Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Jitka,
ztra Mikul.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Huby plechové

To bylo takhle jednou pi sobot. Poasí jo a ne. Nálada jo a ne. Chu do práce jo a ne. Sedím a prohlíím mátu, jak se dere z kvtináe na okenním parapetu. Mimodk pohlédnu ven a musím se smát. Na parkovišti podél silnice, kde se ve všední dny mohou auta umakat, zstaly jen dv navlas stejné fábie. Ob se stíbrnou diamantovou metalízou, umákama k sob, ísla jako fií.

"To jsme to dopracovaly, kdejakej Favorit se courá nkde na horách, Felindy protahujou kola po venkovskejch návštvách a my tu hltáme praskej smog."
"Abych se piznala," svuje se druhá," jsem ráda, e mám chvíli klid. V týdnu m šéf zapáhl, a byli jsme a v Polsku! Ty díry po zim si neumíte pedstavit! Hrc sem, hrc tam, nahoru, dol, cítím kadou souástku. Nejvíc m bolí loiska."
"To dá rozum. Však se taky navotáej," pitakává první. "Já se normáln mu ujezdit. Zrovna vera jsem mla cestu na Vinohrady. Koukám, pede mnou se ítí moje kamarádka. Známe se ješt z Kvasin. Jede, jede a najednou z boní ulice vyrazil ákej šílenec. Ani se nerozhlíd, a u byl jeho Opel v pítelkyni. Fábince se hned omluvil, e ho ten jeho neumtel špatn ídil. Ale co naplat. Její podvozek to vodnes. Pední náprava mla rázem místo trojúhelníkovejch ramen tvercový, zadní kliková náprava s vlenejma ramenama kliku nemla. Fábinka si smutn utírala brzdovou kapalinu a kola, a Junior, se jí podlamovala v kolenou. Rodina, kterou vezla, mla co dlat, aby peila. Málem porazili barák. To by byl malér! Tch cihel! Chudák holka, zaila si svoje."
"Jsou horší pády, paní. To jednou mj pradd Spartak jel po silnici v Gbelích. Tam v aleji ho šofér opel o strom, protoe mu vypadl z rukou volant."
"Prosím vás, jak se mu to mohlo stát?"
"Prý za jízdy testoval manelce kolena nebo co. Kdy praddeka vytáhli z píkopu, vypadal jako dvouhrbý velbloud. Vyklepali ho a v Hostivai. Víte, co to muselo být za poníení, nechat se táhnout na léení njakým starým Rapidem, který se posunoval náhodou kolem?"
"Ješt e v tý Hostivai mli nový souástky. Lidi to prej zkoušej nejdív na sob, rozdávaj si umlý ledviny, srdce, pohlavní orgány, uši a ruce a pak to aplikujou na nás."
"Ješt aby si to pak popletli. Nohy, kola, obutí, bakory, hlava, zámky"
"O zámkách mn nemluvte! U tikrát m ákej mudrc chtl vykrást, ale kdepak na nás, na Fábie! My jsme holky nedobytný. Kdy nechceme, nevoteveme."
"Naráíte na pana Fáborského?"
"Osobn jsem ho u nepoznala, ale nkde jsem se doslechla, e ten kdy chtl, zamknul celou zemkouli a jen von a Pánbh mli vod všech svtadíl klí."

 
 
