Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Oto,
zítra Jaroslav.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Babièka a error

 

Tak jsem to udìlala! U¾ zase! Øíká se, ¾e èlovìk vìkem nabývá rozumu, ale není to pravda. Teda ne do té míry, aby si zmìnil základní povahu. Zmoudøí tím, ¾e nabral zkušenost, jak tohle a tamto mù¾e dopadnout a sna¾í se, aby to vyšlo tentokrát lépe - ale jen má pøíle¾itost udìlat doèista stejnou pitomost, co pøed nedávnem a co pøed lety - spolehlivì ji udìlá. Ten èervík pokušení v té skulince vrtá a vrtá - a co kdy¾ tentokrát ... Ále, tohle pøece nic není, to zvládnu, brnkaèka ...


Co se na sebe pamatuji, vletìla jsem do ka¾dé té skulinky, vedoucí k maléru bezhlavì, s obrovskou chutí, s dùvìrou, ¾e to bude senzaèní, ¾e to vyjde, jak jinak. No - kdy¾ se tak ohlédnu po tìch letech zpátky - vlastnì to vyšlo. Tedy vìtšinou. No a kdy¾ ne - tak mi pøišlo, ¾e to nestálo zato se trápit a odhopkala jsem za nìjakým novým nápadem. A snad díky tomu nezdolnému optimismu, chuti poznávat nepoznané s dùvìrou, ¾e to zdolám jsem se dopracovala za nestydatého zdraví do vìku ... no vlastnì, co je komu potom, kolik mi je. Nikdy to nehrálo roli a poøád se vrhám na ¾ivot stejnì nerozumnì, jako jindy - a jako jindy i obèas ke své škodì.


Jestli mám tedy pøirozeného nepøítele - je to technika. Mùj syn se brání, kdy¾ ho do nìèeho tlaèím, pro mé budovatelské pøedstavy prý "nemá prostorovou pøedstavivost", spíše se ale sna¾í vysmeknout pøílišným nárokùm mých neustálých nápadù a po¾adavkù, kterou¾to slu¾bu pøevzal jaksi automaticky po zemøelém tátovi - to býval par»ák! A mìl mne rád dokonce právì pro tuhle nepokojnou náturu - øíkával mi "sprèenec" a díval se na mne pøitom takovýma laskavýma milujícíma oèima ... no tak dost, vzpomínat s láskou, to ano, ale za smutek by mi moc vdìèný nebyl.


Tak ten mùj syn - mo¾ná mne tak trochu trestá za to, jak poøád po nìm nìco chci, celý jeho ¾ivot jsem ho popostrkovala k tempu a k nìèemu dobrému - dodateènì se hrozím, jestli to nebylo násilí na dítìti, ale zdá se, ¾e to nebylo na škodu, vyrostl z nìj šikovný mu¾ský - ale jak se zdá - moudro a nevzrušivý klid po tátovi ho ochránil od nejhoršího - zdìdit po matce její vrtošivé zvìdavé poskakování ¾ivotem. A narozdíl ode mne - ¾ije technikou. Poèítaèe!
Kdy¾ si pøedstavím, ¾e to mìl od klukovských let vyprošené doma, samozøejmì tenkrát v té primitivní formì pøes televizi (nechtìjte to na mnì, abych to popsala lépe) a já se na tom bála utøít prach, ¾e z té skøíòky vysyèí hadí hlava a uhøíbne mi ruku jako filmový Vetøelec - máte jasnou pøedstavu, jak jsem na tom s láskou k poèítaèùm. „Error“ je pro mne pokyn k bezhlavé panice, nenajdu ani „Esc“, vlastnì vidím klávesnici i obrazovku, ale nevnímám v té hrùze, co mi nabízí.
Dovolávám se laskavého pochopení - mé roèníky se s technikou nesetkávaly tak samozøejmì, jako souèasné dìti. ®ila jsem - a spokojenì - i bez telefonu, poprvé jsem ho musela pou¾ít a¾ v dobì, kdy moje spolu¾aèky u¾ dávno vodily své dìti do školky. V neckách na valše jsem prala docela samozøejmì i na dvì dìti a dokonce mi chvíli trvalo, ne¾ jsem se po pøestìhování do paneláku odvá¾ila do spoleèné prádelny - a zase pokornì odešla do moderní koupelny nahoøe a vytáhla valchu - kdy¾ ony ty krásné velké praèky mìly tolik koleèek a kdeèeho. Èekala se ale tøetí dcera (a další hory plínek) a tak mne táta pøinutil spøátelit se s malou praèkou Romankou a ještì menší odstøedivkou - jejku, ta paneèku lítala po pøedsíni jako èamrda a té vody na zemi co bylo! Zlaté èasy valchy a do krve odøených kloubù na prstech! No a televizi jsme si poøídili, kdy¾ se èekalo poslední dítì - synek - to abych s rizikovým tìhotenstvím matky pøed ètyøicítkou nele¾ela celé dny "jen tak". Tak se potom divte, ¾e v pou¾ívání technických samozøejmostí nejsem zrovna nadšenec.
Propánakrále!!! V¾dy» povídám o technice a zakecala jsem se o ¾ivotì - ale pùvodnì vás mìl varovat zamýšlený titulek "babièka a error". Teï tedy je to zøejmé: ukecaná babèa je ten error osobnì.


