Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Leo,
ztra Kvta.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Bhej, nebo zemi!
 
Jako dít strávil vtšinu svého asu v horách. U ve velmi nízkém vku vdl, e hory jsou jeho vášní, bez které pro nj ivot nemá smysl. Proto zstal svým milovaným horám vrný, zaal se vnovat skialpinismu a stal se špikovým ultrabcem. Dosáhl mnoha úspch a vítzství, pokoil adu svtových rekord. Zkrátka je jasné, e tento mladý mu s tváí kluka má v sob více odhodlání, ne si umíme pedstavit. Jeho nadšení pro tento sport pak shrnuje i název jeho knihy – Bhej, nebo zemi. 
 
Kilian Jornet Burgada psobí se svými 171 centimetry a váhou pod 60 kilogram dojmem pomrn kehkého mladíka. Tento dojem je však holá iluze, nebo práv Kilian ohromuje svt nejen svými fyzickými i duševními schopnostmi, ale také tém nelidskými výkony v oblasti skialpinismu a horského ultratrailu.
 
Tento Španl dosáhl prvního vrcholu Tuc de Moliére (3000 m n.m.) ji ve svých tech letech, o dva roky pozdji zdolal nejvyšší bod Pyrenejí Pico de Aneto s 3404 m n.m. Hranici 4000 m pekonal ve vku šesti let. Samotný Mont-Blanc dobyl více ne 20krát, a to dokonce i v šortkách na basketbal.
 
Kilian se stal legendou a nejlepším bcem na svt. Tím spíš, e úspch dosáhl v nízkém vku, a to v pouhých 20 letech. V 165km závodu pes Mont-Blanc dosáhl asu 20 hodin a 36 minut, udlal svtový rekord v bhu na 190 km s asem 32 hodin a 54 minut, obhl jezero Lake Tahoe na trati dlouhé 265 km za 38 hodin a 32 minut. Pi bhu na Mt. Kilimanjaro ubhl 53 km a pokoil svtový rekord ve stoupání, jeliko zvládl pekonat 5802 výškových metr za 5 hodin a 23 minut.
 
Kilian podává tém nadlidské výkony. Jeho roní píprava spoívá v 1000 hodinách tréninku, z nich plku stráví na lyích. Bhem celého roku zvládne nastoupat 60násobnou výšku Everestu, nabhá 7000 km po svých a 6000 km na lyích. A jak se Kilian jinak udruje v kondici? Pije svj sportovní drink, který si sám vytvoil:
 
Ingredience: raje, paprika, okurka, cibule, olej, ocet, sl, esnek
 
Postup:
1. jedno nakrájené raje namícháme s 2 a 1/4 šálku rajatové šávy, papriku bez semínek, nakrájenou okurku, 1/2 bílé cibule, polévkovou líci panenského olivového oleje, 2 polévkové líce octa, ajovou liku soli a dv líce esneku
2. v mixéru udláme ze smsi pyré
3. necháme po dobu 4 hodin vychladit v lednice, aby se chut promíchaly

 
Kilian si v tomto nápoji libuje, protoe obsahuje mnoho vitamín a v lét je sví. Raje, okurka, paprika a cibule navíc patí k pírodním zdrojm sacharid a esnek zase obsahuje antioxidanty, které urychlují regeneraci sval. Lykopen pak jako sloka rajat sniuje mnoství toxin uvolnných do tla pi intenzivním pohybu. Kdy však Kilian bí, spotebuje jen velmi málo vody a skoro vbec nejí. Prý to vypadá, jako by erpal sílu z hor. Kdy se ho ale zeptáte, jak se cítí po bhu na 150 km, ekne vám, e špatn. Bolí ho chodidla i nohy, má rozhozený biorytmus a na regeneraci potebuje dva dny spánku a jídla.

 

Co je však tajemstvím veškerého úspchu tohoto mladého Španla? Nikdy se nezastaví a vidí jen jediný smr – vped. O tom vypovídá i píbh z jeho dtství. Osmiletý Kilian jednou jel se svou matkou a sestrou na kole. Jeho matka ho poslala naped, aby se Kilian nezdroval s pomalejším tempem své sestry. Ml dojet do kempu, který se nacházel jen kousek po silnici. Kilian jel a jel a na ádný kemp nenarazil. Prost ho minul. Jel kolem pláí, pejel pobení rovinu, a zaal pijídt k horám. Poád jel. Neúnavn šlapal. Stmívalo se, cesta stoupala vzhru a on stále jel dál. A ho nakonec zastavilo auto, z nho vystoupila jeho matka.
 
Kilian samozejm není nesmrtelný, ani nepemoitelný. Umí však nco, co si vtšina z nás neumí moc pedstavit. Bojuje toti s bolestí, a ho tlo bolí, jak chce. Umí najít odvahu a vli jít bhat i v pípad, e venku prší, sní nebo fouká silný vítr. Je mu jedno, zda mu mrznou nohy, prost jde dál a nezastavuje se, dokud se nedostane do cíle. To však ukazuje na další aspekt Kilianovy záliby. asto toti v horách riskuje a dobrovoln se vydává do nebezpených situací. Pi závodech má jen jedinou strategii – dostat se ped toho, kdo je ped ním.
 

Za nejuniverzálnjší klí ke všemu bychom mohli povaovat to, co ekl Kilian svým uitelm, kdy se ho ve škole zeptali na to, ím chce v ivot být. On na to odpovdl, e chce být šastný. Kdy mu uitelé oponovali, e zejm nepochopil otázku, Kilian jim na to odvtil, e oni neporozumli ivotu.
 
Adriana Šindeláová
* * *
Obrazové pílohy:
http://www.chamonix.net/sites/default/files/nodeimages/kilian-jornet-running-mont-blanc.jpg,qitok=OaKg8HST.pagespeed.ce.tT5ys6G9M6.jpg
http://www.petzl.com/en/Sport/Petzl-team/Kilian-Jornet-Burgada#.VRMzbPmG-So
http://snowbrains.com/wp-content/uploads/2014/06/Kilian-Jornet_MDalmasso.jpg

Zobrazit všechny lánky autorky
 


Komente
Posledn koment: 10.02.2018  18:30
 Datum
Jmno
Tma
 10.02.  18:30 ferbl
 09.02.  16:47 KarlaA
 09.02.  10:32 Von
 09.02.  05:44 Milan enk