Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Oto,
zítra Jaroslav.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pamìtníci, vzpomínejte!
Vzpomínky, které nosíme v hlavì mají jednu nevýhodu, dokud je nenapíšeme na papír nebo nevyprávíme, nemù¾e do nich nikdo nahlédnout. Je velká škoda odcházejí-li do nekoneèna s námi, ani¾ by pouèení èi radost odevzdaly jiným. V této rubrice se sna¾íme zabránit jejich ztrátì. Spolu s vámi budeme popisovat dìjiny všedního dne obyèejných lidí od dìtství, pøes poznávání svìta a¾ po pøeká¾ky, které pøípadnì museli pøekonávat. Tìšíme se na pøíspìvky, které posílejte na info@seniortip.cz  Nemáte-li autorské vlohy, nevadí, vaše pøíspìvky redakènì upravíme tak, aby byly ètivé.


Do jedné vzpomínky se teï s námi pøeneste.


K Puchweinùm na koncerty


aneb
Kdy¾ èeské kvarteto hrálo poprvé jako èeské kvarteto


Pojïme koncem 19. století do hotelu Puchwein v horní èásti Starého námìstí v Rychnovì, v prvním poschodí vzadu býval sál a v nìm se koncertovalo. No, teï je to jiné, v pøízemí je potravináøská samoobsluha Sama a nahoøe kanceláøe.

 

15. kvìtna 1892 tu koncertoval pøed svou cestou do Ameriky Antonín Dvoøák. 
 

Ale popoøadì:
Do Èastolovic pøijel vlakem ve ¾ na 3, doprovázen man¾elkou, dcerou, violoncellistou Hanušem Wihanem a houslistou Ferdinandem Lachnerem. Po pøivítání v Èastolovicích se odjelo deseti koèáry do Rychnova údolím Knì¾ny a kolem 4. hodiny vjeli do mìsta. Tam veliký špalír v Palackého ulici vítal hosty voláním slávy a nazdar. Po hodinovém odpoèinku se dostavili tøi umìlci do koncertního sálu Puchweinova, který se byl zatím a¾ do nejmenšího kouteèku slavnostnì zaplnil. Po koncertu byly nadšené ovace i na námìstí.

 


O 8. hodinì odjeli na banket do Studánky, jeho¾ se zúèastnilo 22 osob.
Známe i menu, tak a» tu je uvedeno:
1. polévka Juliáne
2. èerstvý pstruh s máslem
3. rostbeauf oblo¾ený
4. sma¾ená kuøata se zeleným hráškem
5. snìhule s chadeaux
6. zmrzlina
7. sýr gorgonzolský a eidamský, vína


Obsluha byla vzorná a vše šlo jako elektricky. Komitét pro koncert Antonína Dvoøáka v Rychnovì, jeho¾ èlenem byl profesor J. Salaè, vìnoval Antonínu Dvoøákovi umìlecky provedenou skøíòku na doutníky. Druhý den byl koncert v kostele Nejsvìtìjší Trojice a po nìm Mistr odejel do Opoèna na prohlídku parku. Pak do Jaromìøe, kde byla další zastávka. Ale to u¾ jsme nebyli v Rychnovì...


13. listopadu stejného roku 1892 zde hráli tehdy èerství absolventi pra¾ské konzervatoøe 19letý houslista Karel HOFFMANN, 17letý houslista Josef SUK, 17letý violista Oskar NEDBAL a 18letý violoncellista Otto BERGER poprvé jako Èeské kvarteto; 22. øíjna 1892 v pra¾ském Rudolfinu toti¾ vystupovali pod firmou „Absolventi pra¾ské konzervatoøe“ jako vyvolení hudebníci – takto o nich tehdy v nadšeném referátu napsal Josef Bohuslav FOERSTER.


O jejich vystoupení v Rychnovì se velkým dílem zaslou¾il profesor èeštiny a klasické filologie na zdejším gymnáziu, zámecký knihovník i archiváø a úspìšný organizátor kulturního a hudebního ¾ivota v jedné osobì Josef VYCPÁLEK. Víme, co u nás tehdy hráli – spoleènì Smetanovo kvarteto Z mého ¾ivota, Dvoøákovy Valèíky a Chválovy Sousedské, pøièem¾ Hoffmann s Bergerem se blýskli jako znamenití sólisté, kdy klavírní doprovod obstaral jako obvykle Nedbal.


A takto psal o šest dní pozdìji místní týdeník
Posel z podhoøí:
První tento koncert „Èeského kvarteta“ na venkovì dopadl nad oèekávání obou stran skvìle. Od první chvíle byli jako doma mezi svými, co¾ na nì velmi pøíjemnì pùsobilo. Pøeèetné shromá¾dìné obecenstvo pøišlo sice s pøesvìdèením, ¾e uslyší nìco veskrze dokonalého, umìleckého - avšak oèekávání jeho bylo pøedsti¾eno. Øeknu prostì, hned prvním èíslem elektrisovali obecenstvo naši ètyøi umìlci, mistøi to svých nástrojù, ji¾ stejnì dýší, stejnì cítí, stejnì rozehøívají. Èeské kvarteto má bez odporu svìtovou budoucnost zajištìnu. Pro zvídavé doplòme, ¾e 41leté slávì Èeského kvarteta se vyrovnala jen éra kvarteta Smetanova.


Na dokreslení vyu¾ijme ještì jednou citace z Posla z podhoøí, orgánu politického spolku okresu rychnovského, roèník 1894: Proslulé „Èeské kvarteto“, je¾ s ohromným úspìchem koncertovalo nejen po Èechách, ale i v cizinì a nyní na umìleckou pou» do Ruska se chystá, poøádá v Rychnovì n. Kn. v nedìli 14. dne øíjna t. r. o 4. hod. odp. v sále p. Puchweinovì velký koncert za laskavého spoluúèinkování znamenité klavírní virtuosky pí. M. Wachsmannové, choti lékaøe z Prahy. Zajisté si hudbymilovné obecenstvo zdejší a z okolí nedá ujíti této vzácné pøíle¾itosti, by poslechlo hudbu krásnou a osvìdèilo pøízeò svou umìlcùm, ji¾to pøed 2 léty umìleckou svou cestu v Rychnovì zahájili a ku slávì èeského jména v cizinì valnì pøispìli. Pøedprodej vstupenek do koncertu na se vzal zdejší hud. ústav sl. Mil. Sallaèovy.


Zakonèeme faktem, ¾e hoteliér Karel PUCHWEIN byl dìdeèkem spisovatele Jiøího MARKA, pùvodním pøíjmením Puchwein, autora mj. Høíšných lidí mìsta pra¾ského.


Z knihy Františka Cingera Prokletí slavných doplòme:

Onen Karel Puchwein v druhé pùli 19. století studoval na pra¾ské univerzitì práva, zapletl se do slavné bitky s buršáky v Chuchli, policie ho zjistila a univerzita ho na dva roky vylouèila. Jeho otec se rozhnìval, další studia odmítl, udìlal syna hostinským a on byl celý ¾ivot neš»astný.


A to je opravdu všecko, leda¾e bychom šli na rychnovský høbitov ke hrobu Puchweinových.

Josef Krám



Komentáøe
Poslední komentáø: 03.02.2013  14:32
 Datum
Jméno
Téma
 03.02.  14:32 Blanka
 03.02.  10:53 janina
 03.02.  08:49 ferbl