Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Alexej,
zítra Kvìtoslav.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

®eny našich prezidentù


Charlotta Garrigue MASARYKOVÁ
(1850-1923)

Rodilá Amerièanka se seznámila s Tomášem Masarykem pøi spoleèném studiu filozofie v nìmeckém Lipsku. Zpoèátku spolu mluvili anglicky, ale hned v prvních letech man¾elství, ze kterého vzešly ètyøi dìti, se rychle zdokonalila v èeštinì a v¾ila se do èeského myšlení a do èeských pomìrù. Velice si zamilovala knihy k. Havlíèka, B. Nìmcové, J. Nerudy, P. Bezruèe, stala se obdivovatelkou hudby B. Smetany, vyjadøovala se k ¾enské otázce v èeských zemích, pro¾ívala s Masarykem jeho protirakouský odbor – zkrátka z Amerièanky se stala Èeška, mravnì i politicky. Její americký pùvod usnadnil Masarykovi bìhem první svìtové války celou øadu jednání, zejména v Americe. Tradice Charlottiny rodiny mu otevíraly dveøe vlivných salonù a podporovaly v celém svìte rùst sympatií pro „neznámou zemi uprostøed Evropy.“
Kdy¾ se Masaryk 21. prosince 1918 vrátil do Prahy, Charlottu v jásajícím davu nenašel. Byla v sanatoriu a v roce 1923 zemøela. Masaryk pøe¾il Charlottu o 14 let. Ale nikdy si nepøestal pøipomínat – i kdy¾ ji výslovnì nejmenoval – jak si ji celých tìch 50 let, které spolu pro¾ili vá¾il a co znamenala pro jeho práci.

 

Hana BENEŠOVÁ
(1885-1974)

U¾ za jejího ¾ivota se nejširší veøejnost shodla na tom, ¾e tato ¾ena nebyla jen vìrnou ¾ivotní partnerkou prezidenta dr. Edvarda Beneše, ale také dokonalou reprezentantkou státu, jinými slovy øeèeno byla to skuteèná první dáma své zemì. Národ ji miloval, ctil, vá¾il si jí.
Bezvýhradnì vìøila ve správnost politiky, kterou realizoval Beneš ve velice slo¾ité rozporuplné situaci, zvláštì bìhem obou svìtových válek. Nesla všechno trpké a zlé, ale také všechno namáhavé a odpovìdné, co nesl Beneš. I v nejt쾚ích chvílích v dobì Mnichova 1938 a Února 1948, kdy pøicházel za ní shrbený, úplnì zlomený, s oèima k zemi. Nutila ho k odpoèinku, chránila ho pøed zbyteènými návštìvami a rozèilujícími zprávami, ale také ho povzbuzovala, køísila, doslova zvedala.
Kdy¾ pak po odstoupení z prezidentské funkce propukla u nìj dávná nemoc a on ochrnul, Hana mu svou pøítomností dodávala jistoty a klidu a¾ do poslední chvíle.
Pøe¾ila ho o 26 let, ve kterých se stala ¾ivým symbolem Masarykovy a Benešovy demokratické republiky.

 

Marta GOTTWALDOVÁ
(1899-1953)

Zatímco o Charlottì Masarykové a Hanì Benešové se psalo v knihách a èasopisech, Marta Gottwaldová, ¾ena „prvního dìlnického prezidenta“, se stala hrdinkou nesèetných lidových anekdot. Podle dobové propagandy „této proletáøské ¾enì patøí nemìnná zásluha o to, ¾e osobní ¾ivot Klementa Gottwalda byl tak svìtlý a harmonický, ¾e vskutku mohl dát všechny své síly dìlnickému hutí…“ (František Neèásek). Jde pochopitelnì o nepravdivé tvrzení. Gottwaldùv ¾ivot nemìl s harmonií nic spoleèného a neklidná Marta k tomu pøispívala výrazným dílem. Traumatizovala ji øada malicherností. V dobì, kdy byly vyhazovány miliony na budování armády a tì¾kého prùmyslu, øešila Marta na Hradì hlavnì problémy spí¾e a plotny tak, aby se neproplýtvalo jediné sousto. Pøiklad Hany Benešové, na kterou národ stále vzpomínal, ji naplòoval komplexem ménìcennosti. Proto se od ní v nièem nechtìla lišit.
Dokonce i šaty chtìla mít pøesnì jako ona, podle modelu pro štíhlejší postavu – i kdy¾ jí to tìlesné proporce nedovolovaly.
Její vztahy s Gottwaldem byly napjaté a nejednou konèily výbuchem. Gottwald mìl od lékaøe pøedepsány pravidelné procházky. Konal je nejradìji v doprovodu své ¾eny. Jen¾e té se dosti èasto nechtìlo a radìji Gottwaldovi, který nesmìl pít, nalévala alkohol.
Gottwaldova smrt jí otøásla. Celou trasu pohøbu šla Prahou se smuteèním prùvodem pìšky - úplnì zlomená. Zhubla bìhem pár mìsícù o 60 kilo. Za pùl roku zemøela.

