Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Oto,
zítra Jaroslav.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Unie èeských a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) se pøipojuje k celosvìtovému úsilí o záchranu kriticky ohro¾eného „asijského jednoro¾ce“. Podpoøí vznik prvního chovného centra pro saolu na svìtì.
 
Na Valné hromadì poøádané v Safari Parku Dvùr králové nad Labem o tom jednohlasnì rozhodli øeditelé èeských a slovenských zoologických zahrad, které jsou èleny UCSZOO.
(http://www.zoo.cz/)
 
Saolu, vzácného asijského kopytníka, jeho¾ objev se stal zoologickou senzací 20. století, nikdy nechovala ¾ádná zoologická zahrada na svìtì a ¾ádný biolog ji zatím nespatøil ve volné pøírodì. I pøesto zoologické zahrady a další organizace po celém svìtì podporují úsilí, které pøedstavuje poslední nadìji na záchranu tohoto kriticky ohro¾eného druhu. Tou by mohlo být zalo¾ení populace saoly v lidské péèi prostøednictvím prvního záchranného chovného centra na svìtì. V rámci koordinované kampanì na jeho vznik pøispìlo ji¾ 22 evropských a severoamerických zoologických zahrad èástkou více ne¾ 350 tisíc dolarù. Unie èeských a slovenských zoologických zahrad se rozhodla pøipojit se k tìmto snahám a záchranu saoly rovnì¾ finanènì podpoøit. Pro záchranný projekt poskytne 100 tis. Kè! Po Zoo Zlín, Zoo Praha a Zoo Ostrava, které tento ochranáøský projekt ji¾ delší dobu podporují, se tímto do projektu pøímo zapojuje dalších 17 èeských a slovenských zoo!
 
Saolu vìdci objevili v roce 1992 v Annamském pohoøí na hranicích Laosu a Vietnamu. Navzdory intenzivním snahám Mezinárodního svazu ochrany pøírody (IUCN) o ochranu jejího pøirozeného prostøedí saolu stále významnou mìrou ohro¾uje komerèní pytláctví, díky nìmu¾ se tento druh dostal na pokraj vyhynutí. Podle odhadù pøe¾ívá v pøírodì pravdìpodobnì nanejvýš 100 jedincù. Posledním øešením kritické situace saoly je vybudovat chovné centrum, zalo¾it koordinovaný chovný program a vytvoøit ¾ivotaschopnou zálo¾ní populaci saoly v lidské péèi pro pøípad jejího vymøení v pøírodì.
 
Pracovní skupina pro saolu (Saola Working Group) v rámci IUCN ve spolupráci s vietnamskou a laoskou vládou spustila 1. øíjna 2017 kampaò na shromá¾dìní finanèních prostøedkù, které pou¾ije k zalo¾ení záchranného chovného centra ve Vietnamu a ke zlepšení ochrany lesních oblastí Vietnamu a Laosu pro pøípadné vypuštìní saoly zpìt do volné pøírody.
 
Dosud byly získány dary od 22 zoologických zahrad a spolupracujících organizací v Evropì a Severní Americe. „I kdy¾ bude záchranný chovný program riskantním poèinem, nebo» o zpùsobu ¾ivota, chování a rozmno¾ování saol zatím nic nevíme, je to jediná zbylá mo¾nost, jak zachránit toto úchvatné zvíøe pøed vyhubením,“ øíká Bill Robichaud, koordinátor Saola Working Group IUCN.
 
Aèkoliv je saola obyvatelem lesù jihovýchodní Asie, do její ochrany se zapojují i instituce v Èeské republice a na Slovensku. „Unie èeských a slovenských zoologických zahrad si je vìdoma nevyèíslitelné hodnoty saoly i zcela neodkladné nutnosti podniknout co nejrychlejší a nejefektivnìjší opatøení pro záchranu tohoto vzácného druhu. Jednotlivé èlenské zoologické zahrady se rozhodly svými pøíspìvky vyjádøit svùj jasný závazek k ochranì nejen saoly, ale i další ohro¾ených divokých zvíøat,“ vysvìtluje Mgr. Erich Koèner, prezident UCSZOO a øeditel Zoo Košice. Stavbu centra ji¾ podpoøila i Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), která bìhem prvních pìti mìsícù kampanì pøispìla èástkou vice ne¾ 15 tisíc dolarù.
 
