Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Zlata,
ztra Andrea.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Vzpomínka na strýce Pepina
 
Není tomu tak dávno, co v našem magazínu SeniorTip vyšly dva veselé píspvky spisovatele Jana ehounka Jak jsem se stal slavným v obchoáku a Beranovo školení. Ped nkolika dny jsem obdrel ke zveejnní od tohoto spisovatele pro tenáe SenioruTipu kapitolku z jeho kníky „Svtlezelené chvilky s Hrabalem“.
Jan ehounek, byl dlouholetým pítelem pábitele Bohumila Hrabala a ve své literární tvorb se hodn tomuto známému spisovateli vnoval.
Ve „Svtlezelených chvilkách...“, vylíil v osmnácti píbzích nejzajímavjší okamiky s tímto vzácným muem. Nkteré z nich s pábitelem B.H. sám zail. Jan ehounek byl vyznamenán za šíení dobrého jména Bohumila Hrabala tradiním ocenním Zlatý Cassius. Jinak se jeho nakladatelství Kaplanka zabývá vydáváním hlavn literatury faktu a knih pro dti.
Na závr uvedu jeden z mnoha tenáských ohlas Ryszarda Borowského, námoního kapitána v. v., Jelenia Góra, v Polsku: „To bomba na jasnozielone chwile z Hrabalem. adna ksika, napisana z sercem. Zawiera ducha Hrabala i atmosfer tamtych czasów. Dla miowników pere Hrabala. Mam nadziej, e nie ostatni.”
Václav idek

* * *
 
Vzpomínka na strýce Pepina

Josef Hrabal, Boganv strýc Pepin, byl nezapomenutelnou nymburskou figurkou. Neprojevoval se sice tak, jak ho geniáln ztvárnil ve slavném filmu Jaromír Hanzlík – mluvil sice hlasit a drazn, ale neval. V oblib ml promlouvat k cizím lidem. Vybral si napíklad pána a paní pecházející most, zastavil je a velmi naléhav na n zaal mluvit. Úpln nesmyslné ei. Chvilku trvalo, ne pochopili, e to nemá v hlav úpln v poádku. 
 
Bylo to nkdy na podzim roku 1962, ve všední den odpoledne, kdy nymburské námstí pulzovalo ivotem. Na rohu domu . p. 14 „u Novák“, v nm byla prodejna potravin, stál Josef Hrabal a upen se se zaklonnou hlavou díval se pes Mosteckou ulici na stechu protjšího domu, v nm bývala Havrdova hospoda. Obas si zaclonil oi rukou, ukázal nataeným ukazovákem...
 
Pochopiteln, mn to zaujalo, nebo strýc Pepin byl pro nás kluky svým chováním zajímavý. A navíc: on byl potichu! Nekiel, ani nemluvil! To bylo nanejvýš podezelé. Šel jsem se podívat, co to tam sleduje, ale kdy jsem zjistil, e na steše nic zajímavého není, pešel jsem ulici, sedl si na obrubník a sledoval, co se bude dít.
 
Chvilku stál Pepin na rohu sám, pak se o dva metry dál zastavil jakýsi starší lovk se zájmem, coe to tam ten strejc vidí. Pidal se další... tvrtý... pátý... kadý se ale ostýchal zeptat se, o co tu vlastn bí. Jeden z nich dokonce „cosi“ na té steše uvidl. „Vidíte to, tam, mezi tma dvma komíny!“ Neupesnil to, co samozejm podnítilo zájem ostatních.
 
Po chvilce se jeden ze zírajích lidí ozval: „A, pane Josefe, co tam vlastn je?“
 
Pepin Hrabal se rozhlédl, rozpáhl ruce a vykikl „Ty lidi sou blázni!“ a odklátil se k restauraci Na Zálon.
 
Pozn.: Kniní novinky nakladatelství Kaplanka: Sto padesát let eleznice v Nymburce, Svtlezelené chvilky s Hrabalem. Objednat si je mete mailem   Jan.Rehounek@seznam.cz nebo telefonicky na 603 238 523

 
Jan ehounek
* * *
Zobrazit všechny lánky autora


Komente
Posledn koment: 14.09.2021  15:44
 Datum
Jmno
Tma
 14.09.  15:44 Bohumil K. Moc pkn pspvek
 14.09.  15:12 Vclav Pokorn Podkovn
 13.09.  10:45 Pemek vzpomnka
 12.09.  21:28 Vesuvjana dky
 12.09.  10:42 olga jankov