Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Radim,
ztra Ludk.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamtníci, vzpomínejte!


Vzpomínky, které nosíme v hlav mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, neme do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekonena s námi, ani by pouení i radost odevzdaly jiným. V této rubrice se snaíme zabránit jejich ztrát. Spolu s vámi popisujeme djiny všedního dne obyejných lidí od dtství, pes poznávání svta a po pekáky, které pípadn museli pekonávat.


Tšíme se na píspvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše píspvky redakn upravíme tak, aby byly tivé.


Do jedné vzpomínky se te s námi peneste.


Kancobijci


Pod Novým rybníkem u Vickovic jsou rozsáhlé plochy lesa které vznikly po mniškové kalamit. Najdou se zde malé holinky na kterých se uprosted usadil rozápnutý smrek. Jako by kvona sedla na vejcích. Na to kdy napadne sníh vznikne krásný bunkr ze kterého je vidt kolem na všechny strany. Vdli o tom divoáci, ale taky jejich úhlavní nepátelé Franta a Pepík.


Pes pomrn velký vkový rozdíl si tykali. Byli oba Vickováci, rodilí.
Pepík - ten starší suchý, vytáhlý ddek se svým atributem holí a Fanda o dost mladší, menší poízek, eený cestá,kterouto funkci ml jako zamstnání. Ti dva tvoili neozbrojenou ást domobrany niící lišky a divoáky.


Bylo u k jaru. Naveer se strhla mokrá chumelenice, která po plnoci pestala. Pineslo to velice pknou, dlouhou obnovu. Dlouhou proto, e ten kdo umí ze stop v lese íst co se tam dlo od plnoci. Krátká obnova se vytvoí kdy pestane padat k ránu. Tohle naši koumáci vdli a tak a kdy Fanda pohodil kopeek ve vsi drtí, vyrazili.


Pes Zelenou alej vedla stopa od silného divoáka k Novému rybníku. Spíš tedy to vypadalo jako píkop ve snhu. Sakra Franto, tohle je teda prasák jak kráva, konstatoval Pepa. Dem se za nim podivat, co kdyby tady nkde zaloíroval.


Sníh se jim skoro nabírá do holinek, ale zvdavost je vtší. Hele mae u docela pomalu pipomíná Fanda. A najednou se ped nimi otevírá jedna z tch miniholinek. Širokánský smrek rozprostírá vtve pod tíhou mokrého snhu a k zemi. Stopa vede pímo pod vtve. Von tu snad je, šeptá Franta. Ale co by takovej kus tady dlal. Ten si najde lepší místo.


V tom okamiku dochází v Pepov hlav k rozhodnutí. Hele já tam šouchnu holí. Budeš vidt, e je tam leda prd.


lovk míní, Pámbu mní. Tak to íkala babika Kamejcká. Pepa se opatrn pibliuje k podezelému místu a kdy je u na dosah hole, zapíchne jí pod vtve.


Spíš to vypadalo jako výbuch granátu. Sníh se rozlétl na všechny strany. Hl se špikou asi neminula cíle. Vylétlo to všechno najednou. Pepa se na tom hbet dlouho neudrel. Tohle „prasácký“ rodeo vyhrál šttiná.


Franto po se kouknout jestli sem ivej se ozvalo z hromady snhu.

 


Ale ten byl, co? No to teda jo já ti nic jinýho nevidl jen jak mi ped ksichtem lítá ten atóm.


A tak pro celý myslivecký národ v okolí Vickovic nekoní divoák obligátním pírkem, ale atómem.


Antonín Suk

* * *
Zobrazit všechny lánky autoraKomente
Posledn koment: 19.04.2015  09:30
 Datum
Jmno
Tma
 19.04.  09:30 kusan
 19.04.  05:54 Bobo :-)))
 18.04.  21:02 KarlaA
 18.04.  09:53 Von
 18.04.  08:13 Ferbl