 

Marie ZÁPOTOCKÁ
(1890-1981)

Jestli¾e Hana Benešová byla dáma a Marta Gottwaldová si zase na dámu zarputile hrála – Marie Zápotocká nebyla ani dáma, ani hereèka. Zùstala sama sebou – dìlnickou mámou, starostlivou, tichou, pracovitou a vìci svého mu¾e oddanou ¾enou. Nezmìnila se v oblékání ani v myšlení a po pøíchodu na Hrad se chovala ke všem návštìvníkùm tak bezprostøednì jako pøed 40 lety doma na Kladnì.
Kdy¾ v roce 1957 Antonín Zápotocký zemøel, jeho ¾ena z veøejného ¾ivota odešla, ale v roce 1968 se pøekvapivì ozvala v èasopise Reportér:
„Zdá se mi, ¾e vývojem po Lednu 1968 se obnovuje správná cesta k socialismu, která byla deformována re¾imem osobní moci Antonína Novotného. Jsem zcela pøesvìdèena - pro¾ila jsem se svým mu¾em 48 let a nikdy mezi námi nebyly v této otázce rozpory –  ¾e stejné názory jako Dubèek by zcela urèitì zastával i on….“
A Marie Zápotocká pozdìji také – k ú¾asu svých stranických vrstevníkù – nìkolikrát odsoudila srpnovou invazi sovìtských vojsk ! K tomu musela najít hodnì síly, proto¾e do té doby spolu se svým mu¾em oddanì vìøila všemu, co pøicházelo ze Sovìtského svazu, který pro ni byl neomylnou autoritou.
Svého mu¾e – podobnì jako Hana Benešová – pøe¾ila Marie Zápotocká skoro o ètvrt století.


Bo¾ena NOVOTNÁ
(1910-1980)

Soukromý ¾ivot tøetího a posledního dìlnického prezidenta Antonína Novotného patøil mezi nejvíce utajované a utajení se týkalo pøedevším jeho ¾eny. V knihách ani v èasopisech se o ní nepsalo, na fotografiích se vyskytovala jen zøídka.
Novotný byl pro ni první láskou a zùstal jí na celý ¾ivot. Byli zvyklí na malé pomìry pra¾ské periferie a kdy¾ se Novotný z rozhodnutí Chrušèova stal po smrti Zápotockého prezidentem, mìli oba z velkého svìta politiky vá¾né obavy. Také oni si pøáli, aby si jich druzí lidé vá¾ili, i kdy¾ moudrostí a srdeèností zrovna neoplývali. Novotný se brzy nauèil rozdávat obálky s finanèními èástkami, pøípadnì dr¾et lidi v šachu strachem. Bo¾ena se zase na Hradì nauèila porouèet a zavedla systém drobných protekcí, intervencí a darù pro své známé. Takové majetkové transformace si vyzkoušela u¾ zaèátkem padesátých let, kdy v dobì politických poprav „zakoupila“ ze zabaveného majetku popraveného ministra zahranièí Vlado Clementise lo¾ní prádlo a èínský porcelán.
Kdy¾ pak Antonín Novotný musel v roce 1968 na funkci prezidenta abdikovat, brala to i jeho ¾ena jako køivdu, nespravedlnost, osobní potupu.


Irena SVOBODOVÁ
(1901-1980)

 

Paní Irena byla skuteènou ¾enou vojáka. Podobala se Svobodovi svou neústupnou hou¾evnatostí. Mìla silnì vyvinutý smysl pro povinnost, pøesnost, dochvilnost. Zakládala si na tom, ¾e si se vším vìdìla rady. Nejvýraznìji se to projevilo v šesti letech druhé svìtové války, kdy její man¾el odešel bojovat do zahranièí a ona se zapojila do domácího odboje, ve kterém ztratila syna, matku, bratry, øadu pøíbuzných. Kdy¾ byl Svoboda v roce 1950 odvolán z funkce ministra národní obrany a o dva roky pozdìji byl dokonce zatèen, paní Irena se tehdy vypravila za Zápotockým se slovy: „Jak je mo¾né, ¾e se zbavujete lidí, kteøí pro Èeskoslovensko tolik udìlali?“
Národ Svobodu v roce 1968 nominoval do prezidentského úøadu. Tøiasedmdesátiletý generál nejdøíve váhal. Ale Irena mu øekla: „Ludvíku, ty musíš ….“ Stala se Svobodovým hnacím motorem. Jako první dáma republiky se proti døívìjšku nezmìnila. První, k èemu dala podnìt, bylo zbourání plotù mezi Belvederem a Královskou zahradou, jimi¾ se od svìta odøízla Marta Gottwaldová. Po srpnu 1968 organismus stárnoucího generála snášel práci hlavy státu stále obtí¾nìji. Po abdikaci ¾il ještì ètyøi roky ve stálé péèi své ¾eny. Paní Irena ho pøe¾ila o necelý rok.


