Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Oto,
zítra Jaroslav.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Orfeus a Euridiké


S výpravou argonautù se svezli také dva bájní rekové a umìlci, Héraklés a Orfeus. Orfeùv pøíbìh je známý, mnohokrát zpracovaný pozdìjšími umìlci, je to pøíbìh velké a osudové lásky.


Orfeus byl synem slavné Múzy Kaliopé a podle nìkterých verzí pøímo boha Apollóna. Na ka¾dý pád ho právì tento bùh uèil hrát na lyru, a tak není divu, ¾e svým zpìvem a hrou okouzloval okolí. O ctitelky urèitì nemìl nouzi, ale svou jedinou lásku potkal mezi vodními vílami. Nejkrásnìjší z nich se jmenovala Euridiké, náklonnost byla vzájemná, jejich láska snad i hory pøenášela. Na svatební kvas navázal š»astný ¾ivot novoman¾elù a vzájemná láska, skoro pøíkladná.


Pìvec ovšem obèas musel vyrazit na cesty po Øecku. Ani dnes ¾ádný velký umìlec nezùstává doma za pecí, ale svým umìním obš»astòuje svìt. Orfeus s tì¾kým srdcem opustil svou lásku, a ta se v jejich š»astném hnízdeèku tìšila na jeho návrat. Šla mu dokonce naproti, cestou potkala dru¾ky, vodní ¾ínky, potìšenì si s nimi zatanèila. To ale nemìla dìlat, uštkl ji had a Orfeus po návratu u¾ našel jenom chladné tìlo krásné Euridiky. Duše odešla do Hádu, do øíše stínù.


Orfeova láska ovšem sahala i za hrob. S po¾ehnáním Apollona a v doprovodu posla bohù Herma se vydal za svou milovanou do øíše stínù. Okouzlil svým zpìvem Háda i jeho ¾enu Persefonu tak, ¾e souhlasili s návratem Euridiky mezi ¾ivé lidi. Takový pøestup ale musí mít i svá pravidla, a tak Orfeus musel jít první a po celou dlouhou cestu z podsvìtí se ani jednou neohlédnout za milovanou Euridikou.


Nebudu vás napínat, nevydr¾el. Myslím, ¾e v Offenbachovì operetì proto, ¾e mu zezadu Euridika hašteøivì vyèítala, ¾e se ani jednou neohlédl, zda je v poøádku. Pravda ale byla prostší. U¾ na konci cesty neslyšel za sebou její kroky a v obavì se ohlédl. Nedomyslel, ¾e Euridika ještì byla jenom stín, stín netìlesný. Tím, ¾e se ohlédl, nesplnil podmínky vladaøù podsvìtí a Euridika se vrátila mezi stíny. Orfeus ji ale dlouho nepøe¾il, a tak se jejich láska snad definitivnì sešla v Hádu.


Dost pøíznaèné je, kdo a proè zahubil bo¾ského pìvce. Bakchantky byly slu¾ky i dru¾ky boha Dionýsa, byly samozøejmou souèástí jeho dvora. Hluèné, obhroublé, vìènì pøiopilé. Pøehlušily svým køikem Orfeùv zpìv a skoro symbolicky zašla krása na opilecký køik. Pøipomeòme si ještì, ¾e podle povìsti ostatky Orfeovy pøipluly na ostrov Lesbos, a ten dal potom svìtu nìkolik umìlcù. Také básníøku Sapfó. Díky její zálibì v ¾enách se tahle forma nìhy potom jmenuje po ostrovì Lesbos, lesbická.


Josef Hejna
 

 

Další èlánky autora