„Zoologické zahrady patøí dlouhé roky k nejvìtším podporovatelùm ochrany saoly,“ øíká Barney Long, øeditel ochrany druhù v organizaci Global Wildlife Conservation (GWC) a èlen øídící komise Saola Working Group. „Souèasné snahy pøedstavují poslední pøíle¾itost, jak zachránit saolu pøed vyhynutím. Zoologické zahrady jsou nesmírnì dùle¾itou souèástí tohoto úsilí, a to nejen v otázce finanèních prostøedkù, ale rovnì¾ z technického hlediska. Pøinášejí odbornost a znalosti, které budeme potøebovat, aby odchyt, transport, péèe a chov tìchto zvíøat v lidské péèi probíhaly bezpeènì a efektivnì.“
 
Od objevu toho druhu bylo z pøírody odchyceno pouhých pøibli¾nì 10 saol. Všechny byly odchyceny obyvateli vesnic v Laosu a Vietnamu. Bez profesionální veterinární a chovatelské péèe však tato zvíøata pøe¾ila nanejvýš pouhých nìkolik mìsícù. Poslední odchycení saoly bylo zdokumentováno v roce 2010.
 
Biologové saolu v pøírodì od jejího objevení vyfotografovali pouze pìtkrát, a to v¾dy jen prostøednictvím fotopastí – dvakrát v Laosu a tøikrát ve Vietnamu. Nejnovìjší fotografie byla poøízena v roce 2013, kdy fotopast Svìtového fondu na ochranu pøírody (WWF) zachytila saolu v rezervaci Quang Nam Saola Reserve ve støedním Vietnamu. Byl to první snímek saoly v pøírodì po více ne¾ 15 letech. Tyto kopytníky je velmi tì¾ké v pøírodì nalézt. Dùvodem je jejich nízký poèet a skrytý zpùsob ¾ivota, pro které získala pøezdívku asijský “jednoro¾ec”.
 
Saola Working Group ve spolupráci s vietnamským ministerstvem zemìdìlství a rozvoje venkova zvolilo za místo pro výstavbu prvního centra na chov saoly na svìtì Národní park Bach Ma ve Vietnamu.
 
Saola Working Group (SWG)
Saola Working Group spolupracuje na ochranì saoly v jejím pøirozeném prostøedí a na budování pozice saoly jako¾to vlajkového druhu pro ochranu biologické i kulturní rozmanitosti celého Annamského pohoøí. Saola Working Group je souèástí expertní skupiny pro asijské volnì ¾ijící kopytníky v rámci IUCN Species Survival Commission. SWG byla zalo¾ena v roce 2006 v reakci na potøebu neodkladného, soustøedìného a koordinovaného úsilí na záchranu saoly pøed vyhubením.
Více na https://www.savethesaola.org/.
 
Global Wildlife Conservation (GWC)
GWC usiluje o zachování rozmanitost ¾ivota na Zemi tím, ¾e chrání divokou pøírodu a divoká zvíøata a podporuje strá¾ce pøírody. Svùj dopad maximalizuje prostøednictvím vìdeckého výzkumu, prùzkumu biologické rozmanitosti, ochrany pøírodních stanoviš», správy chránìných území, zamezování nelegálního nakládání s volnì ¾ijícími ¾ivoèichy, obnovy populací ohro¾ených druhù atd. Více na http://globalwildlife.org
 
 
Kontaktní osoby:
Mgr. Erich Koèner, prezident USZOO, øeditel Zoo Košice, kocner@zookosice.sk, +421 557 968 022

Ing. Roman Horský, øeditel Zoo Zlín, romanhorsky@zoozlin.eu
 
Mgr. Miroslav Bobek, øeditel Zoo Praha, director@zoopraha.cz
 
Ing. Petr Èolas, øeditel Zoo Ostrava, info@zoo-ostrava.cz
 
Lindsay Renick Mayer, Global Wildlife Conservation, lrenickmayer@globalwildlife.org, 202-422-4671