Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Ivo,
zítra Zby¹ek.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamìtníci, vzpomínejte!


Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se sna¾íme zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi popisujeme dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat.


Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.


Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.


Dárek z pouti

 

I malé vìci dìlají ¾ivot velkým…

 

Kdy¾ na mne promluvil ten štíhlý mladík, ještì jsem netušila, ¾e odpovídám svému budoucímu man¾elovi.


Sedìla jsem sama u oválného stolu v kavárnì Fénix, kde se ka¾dý sobotní veèer tanèilo, a pozorovala usmìvavé páry tanèící na parketu v rytmu svi¾né polky. Podupávala jsem pod stolem do taktu levou nohou, ta pravá byla uvìznìna po koleno v sádøe.


„Sleèno, smím vás po¾ádat o tanec?“ zeptal se s mírnou úklonou mladý mu¾ a zároveò si mne pátravì prohlí¾el. Asi chtìl vyzkoumat, proè „sedím“ a o tanec se mnou nikdo nestojí. Pod stùl nevidìl.


„Lituji“, odpovìdìla jsem s úsmìvem, „ale netanèím, chybí mi jeden støevíc“ a vystrèila zpod stolu nohu v sádøe.


„No, to se podívejme, ¾ádná Popelka, jenom nešika“, navázal stejným tónem, ale hned se omlouval, pøisedl si s dovolením ke mnì a za chvíli jsme si u sklenièky vína povídali jako staøí známí.


Konverzace pøíjemnì plynula, cítila jsem se uvolnìnì, nevypadalo to, ¾e by mne chtìl „sbalit“. Na to se mi jevil moc starý. Ve svých devatenácti letech mi ka¾dý mu¾ nad pìtadvacet let pøipadal jako mùj otec. Asi to vytušil, nevnucoval se a choval se ke mnì jako starší bratr. Doprovodil mne domù a nenápadnì si dojednal další schùzku.


Tìch schùzek bylo èím dál víc. Jarda, tak se jmenoval, byl vtipný, zábavný a inteligentní, vìnoval mi pozornost a upøímný zájem. Zaèala jsem objevovat, ¾e je docela pøíjemné mít „staršího nápadníka“. Nemluvil stále jen o sobì jako moji vrstevníci, neotáèel se za ka¾dou holkou a neutíkal na kdejaký fotbalový zápas.


Kdy¾ jsem Jardu pøivedla domù, oblíbili si jej rodièe, bratr, tetièky, babièky i kocour Vilém. Zakrátko byl témìø èlenem rodiny. Jako student strojní fakulty VŠB se vyznal v motorech a rozumìlo se samosebou, ¾e se bude hrabat s tátou v naší rachotinì, která dosud více stála, ne¾ jezdila. Mámì míchal majonézy k nedìlním obìdùm, tetièkám dr¾el vlnu k pletení – hned dostal teplou šálu domácí výroby – a bratr nosil nyní jednièky z poèetních úkolù.


Nevìdìla jsem, je-li to láska; zaèala jsem se na Jardu tìšit, tìlem mi probíhalo slastné vzrušení, kdykoliv mne chytil za ruku, a kdy¾ nahradil pusy, které dostávají dìti na dobrou noc poøádnými polibky, doufala jsem, ¾e pokroèíme dále, jen co rodièe s bratrem nìkam odjedou a budeme mít prázdný byt.


Po roce mi Jarda navlékl zásnubní prstýnek a rozhodl se pøedstavit mne svým rodièùm.


Po dlouhé jízdì vlakem napøíè republikou jsme jednoho sobotního podveèera vystoupili v malém mìstì a za chvíli stáli pøed brankou solidního mìš»anského domu na pøedmìstí, postaveného nìkdy kolem roku 1880.


„Nic se neboj, naši jsou „fajn“. Ale musíš si získat bábi.


Ta je u nás „Jenerál“, uklidòoval moji nervozitu Jarda.


Rodièe byli vskutku „fajn“.