 
"V lét jsme jeli s našimi do Deštného v Orlických horách. Šéf si m zabouchl. Nikde nikdo, jen pár híbk na kraji lesa. Musel volat specialistu - mistra otvírae a z Lipovky. Ten m pak, to se ví, odemkl v miku levou zadní."
"Vás by kadej rád vodemk, paní. Vypadáte dobe. Moc vám to sluší. Nikdo by vám léta neuhád."
"Hote tam mlhovky, paní! Nevidíte tu rýhu? Nedávno m objel jeden šmudla klíema. Kdy m nemohl mít, aspo m poškodil. A ješt ukradl poklici. Asi neml ím pikrýt kastrol. Pipadám si te jako nahá, no uznejte sama. Stydím se jezdit po dálnici. Co si kolegové o mn pomyslí? Velkoplošné kryty jsou pece naše nejvtší ozdoby. Ambiente nosí Tucanus, Classic si oblíbila Duron, Eleganci sekne Sprint nebo Poly nebo Band. Parádnice."
"Kdy u mluvíte vo tch škodovkách, tak poslouchejte. Vera jsme se ped bankou potkali se Sedanem. Vytahoval se, e von, kdy v noci zamrká xenovým svtlometem, není kára, která by mu vodolala. Pedvádl mn dv tecí lampiky nad zadníma sedadlama, chlubil se, e má drák na parkovací lístky, a pak na m vyrukoval s tempomatem a s parkovacíma senzorama. Kdy m chtl vomráit centrálním zamykáním, tak jsem na nj vystrila výstranej trojúhelník. A víte co neudlal, nezdvoák? Vystril ho na m taky. Ml ho ve vobloení víka kufru."
"To jsou dneska auta, ádné vychování! To by je pánové Laurin a Klement rychle pohladili rákoskou po zadní ásti karoserie."
"Tuhle m pobavil jeden Kombík. Nkde se dovdl, e jeho prapedek bylo jízdní kolo. e pochází z Mladé Boleslavi a ne z hlavního msta. Ml z toho depku. Naštstí jeho pán sáh pod sedadlo spolujezdce a vytáh odtamtud šest disk s muzikou. Celou cestu hrál, a se Kombík uklidnil."
"Kombík je holt frája, je pyšný na svou sportovní image. Pitom se nechá pitlaovat k silnici stešním spoilerem."
"Nechte na karoserii, paní! Nkdy mu nacpou za dlící síku psa jako tele, naloej do nj lye, kufry, všechno uveze."
"Jednou mi ho bylo líto, kdy mu jeden rottwailer ze Zliína poural blatník."
"Vypravovala mi moje babika Oktávie, jak byla dojatá, kdy jednou vezla rodinu svého šéfa z Rychnova nad Knnou do Prahy. Kdy byli u Podbrad, tak se jejich tíletá holka probudila a zajásala: "To autíko je chytrý! Všude je tma a ono si cestu za svtlíkama vdycky najde a jede za nima."
"Ale ano, auto zaije i hezké chvíle. Mindrákama netrpím. Akoliv nedávno jsem zahlédla Fábii Spirit. To je jméno jako Madonna nebo Silvester Stallone, prost hvzda. Ta u vbec neví, co by. Jestli jí to sluší víc v šedé Graphite metalíze, nebo má na sebe hodit ervenou Corridu, nebo Flamenco, bílou Candy, nebo lutý Lemon. Je nároná jako Adina Mandlová, kdy šila u Podolské. Zptné zrcátko i kliku musí mít v barv vozu, i lem na potahovce. Kryty na kolech jak ronovské frgále, a co teprve etzy! Ty si namotává na kola, jak španlská šlechtina síku na úes. Airbagy, pásy - no velká elegance. Holt komu est, tomu est. To se nedá oddiskutovat. Nedivila bych se, kdyby nutila majitele, aby nosil sako v jejích barvách."
"Ješt e se sprejei nezamujou na auta! To bysme mly ránu."
"Radši nic nepivolávejte, paní, stejn nám pibývají léta, tomu neujdem. Párkrát si zatroubíme a odebereme se do kraje ztichlých klakson!"
"Nkterý škodovky jejich majitelé nenechaj zestárnout. Mám známou Felícii, ta neví, co to je stát na dešti nebo se krit pod metrákem snhu. Maj ji jen pro parádu. Šklebí se na sebe do zrcátka, vypulírovaná jak velikononí vejce. Zapsali ji do klubu, do nóbl spolenosti. íkaj si veteráni, samá elita."
"Myslíte ty, co k nim patí Škoda osmiválec z typové ady 860, ten co se pedvádl u v roce 1907 na Berlínském autosalónu?"
"To, e udlal?! To jsem ani nevdla, paní, ale dalo se to od nj ekat."
"Nebo tyválec Laurin Klement - Škoda z roku 1925. To vám byl úasný fešák a sportovec!"

 

"Jo, jo, bejvali to frajei. Typ FC si to klidn hasil prmrnou rychlostí 118,72 kilák v hodin, a to, jestli se nemejlím, u v roce 1908."
"Naši hoši nechybli na ádném závod. Teba na Moskva - Riga a vbec. Uili nás to jednou v zim na bícím páse."
"Kde jsou ty asy, kdy muský byli ješt chlapi - myslím naše kluky auáky samozejm. Ale doba pokroila, je emancipace. Tdle jel vedle m do kopce jeden Favorit a sotva popadal dech."
"Podle m má mezi celebritami estné místo Laurin Klement Voiturette typ A Baujahr 1925 Hubraum, 1100 centimetr krychlových, Zylinderzahl 2, 2. sitzig 680 kg. Opravdová noblesa."
"Svatá pravda, paní, vdycky mi pipadal jako aristokrat na odpolední procházce. Chybl mu snad jenom cylindr, bílá šála a špacírka."
"Zlaté lampy, zlatý klakson, kdy si to štrádoval po hlavní tíd, reflektor ádné limuzíny nezstal suchý. Škoda, e jsme se nepoznali blí. Te m napadá, milá kolegyn, jestli se ta vaše známá Felicie ocitla v téhle spolenosti, nebude u samou pýchou chtít ani popojet."
"Ale jo, popojede. Do muzea."
"Tak to jí snad ani nezávidím. Bude krásná, zachovalá, ádné vrásky a ádný ivot. To se dám radši nabourat."
"Bude noc, a my jsme proklábosily celej veír. Koukám, e ve vokn naproti njaká enská zalejvá mátu. Voní a sem. Dala bych si mojito, ale šéf do m leje jenom benzín."
"Také tu paní odnaproti vídám. Nikdy se nezapomene podívat, jestli tu stojím, jako by m odnkud znala."
"Nevím jak vy, ale já u vod toho stání cejtím všechny pneumatiky."
"Jednou se prý budeme vznášet."
"Tak se hezky vznášejte, paní, a dobrou noc!"
"Dobrou noc."

 
Ludmila Lojdová
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 13.07.2021  09:27
 Datum
Jmno
Tma
 13.07.  09:27 olga jankov
 13.07.  08:41 Von
 12.07.  18:57 Vclav Pokorn Divn to doba
 12.07.  11:00 Vesuvjana dky
 12.07.  10:37 Jarmila
 12.07.  08:38 Dagmar B. Hned je veseleji ...
 12.07.  07:58 Bobo -:)))