Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Zbyek,
ztra Monika.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Tak u je zase leden
 
Tak u je zase leden, zaal nový rok. Tentokrát u ván.
Zaátek roku je ten nejvhodnjší as, jak „zaít“ - teda zaít realizovat svá nesplnná pedsevzetí, vlastn zaít být lepší, zaít jinak, konen zaít ít…
 
Zdraví - tak tady je teba to opravdu brát ván. Zajdu na preventivní prohlídku, taky si nechám pemit brýle. Tlak, cholesterol, srdce, plíce…No jo, ale co kdy je pravda, e kdy léka hledá, vdycky nco najde? Pece nemu jít na nemocenskou, nebo dokonce do nemocnice, tak to ne. Nechám to na jaro, venku je stejn moc zima a v ekárnách u doktor plno nachlazených lidí, ješt nco chytnu. Tak snad v dubnu, kvtnu..(ale jen kdy m bude nco bolet!).
 
Dieta - konen nový rok! U jsem to pejídání bhem vánoních svátk a Silvestra nemohla ani vydret. Leze mi krkem krocan, cukroví, jednohubky, okuriky, nakládané híbky, vánoky, smaený kapr, bramborový salát. Konen mu zaít s fakt tuhou dietou. Müsli, jogurt, nízkotuný sýr a erný chléb. To naprosto staí, sem tam to proloím tukoroutskou polévkou, a mám teplé do aludku. Bude mi bezvadn lehko a v únoru mu jít na ples v tch erných šatech, do kterých se u pár msíc absolutn nevejdu. Nebo si pjím od dcery ten vínový kostýmek – pokud mi po té diet nebude moc volný v pase (cca 62 cm). Uvidím. Dneska bohuel máme hosty a manel smaí bramborové placky. Na ty se poloí podéln rozkrojené olomoucké tvarky, posype se to pálivou paprikou a dá se zapéct do trouby. Asi si vezmu také, dost to „voní“. No však u bude skoro plka ledna, taky e mu s dietou zaít v únoru. Nebo lépe v beznu (v únoru jdeme 2x na ples, kde bude raut). A manel se nedávno rozplýval nad jednou australskou herekou, která mla nejmí 85 kilo. Co kdybych onemocnla anorexií! To bych fakt nechtla, radji umu na nco jiného (jak íkala moje babika – kdy do pekla, tak na pkným koni). Toto pedsevzetí pehodnotím.
 
Kondice - samozejm jasná: 20 km denn na rotopedu, 2x týdn jogging v parku Milady Horákové, 2x týdn posilovna v Pívoze…No jo, ale kdy vlastn budu normáln ít? Nkdy si chci doma udlat kafe, sednout k televizi, udlat si manikuru,  peíst kníku, zajít k holii…Take: 5 km denn na rotopedu, 1x týdn jogging, 1x týdn posilovna. Svalnaté enské prý vypadají nemon, zvláš kdy jsou menšího vzrstu, co jsem já. A nedávno prý pepadli njakou enu, která bhala veer v parku. O to teda nestojím. Take: 3 km denn na rotopedu v pokoji.. eny v létech prý ale mívají problémy s klouby, zejména kolena trpí osteoporózou a mla by se šetit. To jsou mi milejší zdravá kolena, na ten rotoped se vykašlu. S pedsevzetím týkajícím se fyzické kondice jsem vyrovnaná.
 
Vzdlávání, a tedy i psychická kondice. To u je nco jiného, u uení se dá sedt, popíjet kávu, pilovat si nehty, prost pohoda. Staí se nauit 10 anglických slovíek denn. Anglina je v pondlí, tj. úterý a nedle 6 x 10 = 60 týdn. Rok má 52 týdny, tzn. 3.120 slovíek za rok ! (kdybych „makala“ i o prázdninách). Co s tak obrovskou slovní zásobou? Chtla jsem sice jet na dovolenou taky do Skotska, ale Skotové prý mluví náeím. Moná jim ani nebudu rozumt. Tak pro si vlastn budu ten mozek tak namáhat. Z mládí mám státnice z franiny a nminy, tak pro blbnu s anglitinou. A se klidn ti Skoti nauí esky. Hotovo, radji se vrátím k té dovolené.
 
Dovolená - konen rozumné a reálné pedsevzetí. ádné sekání trávy na chat. Bangkok, Burkina Faso, Honolulu. Hned píští týden letím do cestovní kanceláe a vyídím to. Moná sice bude lepší zstat v Evrop, vdy jsem ješt tolik krásných míst nevidla a není to a tak daleko. V Africe je horko, komái nebo moskyti, v moi raloci, všude AIDS a BSE, ne, ne. Stará dobrá Evropa postaí. Ona u i ta Evropa je zamoená chorobami a lett letadlem je v dob kvetoucího anarchismu dost nebezpené. Nakonec ani ta naše republika není bez nepoznaných kouzel. Vdy jsem ješt nevidla Šumavu! Ale ta cesta – v aut horko, u pumpy fronty. No a na chatu je to jen 42 km a Beskydy jsou pece tak krásné (a zahrada nutn potebuje posekat!).
 
A co peníze, kariéra, výchova dtí, renovace bytu, obnovení šatníku…
Zaala jsem opt s tmi pedsevzetími trochu iveln. Ale skoním systematicky: u nikdy ádná pedsevzetí, ne slovo, ale iny dlá ne mue, ale enu. Tak s chutí do toho a píští rok (ve stejnou dobu) zas…
Zuzana Horáková
 
 


Komente
Posledn koment: 05.01.2008  11:56
 Datum
Jmno
Tma
 05.01.  11:56 milokoc
 04.01.  17:30 Ludmila T
 02.01.  13:25 heroutova.vera
 02.01.  09:42 Karla
 02.01.  09:22 wiki
 02.01.  09:02 Pavla