Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Lenka,
ztra Petr.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

MUSÍM

Musím nakoupit. Nákupní vozík petéká. U pokladny ztuhnu. "Bohuel, ji jsme plastové tašky stáhli z prodeje." Úsmv pokladní. Vískot dvojka! Musím ji zabít! Musím se uklidnit. Musím si zapsat jarní kiláky se zátí potravin pro armádu v nárui od Lidlu k autu a od auta dom do tréninkového deníku.
 
Musím uvait. Musím pkn pl dne lechtat výváreek pod poklikou. Musí být istouký, prhledouký. Musím ho pecedit. Jako vdycky v dezíku. Tak, pkn síteko. S láskou sleduju, jak se harmonicky pelévá zlatavá tekutinka . Odráí se v nm svtlo jako v horském vodopádeku, jen se s lehkostí vlévá, jeišmarjá, do odpadíku. Zástava! Pohotovost! Instalatérskou? Slyším vysmšné buení. Halucinace ze vzteku, nebo se mi to uvaený hovzí tlemí? Kráva jsem tady já! Pod síto nádobu! Zachrauju poslední kapky. Musíte na m furt mluvit? Obd máte v kanále! Musím svj slovník dret na uzd.
 
Vztekle porcuju tu umuenou krávu, co mi zbyla. Experiment na úrovni Polreicha. Musím to zvládnout. Musím se dret, kdy ten nejmenší ekne nad talíem: "Tohle já nepapám." Musím se omluvit matkám, které kojí dít do 15 let. Ji chápu.
 
Musím uklidit, nemohu ukat do klávesnice, kdy na m ta skvrna na zemi tak blb umí.

Musím pochválit manela. Hlášení, e vyluxoval, je shodné s oznámením o získání erveného diplomu. Slovn ho srovnávám s kíencem Supermana a Terminátora. Hm. Dina. Vi. Rozumím. Ano, musím se snait, abych nedrobila. Pst, musím pipojit robotický vysava na detektor li, je podezele potichu. Jestli si tohle manel pete, píšt si musím dolít olej do auta sama.
 
Musím uklidit pokojíek. Musím uspoádat sout dosplých ve skládání stavebnic pro dít ve vku 3-5 let. Cítím se na zlatou. Skládám to ji po miliónté. Nucený trénink. Musím zaadit jediný podlaný dílek puzzle do krabice. Zoufalý pohled na nkolik krabic puzzle. Do který, sakra? Musím roztídit lego podle barev do sák. Musím si piznat, e zabavit tím dti byl krok zpt. Hromada lega na stole aktivovala i mého mue ke stavb kostela. Vytídné lego asi taky psobí posvátn, dti se ho ješt nedotkly. Musím se zbavit toho puntíkáe ve mn.
 
Musím se smát pi výuce mého ptiletého. Píjmení len rodiny. Babika Jitka je e, e... "elvená Kalkulka?" Musím si pamatovat také hrdiny Star wars a jména všech plyšák. "Uš to budu opakovat makšimáln jednou, mami!"
 
Musím vyprat. Nenávidím praku, kdy na m pípnutím volá: "Doprala jsem, dlej, zvedni zadek, te zas ty." Musím povsit prádlo a musím si pamatovat, e na pd visí. Samo mi ješt dom nepišlo. Musím ho vyehlit hned, jinak po týdnu musím uspoádat expedici na vrchol hory Prádlo. Musím si k tomu pustit televizi. ím víc prádla, tím stoupá má odbornost lékaky gynekologie. Ješt pár ehlení u Ordinace a zanu operovat. Stéká mi pot po zádech, kdy se Honza Musil snaí tváit s pochopením pro cizí neštstí v njakém bezduchém niem.
 
Musím pedstírat, e dokáu poslouchat ti lidi najednou. Musím doufat, e aspo tomu dosplýmu docvakne, e nedokáu.
 