Technice ale neujdeš, dìlej co dìlej. Pár let u¾ mám i mobil a nebudete mi vìøit, ale i poèítaè. To bylo tak. V šedesátém osmém roce nás hromadu redaktorù odporouèeli z redakcí - a kampak s námi? No mezi dìlnickou tøídu k ozdravìní a narovnání myslí, samozøejmì. A tak jsem dvacet let dìlala kde co, od hajzlíkù k mytí nádobí v hospodì (ve ètyøce ty hajzlíky byly jediné, èemu jsem se za ta léta sna¾ila vyhnout, ale jako myèka nádobí jsem byla jako vítr a dodnes jsem pyšná na osobní rekord, kdy jsem veškeré odpolední nádobí - padající horu talíøù, šálkù, pøíborù - veèer po pøíchodu na smìnu zvládla do 55 minut), prodávala jsem v krámì (to se mi líbilo dokonce moc), ale zjistila jsem, ¾e se mohu propracovat i k úèetnictví a ¾e mne to baví a kdy¾ soudruzi nedávali pozor, tak jsem podvakrát dìlala i sekretáøku. Asi nejbouølivìjší byla má kariéra v ulicích Prahy na tramvajích. Proto¾e jsem povahou workoholik, tak jsem pøes všechnu nepøízeò neustala døív, dokud jsem ve všech tìch zamìstnáních nepropracovala v¾dycky alespoò na druhé místo mezi nejlepšími. Starého profíka nováèek z ulice samozøejmì nepøemistruje - v¾dycky byl nìkdo za jednièku.


A pak sametová revoluce - no a jsme u poèítaèù. Doslova jsem se vrhla na redakce! Moje milovaná práce!! No tak, neèekali na mne zrovna v øadì, ale povedlo se, dokonce jsem a¾ do zániku titulu pracovala jako zástupce šéfredaktora mezinárodního ètvrtletníku. Tenkrát ještì se ale všechno obešlo s normálním psacím strojem. Mùj milovaný PÓL skonèil a já se musela rozhlédnout, do které redakce teï. Našla se, dokonce jsem vstoupila poprvé do tradièní budovy RP. Hned jsem si ji zamilovala, proto¾e moje vášeò se jmenuje "pater noster", v tom bych se dovedla vozit do padnutí. A tak jsme se šéfem dohodli, nastupuji a milá paní sekretáøka mne vyvezla mým miláèkem paterem do posledního patra, kde byly mzdovky a vùbec administrativa, podepsala se smlouva a já s nadšeným chvìním v srdci stála v té klesající kastli.
"A nebude vám vadit, ¾e tady máme všechno na poèítaèích, ¾e ne?" optala se paní sekretáøka. Ve mnì všechno ztuhlo. Prdelkou by nitku neprotáhl. Panika! Taková krásná redakce, koneènì zase šance! Zatím jako korektorka, ale s nadìjí na øádné místo. A ta ješitnost, pøirozená potøeba nepøipustit, ¾e nìco nezvládnu!
"Nee - jasnì ¾e ne!" odpovìdìla jsem a bylo to.
V pìtašedesáti letech mám bez mrknutí oka vlézt do té pøíšerné studené hlubiny nejtechniètìjší a nejzáludnìjší techniky co jsem kdy vidìla. Ani rozjetý rychlík mi nepøipadá tak nebezpeèný, snad bych stihla uskoèit, ale na tohle zaøízení budu muset sahat, zapínat to, vyvolávat jakési pokyny ... a snad se dokonce èeká, ¾e tomu budu porouèet...


Posadila jsem se schlíple na první ¾idli, co se v redakci zamanula a koukala do zemì. V té panice jsem ani nepomyslela, ¾e poletím s prosíkem domù za klukem. Kdy¾ tu najednou, jak v pohádce, se u mne zastavila dobrá víla. Jmenovala se - a dosud jmenuje - Štìpánka Duchková. Však ji znáte, dlouho se na nás usmívala z obrazovky jako moderátorka a i teï je stále veøejnì známá. Tehdy to bylo takový nohatý, modernì ostøíhané stvoøení, ale s milým úsmìvem a instinktem pro "nemocná zvíøátka". Nevím proè, ale aè neznámé, svìøila jsem se poctivì.