Èekala jsem, jak mne pøivítá bábi. S nabytým optimismem jsem zaklepala a otevøela dveøe jejího pokoje.


„Šla sem“, oslovila mne mohutná stará paní celá v èerném, jak se na vdovu slušelo, i kdy¾ man¾el odpoèíval v rodinné hrobce témìø dvacet let.


„No tak, šla sem, a» se podívám, koho nám ten Jarouš pøivedl“, øekla u¾ nedùtklivì, proto¾e jsem stála na prahu pokoje jako kus døeva. Vystrašena nezvyklým „onikáním“ pøistoupila jsem koneènì k vysokému køeslu. Bábi na mne upøela vypouklé a lesklé rybí oèi zpod masitých víèek bez øas a zeptala se:


„Jakpak se jmenuje?“


„Ema“


„Ema, Ema! Ka¾dá poøádná ¾enská je Rù¾ena, Bla¾ena, Andìla, Tereza. Jakápak Ema, skoro jako ta nestyda Bovaryová! A co dìlá?“


„Studuji knihovnickou školu, budu pùjèovat lidem knihy.“


„Ani zamìstnání nemá poøádné“, pokraèovala v pøíjemné konverzaci bábi, „dnes lidí moc neètou. Já sama nemarním èas nìjakým ètením. Správná ¾enská vezme do ruky pletení a ne kní¾ku.“


Po nìkolika dalších podobných otázkách byla audience ukonèena a bábi nám urèila pokoje, kde budeme po èas návštìvy bydlet. Ka¾dý sám.


Následující dny byly pro mne výcvikem v minovém poli.


Pøíštího dne zrána polo¾ila bábi na kuchyòský stùl kus krásného masa a struènì mì po¾ádala, a» je k obìdu upravím, jak umím. Potom odešla do kostela zkontrolovat kvìtinovou výzdobu.


Ještì dnes se stydím, co jsem s tím masem, vepøovou plecí, jak jsem se pozdìji dozvìdìla, provedla.


Bábi pøi pohledu na zèernalou hmotu v kastrolu pøekvapivì nenadávala, ale bolestnì vzdychala a zlostnì komentovala:


„To se dalo od ní èekat, ¾e vaøit neumí. To Bo¾ena Koláøùch uvaøí obìd o ètyøech chodech a pro dvanáct osob. Ach, ach!“


Vyrozumìla jsem, ¾e Bó¾a byla pokládána za potenciální Jardovu man¾elku ne¾ jsem se objevila já. Bydlela pøes ulici, rodiny se znaly øadu let, otec vlastnil pøed znárodnìním masný krám na námìstí a Bo¾enka mìla poøádnou výbavu i vìno, ale nemìla moje èerné lesklé mikádo a zelené oèi.


Od onoho dne mi bylo svìøeno pouze mytí nádobí, vlastnì drhnutí hrncù a pánví, v lepším pøípadì loupání brambor a èištìní zeleniny. Neodporovala jsem, nebránila se, trpìlivì vykonávala to, na co jsem podle bábi staèila. Pøes svou nezkušenost a mládí jsem dobøe chápala, ¾e bych neprospìla ani sobì, ani Jardovi, který byl pro babièku osou ¾ivota a on její lásku oplácel. Nechtìla jsem mu to dìlat t쾚í ne¾ to vskutku bylo. Pouze v noci, kdy¾ za mnou Jarda vlezl do pokoje oknem ze zahrady, jsem z jeho chlácholení èerpala sílu pro další den.


Druhou nedìli po našem pøíjezdu jsme se ráno vybrali na pou» v nedaleké vesnici s poutním místem „Na vršíèku“.

 

 


Bylo tak krásnì! Nebe bez mráèku, samou radostí jsem si pøipadala jako voják „na opuš»áku“. Cestou jsme potkávali procesí s korouhvièkami a mariánskými soškami, poslouchali poutní písnì zpívané s pøedøíkávaèem slov, napili se léèivé vody ze zázraèné studánky a najedli opékaných klobásek a okurek v láku. Od dìtství miluji kolotoèe, støelnice, turecký med a cukrovou vatu, ale tehdy jsem poprvé vidìla i bramborové divadlo a tanèícího medvìda na øetìze.


