Bylinkáøka radí: Pøi cukrovce pomù¾e penízovka, podporuje èinnost slinivky
Poèet diabetikù v Èesku pøekroèil jeden milion, a to je èíslo, které nelze ignorovat. Cukrovka je nejen civilizaèní nemocí, ale také tichým zabijákem, který mù¾e vést k vá¾ným komplikacím, jako jsou srdeèní choroby, selhání ledvin nebo amputace konèetin. Naštìstí existují zpùsoby, jak hladinu cukru v krvi udr¾et pod kontrolou.
Dejte si pozor na skryté cukry
Pokud chcete omezit pøísun cukru, správnì se vyhýbáte zákuskùm, èokoládovým tyèinkám nebo limonádám. Cukry se však èasto ukrývají i tam, kde byste je neèekali – v jogurtech, müsli tyèinkách, instantních polévkách, nebo dokonce v uzeninách. Pøi nakupování ètìte etikety na potravinách a sledujte obsah sacharidù. Pokud vidíte na prvních místech slo¾ení slova jako glukózový sirup, kukuøièný sirup nebo fruktóza, dejte od výrobku radìji ruce pryè. Nejlepší je do jídelníèku zaøazovat namísto prùmyslovì vyrábìných a umìle dochucovaných potravin èerstvé ovoce a zeleninu, bílkoviny a kvalitní tuky.
Vyu¾ijte pomoc bylin
Se sní¾ením hladiny cukru v krvi mohou pomoci i pøírodní prostøedky, které mají pøíznivý vliv na i na další potí¾e spojené s cukrovkou. Cukrovka je typickou nemocí látkové výmìny a souvisí s narušenou funkcí jater a slinivky. K dobré funkci slinivky pøispívá penízovka sametonohá, která má zároveò antibakteriální úèinky. Doporuèuje také gemmoterapeutikum z borùvky, které posiluje slinivku a zmíròuje následky cukrovky. Pomáhá chránit oèní nerv a posiluje cévní stìny v celém organismu. Cukrovka u nemocných poškozuje ledviny a urychluje aterosklerózu. Dùle¾itý je proto dostatek vitamínu D v organismu.
Spìte dost a v klidu
Mo¾ná vás to pøekvapí, ale k vyšší hladinì cukru v krvi mù¾e vést nekvalitní spánek. Kdy¾ tìlo nemá dost odpoèinku, zvyšuje se hladina stresového hormonu kortizolu, co¾ mù¾e negativnì ovlivnit citlivost na inzulín. Jako ideální doba spánku v dospìlosti se udává alespoò 7–8 hodin dennì, i kdy¾ individuálnì se potøeba spánku mù¾e u lidí lišit. Ka¾dý by mìl vypozorovat, jaký spací rytmus jeho tìlu vyhovuje, a sna¾it se jej dodr¾ovat. Pøi problémech s usínáním je vhodné veèer vypnout mobil a poèítaè a namísto nekoneèného scrollování sociálních sítí si dát relaxaèní koupel nebo si pøeèíst knihu
Nauète se zvládat stres
Stres a cukrovka jdou ruku v ruce. Kdy¾ jsme ve stresu, tìlo produkuje více glukózy, co¾ mù¾e vést k vyšší hladinì cukru v krvi. Jak se s tím vypoøádat? Pomáhá hluboké dýchání, meditace, procházky v pøírodì nebo jakákoliv èinnost, která vás baví a u které vypnete hlavu – malování, zahradnièení nebo tøeba poslech hudby. Hlavní je najít si nìco, co vám pomù¾e uvolnit se a zpomalit. Fyzické a duševní povzbuzení nám mù¾e pøinést bylinka tøezalka, která má zklidòující úèinky na nervovou soustavu. Dále jsou vhodná gemmoterapeutika z lípy, bacopy a šišáku. Zvláštì lípa zlepšuje stavy deprese a úzkosti a posiluje nervovou soustavu. Bacopa posiluje mentální svì¾est a podporuje zdravý spánek. Šišák bajkalský pomáhá pøekonávat následky pùsobení stresu, pøíznivì ovlivòuje srdce a cévy a podporuje spánek.
Mìjte v¾dy po ruce zdravou svaèinu
Nejvìtší nepøítel stabilní hladiny cukru v krvi? Hlad! Kdy¾ nás náhle pøepadne, èasto sáhneme po rychlém øešení – bagetì, sušence nebo energetickém nápoji. Je dobré si dopøedu nachystat zdravé svaèiny, které zasytí, a pøitom nezvednou hladinu cukru pøíliš vysoko. Skvìlou volbou jsou napøíklad oøechy, øecký jogurt, cottage sýr, hummus se zeleninou nebo vaøené vejce.
Hýbejte se ka¾dý den – ale tak, aby vás to bavilo
Pohyb a správnì fungující metabolismus podporují úèinné spalování cukrù. Není kvùli tomu nutné trávit hodiny v posilovnì nebo bìhat maratony. Dùle¾ité je, aby se pohyb stal pøirozenou souèástí vašeho dne. Zkuste svi¾né procházky, tanec, jógu nebo jízdu na kole. Ka¾dý pohyb pomáhá tìlu lépe zpracovávat glukózu a sni¾ovat inzulínovou rezistenci. Pokud máte sedavé zamìstnání, mù¾ete si tøeba nastavit budík, který vás ka¾dou hodinu upozorní, abyste se protáhli nebo udìlali pár døepù.
Pravidelnì si kontrolujte hladinu cukru
Pro lidi, kteøí onemocnìli cukrovkou, je dùle¾ité sledovat hladinu cukru v krvi. Vìtšinou mívají doma glukometr a pravidelnì si mìøí hodnoty, ideálnì ráno nalaèno a po jídle. Nicménì i lidé bez diagnostikovaného diabetu by si mìli obèas nechat udìlat v rámci prevence krevní testy – vysoký cukr èasto dlouho nebolí, ale potichu škodí. Dlouhodobì zvýšená hladina cukru zpùsobuje poškození cév, nervù i celých orgánù, oslabení imunity nebo špatné hojení ran. Pacienti s cukrovkou proto èasto trpí na bércové vøedy nebo ztrácejí zrak.