Je myslím známo a potvrzeno, ¾e jsou lidé, vystudovavší pedagogiku, dokonce skuteènì vyuèují, ale neuèí. Oni tomu pøece rozumí, tak proè ke všem ïasùm ne ti ¾áci? Nemají ti uèitelé prostì ten zvláštní dar pøedávání vìdomostí tak, aby jim porozumìl ten druhý. Ale Štìpánka tohoto nadání má bohatì. Pøinutila mne pøekonat hrùzu, nauèila - ani nevím jak - prvním základním úkonùm - za pár dní jsem stateènì zapínala, vypínala, entrovala a eskejpovala a tak vùbec. Synek zíral, kdy¾ to netrvalo ani rok a mazali jsme mamince zakoupit domù první "T 603".
Od té chvíle jsem pøipustila, ¾e jsem omylná. Pøedtím mne dìsnì otravovalo bojovat s bílými korekèními papírky. Teï zmáèkneš "Delete nebo Backspace" a chyba je pryè. Opravuji v pohodì.


No jen¾e - ¾e já si nedám pokoj! Psaní na poèítaèi probíhalo pár let spokojenì, sem tam nìjaký ten ERROR mne vydìsil, ale syn byl na telefonu nebo na povel a nakonec se v¾dycky ukázalo, ¾e "klídek, maminko"! A¾ teï pøed rokem (ke kulatinám 80) mne zaèal pokoušet - ba svádìt slastnì syèícím hadím hláskem - co takhle internet, mami! Mailem bys nás mìla všechny pìknì na dosah, víš, jak se ti špatnì chodí na poštu s dopisem, atd.atd.
Tak mám kratièce internet.
Radìji se neptejte, co mi to dìlá. Z u¾ po nìkolik let pøátelské mašiny se stala podšitá mrcha, která zlomyslnì provádí neèekané kousky, jen aby mne zpanikaøila. A syn dostupný bohu¾el u¾ jen na telefonu, sem tam pøijede z daleké Prahy na víkend. A otravuji ho fest. Ale dobøe mu tak, nemìl mne k tomu pøemlouvat!
Je¾íši, ta moje povaha nerozvá¾ná!!! Kdy¾ tu pøed pár dny naposledy byl a zdolali jsme celou stránku mých školáckých dotazù, nedomyslela jsem, co dìlám". Co takhle mi ukázat, syneèku, jak se dìlají blogy? A co to vùbec je? A mù¾e se tam psát, jako pro lidi vùbec, nejen pro ty svoje, jako jsem psávala v redakci? A myslíš, ¾e by to tøeba i èetli?


®e jsem nemlèela. Zavedli jsme blog, první moment "vymyté a èerné hlavy" bylo zvolit heslo. Kdybych na to byla pøipravená, pravdìpodobnì by to nebyl dingo, aèkoliv ho mám nemìnnì ráda u¾ do první dìtské návštìvy v ZOO, ale byl by to tøeba ladný delfín nebo zábavná surikata na stojato. No nic, první mi napadl dingo, takový sošný, nepøístupný a pìknìjší ne¾ mnoho ostatních. Ostatnì první lásky mají nìco do sebe.
Ale vùbec jsem netušila, ¾e mne èeká na stará kolena ještì jeden zá¾itek - netušený a mému naturelu zcela nepøíslušný. Já píšu co jsem se nauèila dr¾et tu¾ku v ruce. Nikdy jsem netrpìla "syndromem bílého papíru". Tj., ¾e sedneš a ne a ne zaèít… I kdy¾ mi jeden zkušený kolega øíkal "napiš cokoliv, nejlíp pak udìláš, kdy¾ bez pøemýšlení ten první odstavec prostì vyhodíš". Nauèila jsem se pøihlásit do blogu. ®e mi nic k psaní nenapadlo, kdy¾ vedle mne ještì sedìl synek-uèitel, to bylo celkem normální. Akorát mne nabádal, abych to psaní neodkládala moc, dokud mne ostatní úèastníci registrují jako nováèka a zajímá je, co budu zaè. Já to druhý den zkusila. S jistým rozechvìním jsem zvládla všechny po¾adované úkony, civìla jsem na ten "bílý papír" a mìla hlavu vyzmizíkovanou do úplného prázdna. Blok na blogu.
No a pak jsem se pochlapila a dala se do psaní. První odstavec jsem ale nevyhodila. promiòte. Pøíštì se pokusím být zábavnìjší. Teda, pokud bude nìjaké pøíštì. Zatím si za ¾ivý svìt nemohu vybavit, jak se to odesílá. Tak¾e celý ten text zmizí nìkde v blogovým nebi zmaøených nadìjí.


Naštìstí existuje ještì Seniortip. Tady snad do nenávratna nezmizí a snad se najdou i ètenáøi, kteøí si mé povídání rádi pøeètou.

Tak ahoj pøíštì…

Naïa Vencovská