Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Bedich,
ztra Aneka.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Moje máma Jana Brejchová

Hereka Jana Brejchová v minulosti patila mezi nejvíce obsazované hereky své generace. Na pultech knihkupectví najdete knihu Moje máma Jana Brejchová, ve které slavná hereka vzpomíná na spolupráci s filmovými kolegy, kteí byli souástí její profesní kariéry i osobního ivota.
 
Jana Brejchová se narodila 20. ledna 1940. Vyrstala v Praze v pomrn chudých rodinných pomrech spolu s pti sourozenci.  Pvodn pracovala jako písaka, a kdy povýšila na sekretáku, mla u tolik nabídek na filmy, e by pi tom práci u nestíhala. Reisér Kaer jí kdysi pemlouval k angamá v inoherním klubu, ale Jana byla zavalená jinými úkoly. Ješt dlouho trvalo, ne se osmlila hrát divadlo a pekonala trému na jevišti.

Janu Brejchovou meme oznait za naši nejvtší filmovou hvzdu. Diváci ji obdivovali pro krásu a velký talent a právem patila mezi nejobsazovanjší hereky. Jejím prvním manelem se stal reisér Miloš Forman. Vzali se v roce1958, kdy bylo Jan pouhých osmnáct.
 
Podruhé se vdávala za nmeckého herce Ulricha Theina. Nešastný z toho byl hlavn její otec, který Nmce nesnášel ješt z dob druhé svtové války. S Ulrichem ekala dít, které potratila, a to pro ni bylo dostatené znamení, e tento vztah nemá perspektivu. „Já jsem ale vdycky mla vynikající muské," hájila hereka své partnery.
 
Tetím manelem se stal herec Vlastimil Brodský. Šla se na nj podívat do Vinohradského divadla, kdy hrál ve Válce s mloky, a naprosto ji uchvátil. Narodila se jim dcera Tereza a stihli spolu natoit adu skvlých film mezi které patí enu ani kvtinou neuhodíš, Pan Tau, Nov na Karlštejn nebo Hodíme se k sob miláku?
 

Nejvtší vdnost vdy projevovala reiséru Jiímu Krejíkovi, na kterého si mnoho herc stovalo, ale Jana si na nm cenila nejvíc Morálka paní Dulské pímnost. Natoila s ním filmy jako Morálka paní Dulské, Probuzení nebo Vyšší princip. Pozdji ji oslovil reisér Zeman a natoili spolu slavného Barona Prášila, kde zazáila po boku Miloše Kopeckého. Následn potkala reiséra Evalda Schorma, s ním ji po zbytek ivota pojilo velké pátelství.
 
V posledních letech Janu Brejchovou trápí zdravotní potíe, podle její dcery Terezy Brodské vyaduje její stav stálý lékaský dohled, proto i na své narozeniny musela zstat na LDN, kde posledních deset let ije.

 
Anna Sobotková
* * *
Fotografie:
https://www.fdb.cz/lidi-fotogalerie/18191-jana-brejchova.html
https://www.csfd.cz/film/5326-moralka-pani-dulske/galerie/


Komente
Posledn koment: 21.01.2024  09:37
 Datum
Jmno
Tma
 21.01.  09:37 Von
 20.01.  19:02 Vladimr K