáe, zaátkem srpna, a trval celý msíc.  Slavnosti byly konány ve jménu a k oslav  bohyn Mictecacihuatl, „dámy smrti“.
Po píchodu Španl se tyto slavnosti pomalu pesthovaly na dny Všech svatých a Dušiek a dostaly kesanský nátr. Proto je docela zbytené  hádat se odkud a kam co pišlo a kdo s tím zaal. Dá se to docela dobe zjistit a cesta tch slavností z pohanské doby do kesanské také není nijak nelogická. Co se týká komerce okolo tch všech svatých a mrtvolek a Halloween je také zbytené se rozilovat. V dobách, kdy si lidé všechno museli udlat sami a nikde se nic neprodávalo a nenabízelo to pochopiteln nemohl být ádný byznys. Ale kdy první peka zaal formovat njaké to peivo do tvar k té které slavnosti potebných a teba v Mexiku zaali dlat cukrové lebky ve velkém, zaal to být kšeft. Jedni to vyrábli, druzí kupovali. Výhoda je, e k tomu nikdo není nucen, a taky, e napíklad tykev na Halloween stojí  velmi málo  a z vydlabaného se dá udlat polévka. A pro by mexická dítka nemohla ocucávat cukrovou lebku? Musí to vypadat docela povzbudiv. Hlavn se nerozilovat. Musíme tam všichni, íkávala naše babika.
Vra Pokorná