Magda HUSÁKOVÁ
(1916-1966)


Gustav Husák mìl dvì man¾elky. První – Magda zemøela skoro 10 let pøedtím, ne¾ se stal prezidentem. ®ila však vedle nìho celá tøi desetiletí, byla matkou jeho dvou synù a jedním z velmi mála lidí, kteøí mìli na nìho urèitý vliv. Druhá Husákova man¾elka - Viera se objevila po jeho boku u¾ jako prezidenta uprostøed sedmdesátých let a zemøela tragicky pøi havárii helikoptéry v roce 1977.
První ¾ena Magda byla krásná, vzdìlaná, stejnì cti¾ádostivá jako Husák, mìla stejnì nezávislou a ambiciózní povahu a v komunistické uèení vìøila bezvýhradnì jako on. Jen byla neskonale lidštìjší. Proto také obrátila svùj zájem od právních vìd, které vystudovala, k divadlu a umìní. Stala se hereèkou a re¾isérkou, a to v dobì, kdy se Husák stával hlavní politickou osobností na Slovensku. Mezníkem pro nì oba se stal 6. únor 1951, kdy byl Husák jako „bur¾oazní nacionalista“ zatèen a pak devìt let vìznìn. Magda musela odejít z divadla. Citovì však nalezla náhradu v herci Ctiboru Filèíkovi, se kterým se sblí¾ila ještì kdy¾ byl Husák na svobodì. U nìho také nalezla vlastnosti, které Husákovi chybìly. Husák o svém sokovi vìdìl, ale domníval se, ¾e a¾ se vrátí z vìzení, získá opìt Magdu na svou stranu. Nestalo se tak a Husák se s Magdou rozvedl. Za šest let pak Magda zemøela.


Viera HUSÁKOVÁ
(1923-1977)


Kdy¾ se Husák stal v roce 1975 prezidentem, jeho nejbli¾ší spolupracovníci na nìho obèas bodøe naléhali, aby se o¾enil. Se stejným pøáním se mu svìøil Bre¾nìv. A mìl na mysli novináøku Vieru, kterou poznal na Krymu, kam v¾dy Husáka doprovázela na letní dovolenou. A tak si tedy Husák Vieru vzal – tìsnì pøed prezidentskou státní návštìvou Indie.
Ale toto druhé Husákovo man¾elství trvalo pouhé dva roky. Po tragické Vieøinì smrti ¾il u¾ Husák sám. Zbyly mu pouze jeho ambice, cti¾ádost, silná vùle a komunistické pøesvìdèení.

 

 


Olga HAVLOVÁ
(1933-1996)


Kdy¾ se mìl stát Václav Havel v prosinci 1989 poprvé prezidentem, byla jeho ¾ena proti tomu. Mìla obavu, ¾e si svìt vysoké politiky svými mechanismy Havla pøipodobní k obrazu svému a okrade ho o to, v èem on sám spatøoval svou nejvyšší cenu - o lidskou identitu.
Olga pocházela z dìlnické rodiny. Ke studiu pøíliš šancí nemìla, ale také o nì pøíliš nestála. Chtìla být existenènì na rodinì nezávislá a proto zaèala vydìlávat. Pøitom èetla knihy, hrála u ochotníkù, chodila èasto na filmy a do divadla.
Zdá se, ¾e byla dobrým psychologem – samoukem. O Václavovi – se kterým chodila osm let, ne¾ se vzali, a na kterého èekala dalších šest let, kdy¾ byl v dobì Husákovy normalizace nìkolikrát vìznìn – øekla tìchto nìkolik výsti¾ných slov: „Je absolutnì èestný a neudìlá nic, zaè bych se mohla stydìt. Nìco jiného jsou jeho chyby. Tøeba je moc dùvìøivý. Výbìr nìkterých jeho poradcù se mi nezdál nejš»astnìjší. Ale Václav v¾dycky vidí v lidech spíš to dobré, ctí staré pøátelství a umí odpouštìt víc ne¾ já…..
A co øekl o své ¾enì Olze Havel? – „Nalezl jsem v Olze pøesnì to, co jsem potøeboval: mentální odpovìï na mou mentální roztøesenost, støízlivého korektora mých potrhlých nápadù, soukromou oporu mých veøejných dobrodru¾ství….. Celý ¾ivot s ní všechno konzultuji. Lásku si u¾ nevyznáváme, ale pøesto oba cítíme, ¾e jsme od sebe neodtr¾itelní.