Kdy¾ Jarda nakoupil „pouti“ – dáreèky pro rodièe a bábi, chystali jsme se v pozdním odpoledni k návratu.


Míjeli jsme jeden z posledních stánkù, uvidìla jsem prodavaèe, který dr¾el v ruce vrbový proutek s navleèenými bonbóny v rù¾ové a ¾luté barvì. Proutek byl uzavøen oèkem a tvoøil tak neobvyklý sladký a voòavý náhrdelník. Kdy¾ spatøil mùj zájem, zvolal:


„Kupte si, sleèinko, je to léèivé, proti kašli; ochutnejte“ a podal mi kulatý rù¾ový bonbon s dírkou uprostøed.


Mìla jsem plnou pusu vìtrové chuti a krásnì se mi dýchalo. Vzpomnìla jsem si na bábi a její dunivý kašel, který mì obèas budil ze spaní.


„Koupím to bábi“, øekla jsem Jardovi.


„Ale u¾ pøece pro bábi dárek máme“.


Koupil mámì i babièce perníková srdce s cukrovým nápisem „Z lásky“.


„Ale já jí chci koupit nìco sama“.


„Jak chceš, ale ona si to bábi za své chování moc nezaslou¾í“, øekl Jarda, ale v nákupu mi nebránil.


Najedou mi napadlo, ¾e bábi, ten „Jenerál“ v sukních, je vlastnì chudák.


Nemù¾e u¾ na pou», nevyslechne v kaplièce kázání, nepochutná si na malinové limonádì a kuøecí peèínce. ®ije uzavøena ve svìtì manýrù první republiky, kdy se jako man¾elka policejního nadstrá¾mistra slunila mezi malomìstskou elitou a byla zvyklá porouèet. Zabylo mi té staré ¾eny hluboce líto.


Doma jsem za ní zašla a podala jí hnìdý sáèek s bonbónovým náhrdelníkem:


„To máte ode mne z pouti. Bude se vám lépe dýchat.“


Neodlo¾ila ten sáèek mezi ostatní tretky na stùl, kde u¾ le¾elo Jardovo perníkové srdce, ale otevøela ho, chvíli dr¾ela v prstech vrbový proutek s bonbóny, a po tváøích jí stékaly slzy, které neutírala.


„Sedni si dìvenko. Tak ty jsi mi donesla dáreèek. A to i pøes všechna pøíkoøí, která jsi tu se mnou za¾ila. Je to od smrti mého Františka prvnì, co mi nìkdo dal nìco jenom a jenom pro mne. Kdo na mne myslel.“


Nevím, co všechno ještì øekla, pochopila jsem, ¾e to její nepìkné chování pramenilo ze strachu, ¾e jí Jarouška odvedu daleko. Daleko na èerné Ostravsko, kde mu mù¾e hrozit nebezpeèí a také jí urèitì trápilo pomyšlení, ¾e za ní bude ménì ne¾ dosud jezdit.


Znovu si prohlí¾ela ten proutek, který pro nás obì mìl cenu perlového náhrdelníku.


Kdy¾ jsme pøijeli za ètyøi mìsíce na vánoce, vítala nás bábi u¾ na nádra¾í.


A kdy¾ jsme pøijeli koncem léta, polo¾ili jsme jí do náruèe první pravnuèku.


Dostala po ní jméno. Terezka.


Text: Marie Szottková

Ilustrace: Václava Arnoštová

***

Zobrazit všechny èlánky autorky



Komentáøe
Poslední komentáø: 08.05.2014  07:12
 Datum
Jméno
Téma
 08.05.  07:12 Láïa K.
 07.05.  15:15 janina
 07.05.  12:52 Inka
 07.05.  11:16 Vesuvanka díky
 07.05.  09:40 Marta U.
 07.05.  09:06 Blanka B.
 07.05.  07:28 LenkaP