Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Radim,
ztra Ludk.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

POVÍDAKY  (4)
 
Kdysi jsem, ze smutku, psala po veerech, co m bhem dne potkalo. Pro potšení svých pátel jsem tch asi padesát povídaek nechala vlastním nákladem vydat. A m Marie Zieglerová (Mara) pobídla; dovolte mi, kdo rád nahlííte do SeniorTipu, nabídnout je i vám všem. To dobré potení!


HLTAVEC
 
Ve  vagonu   Metra  sedl  pán  s  vychrtlým obliejem a  hltal  chleba  z  igelitového  pytlíku. RAF RAF RAF. Tikrát    si  rychle urafnul  s  vyvalenýma  oima a  tce  zpracovával  to  mnoství  v  ústech. Na  tváích  se  mu  dlaly  obrovské  boule, byl  by  se  poteboval  napít. Polykal  s  takovým  úsilím, e  se  mu  hlava  vysunovala dopedu  opakovan  za  sebou, jako  kdy  se  kdysi  cpaly  husám  šišky  do  krku.
 
Já  taky  hltám, moná  kultivovanji, ale  hltám. Probudím  se  z  odpoledního  spánku, vezmu  z  lednice  jeden linecký  banánek  s marmeládou  namáený  v okolád a  blaen  ho  sním.
Druhej  si  nevezmu! Ale  vezmu!  Zbaštím  ho  jako  ten  první, s  pocitem  provinní,  ale  taky  s  poitkem. Jsem  jako    báby  vysedávající  v  cukrárnách,  akoliv  tam  ty  svoje  kila   sotva  donesou. Abych  se  nevrhla  na  další  kousek, uloupnu  si  jen dibec  okolády a  vaím  mezitím  kávu.
A druhej  kousek  okolády!
Budu se  muset  svit  svému  psychiatrovi.
                               
                 
PIŠEL NA KAFÍKO
 
Paní Vra  je boubelatá šedesátnice. Ráda si s kadým popovídá a pokud  jde o mue, laškovn se pi konverzaci  hihá. Vdova s pejskem kokršpanlem. Kdo by jí ml veselost za zlé? Jednou ve vlaku na trati Posázavského Pacifiku se prohihala a k tomu, e pana prvodího pozvala na kafíko do svého domeku. Pan prvodí  nezklamal. Navonn a sváten ustrojen pišel.
 
 Pozván mezi záhony rí do parádního pokoje, neotálel a paní Vru tam povalil na sofa.  Radostn pištla.  Ale pozor, ješt je tu kokršpanl, oddaný ochránce své paní. Zakousl se prvodímu do zadku a roztrhl mu kalhoty. Jak rozilený mu, potupen, uhánl zpt k zahradní brance, paní Vra z domeku za ním volala:  „Nevypil jste si kafíko!“
 
 
NAKONEC VŠE DOBE DOPADNE
 
Uvaila jsem si kafíko, e si pohovím.  Ale ješt vyndat rýi  z rendlíku, to hned konám. Jene: horký pytlík sklouzne z nabraky rovnou do mezírky mezi kamny a zdí. Po dopadu na zem  praskne, rýe se vyhrne ven, a pokud me, vleze i pod kamna.
 
Kleknu a hrnu hromadu nabrakou, posléze i mokrým hadrem k sob, ovšem  rýe zalézá pod kamna stále ochotnji. Vysunu kamna z ady kuchyské linky a vidím i nco víc ne rýi. Vidím ponkud špinavé boky kamen a sousedních skínk a za skíkami njaké pedmty.
 
Pinesu si starou hl po ddekovi, další hadr, isticí prostedek. Holí zpoza skínk vydoluji: ruiku od dioptrických brýlí, noiku od mlýnku na maso, nkolik uzávr od rzných tekutin a dv devné vaeky, plno mumifikovaných drobk a jednoho ivého pavouka.
 
Seberu chladnoucí rýi do psí misky, dkladn umyji  cákance ze všech odhalených ploch a nakonec zasunu kamna zpt do ady. Spokojen hledím na své dílo: stejn jsem toto chtla nkdy udlat. U studeného kafíka medituji: NAKONEC  VŠE  DOBE  DOPADNE!
 
Texty a koláe Olga Janíková
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 25.05.2018  00:44
 Datum
Jmno
Tma
 25.05.  00:44 oga jankov
 24.05.  11:07 Vesuvjana dky
 24.05.  10:51 Von
 24.05.  07:05 Kvta
 24.05.  06:10 Mara
 24.05.  04:05 Vclav