Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Oto,
zítra Jaroslav.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Potìšení pro mladší a starší se šrouby a maticemi


Mo¾ná nevíte, ¾e …


… v Muzeu Hluèínska se koná od 17. 1. do 14. 4. 2013 výstava vìnovaná legendární stavebnici MERKUR.


Exponáty pochází ze sbírky nadšence Jiøího Mládka. Pan Mládek, který stavebnici Merkur zasvìtil pøedchozích tøicet let svého ¾ivota. Na výstavì najdete celou øadu modelù - napø. Obrovské ruské kolo, vláèek s kolejištìm, lodì, auta, rypadla, dokonce i vìrné modely známých staveb jako Ivanèický ¾eleznièní viadukt.


Má pravdu, kdy¾ øíká: „Z dìrovaných dílù Merkuru se dá postavit opravdu všechno. Zatím jsem nenarazil na nic, co by Merkur nedokázal.“

 
Pan Mládek stavebnici Merkur zasvìtil celý ¾ivot. V souèasné dobì, kdy je ji¾ v dùchodu je to pro nìj koníèek práce na plný úvazek. „V dìtství mi rodièe dávali pod stromeèek kní¾ky a nikdy ne Merkura, jako dostávali ostatní kamarádi. To jsem bral jako køivdu a slíbil jsem si, ¾e a¾ vyrostu, udìlám si radost a ta radost dospìla a¾ do tohoto zajímavého koníèku“, øíká dále pan Mládek.

 

  


Ve své sbírce má i nìkolik unikátù – americkou stavebnici American Building z roku 1913, stavebnici Vašek z roku 1935, dírkovanou stavebnici Invicta, kterou má v jediném exempláøi nebo stavebnici Technikum. Dále i rùzné varianty èi obdoby stavebnice Merkur. Má i další zatím nesplnìné pøání - tou¾í po stavebnici Mamut, která se kdysi vyrábìla v Jablùnce.

 


Stavebnice Merkur vznikla v Polici nad Metují roku 1920, kdy pan Jaroslav Vancl zalo¾il firmu Inventor a nechal si patentovat originální konstrukci dìtské kovové stavebnice pod názvem Inventor. Pùvodnì byly kovové díly navzájem spojovány háèky, v roce 1925 pøechází výrobce na nový systém, který se zachoval a¾ dodnes. Èásti stavebnice jsou ji¾ spojovány šroubky a matièkami. S pøechodem na nový systém byla pro stavebnici registrována nová ochranná známka – Merkur, pod kterou byla prodávána. Na pøelomu tøicátých a ètyøicátých let minulého století se øada rozrostla.


Vývoj pokraèoval a¾ do poèátku druhé svìtové války. Po válce v roce 1947 byla výroba obnovena. Od šedesátých let minulého století byla stavebnice Merkur Kovopodnikem Broumov exportována pøes Pragoexport do celé Evropy.


Po revoluci v roce 1989 došlo k privatizaci. Bývalými zamìstnanci byla zalo¾ena firma Komeb. Ta nìjaký èas pokraèovala ve výrobì stavebnic, ale v roce 1993 skonèila. Další kapitolou historie firmy Merkur se stal vstup Ing. Jaromíra Køí¾e. Zaèal podnikat v kovovýrobì v objektu, který získal restitucí po svém dìdovi. Po zdlouhavých jednáních se mu podaøilo odkoupit stroje z likvidované firmy a bìhem tøí let výrobu v Polici nad Metují obnovit. výrobu této nejznámìjší èeské hraèky.

Spoleènost byla po roce 1989 privatizována, ale zbankrotovala v roce 1993. Pozdìji, Jaromír Køí¾ spoleènost odkoupil a bìhem tøí let obnovil výrobu a tuto nejznámìjší èeskou hraèku zachránil.


Herna:
Souèástí výstavy je herna pro dìti i dospìlé, kde si návštìvníci mohou vybrat z dvaceti stavebnic Merkur a sami si sestavit model podle svých pøedstav.


Prohlídka výstavy a návštìva herny pro školy a skupiny:
Skupiny, které mají zájem si pøijít pohrát, sestavit si merkurovský model èi se nìco více dovìdìt o historii stavebnice se musí objednat týden pøedem.


Muzeum Hluèínska je otevøeno dennì kromì soboty od 8.30 do 12.00 a od 13.00 do 17.00 hodin. V nedìli je otevøeno od 9.00 do 11.30 a od 14.00 do 17.00 hodin.


Rezervace prohlídek je mo¾né na èísle: 595 041 617 nebo na e-mailu: infohlucin@centrum.cz 

 

Milena Horáková 



Komentáøe
Poslední komentáø: 06.02.2013  10:11
 Datum
Jméno
Téma
 06.02.  10:11 Inka
 06.02.  07:49 Jitka
 06.02.  07:07 Jarek
 06.02.  06:20 Bobo :-)))