Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Karolna,
ztra Jindich.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Samec nandu pampového v Zoo Ostrava vzorn peuje o deset mláat
 
Nový samec nandu pampového v ostravské zoologické zahrad, který byl pivezen zaátkem letošního roku ze Zoo Olomouc, ji odchovává svá první mláata. Starostliv peuje o 10 potomk. Jejich matky se do odchovu nijak nezapojují, dokonce jsou od samce s mláaty oddlené.

 
 
U nandu pampových obstarává péi o potomstvo výhradn samec, vetn inkubace vajec. Samec se páí s více samicemi, které pak snášejí vejce do jednoho hnízda. Snšku samec inkubuje 35–40 dní. Následn pak o mláata peuje do stáí asi šesti msíc. Vodí je a steí, potravu si od prvních dní obstarávají mláata sama. Ostravský samec zasedl na 18 vajec, která mu bhem jednoho týdne nasnášelo pt samic. Z vajec se 3. kvtna vylíhlo deset mláat, jedno se nevyklubalo a zbytek byl neoplozený.

 
 
Samce s mláaty mohou návštvníci Zoo Ostrava vidt ve výbhu naproti výbhu lv (viz také video).
 
Nandu pampový (Rhea americana) je nelétavý pták obývající jihoamerické pampy. Je výborným bcem (bhá rychlostí a 60 km/h). Kídla, která nemá uzpsobená k letu, pouívá pi bhu k udrování rovnováhy, nebo kdy chce prudce zmnit smr, píp. zastavit. ije v místech s vysokou travní vegetací, ale i na okrajích les. Vystupuje a do výšky 2000 m n. m. Mladí nanduové zstávají ve skupinách a do své pohlavní dosplosti, tedy do vku dvou a tí let. V erveném seznamu (IUCN Red List) je azen v kategorii blízko ohroení (Near Threatened). V jeho domovin je ohroován zejména lovem pro maso a vyuíváním travnatých ploch, které obývá, pro zemdlství.
 
Foto: Monika Vlková (foto) a Enrico Gombala (video).
 
 
Šárka Nováková, Zoo Ostrava
 


Komente
Posledn koment: 04.07.2024  12:23
 Datum
Jmno
Tma
 04.07.  12:23 Von
 04.07.  10:23 olga jankov
 04.07.  09:40 Vesuviana