Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Jitka,
ztra Mikul.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

KRÁSNÁ NÁLEPKA
 
Nedávno jsem si, jata touhou po vzdlávání se, proítala nabídku rzných seminá a školení a jedna mne ván zaujala. Jmenovala se Etiketa a protokol. Zdá se mi toti, e etiketa se stala staromódní a vlastn i trochu úsmvnou záleitostí. Moná si ji ale spojujeme pouze s etiketou dvorskou, o jejím pokrytectví nás u dávno velmi podrobn a tiv informoval Alexander Dumas. Momentáln ešíme etiku. Etiku jako systém morálních norem, jako soustavu názor na mravnost, jako to, co mnohde zoufale chybí.

Co jsem si pipomnla, kdy jsem rodin uvaila úasnou polévku z erstvého hrášku. Pipadala jsem si trochu jako Jamie Oliver. Vesele jsem loupala lusky, obas jsem zobla sladkou kuliku, míchala, mixovala a ochutnávala. Polévka se opravdu povedla. Nádhern krémová, opravdu hráškov zelená, sypaná dokupava opeenou šunkou. Prost balada. Moji strávníci nezávisle na sob pravili: „Hm, celkem dobrá, to je z pytlíku?“ To tedy zamrzí. I pochopila jsem, e i kdy se vtšina z nás povznesen tváí, e jsme k reklam lhostejní, e nás zaujme jedin vtipnou pointou, podprahové vnímání nám funguje skvle. Nevím, moná je zaujala hláška reklamního taky o polévce „jedna báse“… Ale v zájmu objektivity jsem zakoupila sáek tak poeticky propagovaného tovaru. Po ochutnání, které bylo, jak jinak ne subjektivní, mohu smle tvrdit, e polévka na talíi vypadala tém jako obrázek na obalu (celkový dojem jen pokazilo, e my nemáme luté talíe). Ale ta chu se mé, poctiv doma pipravené, opravdu nevyrovnala.

Nejen cesty boí, ale i cesty lidské mysli jsou nevyzpytatelné. Nad talíem polévky z pytlíku jsem se znovu zamyslela nad pojmy etiketa a etika. Zda etiketa není opravdu jen krásnou a slibnou nálepkou na zboí nkdy i dost nevábného obsahu. I kdy, pravda, uvítala bych, kdyby se základy této opomíjené disciplíny v chování lidí teba jen útrkovit objevovaly. Etika, jak výše eeno, se z našeho ivota vytrácí. Staí si pustit zprávy nebo otevít noviny a hned víte, o em je e. Take moná by alespo troška etikety neškodila. Jak íkala moje babika: „Kdy u ereš, nemlaskej“… 

 
Eva Vlachová
* * *
Ilustrace © František FrK Kratochvíl
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 22.05.2020  09:26
 Datum
Jmno
Tma
 22.05.  09:26 Von