Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Radim,
ztra Ludk.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Soupis  knih  pro  chudé
 
Jak správn nazvat pítelkyni, s kterou jsem se seznámila ješt v batolecí dob? Nejspíš  je to pamtnice. Ob jsme pamtnice jedna druhé a zárove pamatujeme mnohé. Pamtnice Zdenka poslala mi z rodného msteka kalendá, jak ho místní radní pipravili pro nový rok: Msteko  kdysi a dnes.

 
 
Zajímavý nápad, zdailé provedení, radost v dom. Je pozoruhodné, e na fotografiích starých sto let je plno lidí. emeslníci a obchodníci stojí ped svými krámky, dti oumují co se dje, nkdo jede na kole, bí tu i pes. Je to jako filmový stih – koukej, love, tak jsme ili a tak jsme vypadali. Dokonalá atmosféra té doby.

 
 
Fotografie souasné jsou prázdné. Asfaltka se blyští po dešti, chrám Pán má petaené barvy, ohavná kovová zábradlí tam co býval vlídný chodník, nikde iváka. Pesto mám z toho kalendáe velkou radost a budu ho poád prohlíet, hlavn koukat lupou na ty naše pedky tam.
 
Ovšem pekvapení mi pamtnice Zdenka pipravila, kdy kalendá nestandartního formátu vloila do stejn velkých desek, desek zjevn pocházejících z doby tch starých fotografií, desek s nápisem kaligraficky secesním: SOUPIS KNIH PRO CHUDÉ.  Jsem okouzlena. A pemejšlím: opravdu knihy, aby si chudí mohli íst? Na jedné staré fotografii je zachycen bývalý barokní špitál, kde doívali staí a chudí a  ped tímto svdkem soucitu té doby jde staenka s hlkou a šátkem na hlav. Ty knihy byly pro ni? Tolik knih, e musely být sepsány do  velikých desek?
 
Za panství kníat Kinských nebylo v msteku bezdomovc. Pod barokní stechou mohli si dokonce íst.
 
Olga Janíková
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 05.04.2017  11:29
 Datum
Jmno
Tma
 05.04.  11:29 Von
 05.04.  09:53 Kamila
 05.04.  09:01 ferbl