Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Markta,
ztra Karolna.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pohádková výstava
 
Ústecké muzeum zamuje svou pozornost také na dti, na které vtšinou na svých výstavách nikdy nezapomíná. Není proto pekvapující, e v úzké souinnosti s Sudetonmeckým muzeem v Mnichov, vznikla kouzelná výstava nmeckého spisovatele pro dti Otfrieda Preußlera pi píleitosti jeho 100 výroí narození. e vám jméno není moc povdomé? A co malá arodjnice nebo kluk vodníek, i arodjv ue?  Tyto názvy jsme mohli zaregistrovat v padesátých letech minulého století, kdy vyšly i v eštin. I kurátor ústecké výstavy piznal, e také pi práci na této výstav na nho dýchlo jeho dtství.
 


Autor pohádek pocházel z Liberce, a tak své námty erpal z vyprávní babiky Dory a z lidových povstí, které sbíral jeho otec uitel. Narodil se 20. íjna 1923 a v roce 1942 byl povolán do války na východní frontu. Brzy byl zajat (1944) a do roku 1949 peíval v zajateckých táborech v Tatarstánu. Do Liberce se u nevrátil, svou rodinu i nevstu po vysídlení z eskoslovenska našel ve mst Rosenheim. Stal se uitelem na základní škole, pracoval jako místní noviná a píše povídky pro dtský rozhlas. Zárove se vnoval psaní kníek pro dtí. Pouze kniha Útk do Egypta, pes eské království, byla urena pro dosplé. Napsal 32 kníek, které byly peloeny do 55 jazyk. Za svou innost získal adu ocenní.
  
 
Výstava provází diváka od Vodníka, Malou arodjnici a po kníku o Krakonošovi z roku l993 obsahující 27 píbh podle úsloví i povstí. Na panelech se návštvník pete krátký popis píbhu i kdy byla kníka vydána. Na stnách jsou od eských výtvarník obrázky, kterými se podíleli na kníkách. V kouzelné bedn jsou kostýmy, take po chvilce se tam prohání nesmlý vodníek i rozdovádná malá arodjnice. 
 
  

Dosplý se tam na chvíli vrací do dtství a dti si to tam uívají. Pokud pohled na kníky dtem naznaí, e by si tu kníku s krásnými obrázky mly peíst, tak to by spisovateli jist udlalo velkou radost. Vdy proto své knihy psal.
 
   
 
Foto z výstavy: autorka
Výstava potrvá a do 5. ledna 2025
Krejová Jaroslava
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 27.06.2024  22:20
 Datum
Jmno
Tma
 27.06.  22:20 Jaroslava
 27.06.  09:24 Vesuviana
 27.06.  08:23 Von
 27.06.  01:57 PuFJcAqrO vkNfwVphsyCMrcDu