Moje kamarádka íká, e musím po tyicítce chodit pravideln na kosmetiku. Pche, na vymáknutí beara staím, nejh jím rozbiju zrcadlo. Mj zuba íká, e si musím istit zuby mezizubním kartákem. Konec svainkám z mezizubí v teplot tla.
 
Musím si ostíhat nehty na nohou. Minule jsem to oddalovala a pak nehtem z palce sestelila keka z kolotoe.

 

Musím do práce. Musím cviit. Musím trénovat. Musím si pamatovat jména cvienc, klient, jejich dtí, manel, ps, koek a zakrslých králík. A jednoho motýla. Tento kvartet "musím" je mi potšením. Ovšem musím zatnout zuby, kdy pijde paní do rehabitaního kurzu a ufunn mi sdluje, e chce navštvovat kurz jen obas. Musím ji vysvtlit, e kurz má smysl jako celek. Kdy se chytne za svj záchranný kruh naplnný tukem, zamává jím nahoru dol smrem ke mn a vysokým hlasem sdluje, e ona to pece potebuje, to snad musím vidt, musím tém uskoit. Musím ji upozornit, e toto není kurz s cílem spalování tuku, ale zdravotní cviení. A a u chce to i ono, bohuel to vyaduje její pítomnost. "To íkáte všichni!" Musím mít pochopení? Ne, tento druh uspokojím pouze prstenem Arabely, hubnoucími legínami nebo hovadinou Kosmodisk.
 
Musím podkovat svým cvienkám a klientm, studentm, e i po letech mají sílu dret své pozice a poslouchat moje kecy. Dkovaka jak na Oskarech. Trapas. Musím se proplesknout, aby mi splasknul úsmv po euforickém aerobicu a podaeném víkendu se cviením s mými ovekami. Musím nemít oekávání, e se to bude opakovat.
 
Musím na schzi našeho baráku. Jedna schze, jeden šedivý vlas. Musela jsem mít funkci? Nafackovala bych si. Kdy visí na tídní schzce otázka, kdo pevezme mou funkci tídního dvrníka a rodie se dlají neviditelnými, musím to táhnout další rok. Chápu. Dnešní rodi to nemá lehké, nkde jsem to etla.

 

Musím být na vrcholu hory. Je to magnet. Musím to dát. Kdy se mi pak rozvibruje noha na skále jak drahej okl v zim, dojde síla a sklopím zrak pod sebe, musím vypustit pár neslušných slov. Miluju tuhle ást a nenávidím zárove. Jediný as vopravdicky strávený sama se sebou. Rozhovory s vlastním tlem. Nkdy hodn sprostý. Jediný svdek je však šutr. Nemohu si pomoct, musím to nazvat relaxací. Na vrcholu se ale musím pochválit. Musím si dát slivovici.
 
Musíme mít nejbliší obchod v Musílkový? Nákaza? Ne. Dlám si to sama. Musím ale vdt pro. Musím vidt výsledky. Musím cítit, e to dlá nkomu radost. Musím mít zptnou vazbu. Musím vdt, e chci. Musím vdt, e mu, e nemusím. Musím jenom jedno.
 
"Fotografie z archívu Terezy erbákové".
 
Tereza erbáková
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 08.04.2017  13:28
 Datum
Jmno
Tma
 08.04.  13:28 Bohuna
 08.04.  13:13 Bobo :-)))
 08.04.  11:19 gerta11
 07.04.  17:29 Renata PS
 07.04.  17:21 Renata Ndhera!
 07.04.  15:41 Ludk
 07.04.  13:46 Terezie
 07.04.  13:36 Ivan
 07.04.  13:05 ferbl
 07.04.  13:00 Pokorn
 07.04.  12:56 Terezie
 07.04.  11:56 Svatava Cihlov
 07.04.  11:19 Marta U.
 07.04.  10:32 Bohumil Tm se na dal ...
 07.04.  10:13 Von Tleskm