Olga Havlová v roce 1996 zemøela. 


Dagmar HAVLOVÁ

Narodila se 22. 3. 1953 v Brnì. Je populární a oceòovanou èeskou divadelní, filmovou a televizní hereèkou. V roce l971 ukonèila maturitou studia na státní konzervatoøi v Brnì a v roce 1975 dokonèila studia na Janáèkovì akademii v Brnì s titulem magistr. Natoèila 50 filmù a pøes 200 televizních inscenací. Získala celou øadu ocenìní za nejlepší herecký výkon a nìkolikrát byla ocenìna jako nejúspìšnìjší hereèka.
Za prezidenta republiky Václava Havla se provdala v roce 1997.
V roce 1997 zalo¾ila nadaci se souèasným názvem Nadace Dagmar a Václava Havlových, ve které je i pøedsedkyní správní rady. "Vize 97" se zamìøuje na oblast kultury, onkologie, vzdìlávání mladých lidí, lidských práv, boje proti rasové nesnášenlivosti.
Rozruch kolem svatby prezidenta Havla èasem utichl. Nejèastìjší otázky médií znìly: obstála hereèka Dáša Veškrnová v roli první dámy? Odpovìdìt na ni je tím t쾚í, ¾e není jasné, co taková role vùbec obnáší. Potí¾e s hledáním identity mají man¾elky (èi man¾elé) hlav státù všude na svìtì.


Lívie KLAUSOVÁ


Narodila se 10. 11. 1943. Vystudovala obchodní fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, obor zahranièní obchod. V roce 1966 získala i diplom na Université Internationale de Sciences Comparées v Luxemburgu. V roce 1969 studovala na Europa Institutu v Amsterodamu. V letech 1994 a¾ 2000 pùsobila jako výkonná tajemnice Èeské spoleènosti ekonomické.
Ji¾ jako ¾ena premiéra Václava Klause podporovala dobrovolné aktivity a povzbuzovala ostatní, aby pomáhali dìtem, posti¾eným a starším lidem. Od samotného vzniku Registru dárcù kostní døenì, je jeho èestnou patronkou. Pomáhala dìtem z Ústavu sociální péèe v Bystøici nad Úhlavou a nadaci.

 


Povinnosti první dámy?

Neexistují ¾ádná pevnì stanovená pravidla, co mají man¾elky státníkù dìlat a jak se chovat. Na veøejnosti reprezentují stát, tøeba¾e to není formálnì zakotveno v ¾ádných zákonech. Protokolárnì se s nimi poèítá pouze pøi oficiálních akcích (napøíklad zahranièních cestách), kdy je pro nì obvykle pøipraven speciální dámský program. Jak nalo¾í se svým volným èasem, zále¾í jen na nich.

Stalo se bì¾né, ¾e se vìtšinou vìnují nìjaké formì dobroèinnosti, ale ani to není pravidlem. Pouze jedno je jisté: musí poèítat s tím, ¾e a¾ na výjimky pøijdou jak o soukromý, tak o profesionální ¾ivot. Nìkteré se s tím smiøují lehce, jiným to naopak èiní obtí¾e. Napøíklad Barbara Bushová byla jasnì ten první pøípad, Hillary Clintonová reprezentuje spíš ten druhý. Obì ale nakonec pøišly na to, ¾e nejdùle¾itìjší pravidlo zní: a» dìlám cokoliv, nesmí to negativnì ohrozit veøejné mínìní.

Postavení Dagmar Veškrnové bylo komplikované hned z nìkolika dùvodù. Provdala se za úøadujícího prezidenta, co¾ je jistì t쾚í, ne¾ kdyby na Hrad pøišla spolu s ním - a také v mezinárodním mìøítku je to výjimeèné. Navíc se Havlovou man¾elkou stala relativnì krátce po smrti jeho ¾eny Olgy, která byla coby první dáma mimoøádnì oblíbena.

Z pøedešlých man¾elek prezidentù se podobné úctì tìšila pouze Hana Benešová, bìhem komunistické éry pak nanejvýš Irena Svobodová. Olga Havlová si respekt lidí získala pøedevším svou charitativní èinností a také tichým, a¾ nenápadným vystupováním. V ¾ebøíèku agentury AISA, která v kvìtnu 1995 respondentùm pokládala otázku "Kdo je nejvýraznìjší ¾enskou osobností v Èeské republice," obsadila první místo. Následovala poslankynì Petra Buzková a za ní s vìtším odstupem Ivana Chýlková, Jiøina Bohdalová a Lívia Klausová. Není sporu o tom, ¾e si Olga Havlová svou roli první dámy našla a beze zbytku ji dokázala naplnit. Pro její následnice to ovšem znamená jediné: budou s Olgou Havlovou v¾dy pomìøovány, roli první dámy si však musí vytvoøit vlastní.

Jiøí Zeman