Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Monika,
ztra Emil.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pro nepíšu jako Fulghum…


Rád tu. Kdy jsem byl mladý, etl jsem a hystericky, ekl bych. Svaluji na to fakt, e od 15 let nosím brýle. Ale k tomu tení…

 

 

V souasnosti u to nejde tak, jak by si lovk pál. A nejen s tma oima. Ty oi…. Slzí, pálí, bolí. A ješt k tomu poíta a hodiny u nj strávené. Také se mi stává, e mám pechodn pocit, e u se nedá peíst nic nového. Tedy pro mne zárove stravitelného a schopného pochopit, co autor chtl íci. A to nemluvím o odborné literatue.
Nedávno jsem si v knihovn pjil Roberta Fulghuma, mého oblíbeného spisovatele. Mám rád ta jeho vyjádení všedních všedností, která nepostrádají tu nemnnost lidského proívání. Ten pán je vzdlaný, scestovalý, má pehled a umí to podat. Sám o sob íká: „Nemám schopnosti profesionálního sportovce. Nemám na to být astrologem, fyzikem, teologem, kuchaem, politikem, psychiatrem i taxikáem. A nemám ani nadání, abych mohl být básníkem, hudebníkem nebo malíem. To pro mne není…“


Tak to mi opravdu, ale opravdu nevadí. Mám jej rád pro jeho vyprávní, z kterého iší lovina, jak se íká „na sto hon“. Od pana Fulghuma jsem peetl myslím vše, co u nás zatím vyšlo. A zdá se mi, e on musí psát. Prost musí. Má v sob ten petlak, který kdy sami nemáte, je tké vysvtlit, co to vlastn je.
Jó, chvilkama si myslím, e ten petlak také mám. U njakou dobu. Má to prý spojitost s uritou pecitlivlostí vnímání okolního svta. To íká má paní doktorka psychiatrika (ale chtlo se mi napsat má cvokainka), v jejím registru jsem jako lovk trpící obas panickou depresí. Ale zase…k tomu petlaku….


Jako senior, nesedím doma a nekoukám z okna. Tedy z okna koukám, je-li to teba i zachce-li se mi. Skrzeva poasí venku…


Sakriš, zase u odbíhám. Ale to je tím naskakováním obraz, tím petlakem. Jdu ráno nakoupit a cestou mi bí v hlav povídání o bezdomovci, co jsem vidl „upelešeného“ na lavice nedaleko domu, ve kterém bydlíme. O nevysypaných odpadkových koších, zarostlém chodníku, o pošmournu, co mi na nálad nepidá. Jako dkaz potkám spoluvrstevníka, který se skoro tese nedokavostí, aby se mne zeptal, zda vím, kdo „zase umel“. Fascinuje mne to „zase“. Poád nkdo umírá, ale tím se nechci dotknout nií cit. Jen ta njaká jakoby zvrácená radost….“Tak ty nevíš? Tak já ti to eknu. Jó, ty jsi jej skoro neznal? To nevadí, ale ekl jsem ti to !“


Jedu odpoledne ze zahrady. „Sockou“, samozejm. Tedy mstskou hromadnou dopravou… prost autobusem. Na zastávce nastupují studentky z gymnázia a pedagogické školy. Také jezdí sockou a zcela jí zaplní. V autobuse rychle stoupne teplota pítomného vzduchu (pro sebe íkám odéru). Všechny ty jarní a romantické vn, co se z nich linou. No jó, to na mne stále ješt psobí.


Né, nemyslím nic vilného, vnímám to stejn i kdy jedu s manelkou. Naskakují mi pi pohledu na jednotlivé dívky pedstavy, co je asi ješt všechno eká…. Štbetají, chichotají se, bez zábran, hlasit a nkdy podle mých mítek, dost „neensky“. Na nkterou se dívám déle a v duchu si íkám…“Pokej a ztloustneš nebo budeš mít keové íly“. Fuj, to je ale nehezké, pokárám se vzáptí.
Take…já ten petlak vnímání eším psaním do portál, do šuplíku a také nkolika PC pátelm (jsou to vtšinou eny, ale nemohu napsat – pítelkyn, protoe to oznaení, má zcela jiný význam ne ta konzumace mého povídání).
Ale co jsem vám to vlastn chtl sdlit ? Aha, u vím... Je mi moc líto, e nepíšu jako pan Fulghum. Ale opravdu, opravdu moc líto……


  To je pan Fulghum


Petr Norbert

 

 

 

Další lánky autora:

Jaro se rozbhlo

Andulka

Kdy léta pibývají

Léto budi pochváleno

Pan Otec

Mj poslední podnikový veírek

Betta bojovnice

Vzpomínka na tábory

Co skrývá rodinný archiv

Zajímavý nález

Jak jsme ili jako novomonelé

Zlatá kniha malé domácnosti

Trochu jiné lázn

Výlet do Františkových Lázní

Sobotní výlet

Maturita vnuky

Zlatý víkend

Po sedmi letech na Šumav

Jak ze mne udlali blázna - 1

Jak ze mne udlali blázna - 2

Jak ze mne udlali blázna - 3

Jak ze mne udlali blázna - 4Komente
Posledn koment: 01.11.2009  19:16
 Datum
Jmno
Tma
 01.11.  19:16 vanjan
 29.10.  12:51 Kopiva
 28.10.  20:08 Vesuvanka dky :-)))
 28.10.  20:00 Beatrix Autorovi lnku a Imrovi.
 28.10.  18:31 imraL
 28.10.  07:41 venca