Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Michal,
ztra Jaronm.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Eva Romanová Vzpomínky

Novináka a spisovatelka Gillian Oliverová je sousedkou naší nejúspšnjší krasobruslaky Evy Romanové, známé spíš pod pojmem sourozenci Romanovi, nebo byla nerozluná se svým bratrem Pavlem a na kont mají mj. 4 svtová mistrovství v tancích na led, které byly v „jejich“ dob práv v rozkvtu.

Ráda naslouchala vyprávní sousedky Evy a nedalo jí to, aby nekladla i otázky. Usoudila, e její ivot stojí za zaznamenání. A tak se toho ujala a vznikla moc milá kníka.

Pár fakt z wikipedie snad pro ty, kteí ji moc neznají.
Spolu se svým bratrem Pavlem Romanem se stala celkem tyikrát mistryní svta v tancích na led v letech 1962 a 1965 a po dvakrát v letech 1964 a 1965 té mistryní Evropy. Od roku 1965 do 1971 spolu psobili v americké letní revui Holiday on Ice. Pak se provdala za amerického komika na led a krasobruslae Jackie Grahama, který se zabýval drezúrou zvíat. Spolen ili na farm v USA v americkém stát Texas a 5 let v karavanu cestovali po USA. Dále ili v Anglii, kde Eva Romanová zstala i po manelov smrti. V roce 2001 se pesthovali do eské vesniky Lipnice u Rokycan. Po matin smrti v roce 2005 se Eva Romanová pesthovala zpt do Anglie, kde ije dosud.

Je a neuvitelný ten píbh. Od malika otcova drezúra, kterou pijímali jako samozejmost a plnili vše, co se od nich oekávalo. Pozdji trenérka Míla Nováková, první medaile, zájezdy do svta a úspch s velkým Ú v celém svt.

Zaínali v Olomouci na bruslikách, které se daly pipojit k zimní bot . íkalo se jim šlajfky a šroubovaly se k botám klikou. Take brusle na kliku. Chodili s tatínkem brzy ráno na zimní stadión a trénovali podle tatínka. Kdy usoudil tatínek, e by potebovali zkušeného trenéra, dostali se k Míle Novákové. Atd., atd. je toho mnoho, co sourozenci Romanovi zaívali na své cest ke sláv. Všechno je však poutav vyprávno v knize, o které píši. Spíš se chci zmínit, i zdraznit: Nikdy jim sláva nestoupla do hlavy. A také, byl to as, kdy ješt neexistovali sponzoi, sport nebyl dotován, všechno si museli sourozenci vydít sami. Byl to as, kdy sportovci závodili s radostí a nikoliv pro výdlek. Byli oba pracovití, a kdy zanechali bruslení, vrhli se do rzných aktivit.

 

Oba si našli dobré partnery, ale Pavel se brzy zabil na motorce. Eva se svým manelem se starali o zvíata. Opice, kon, koky, psy atd., atd. V Anglii koupili velký dm, kde byli senioi, o které se také starali. Ráno vstávala ve tyi, aby navaila pro své staroušky. To je to, co mne nejvíc zaujalo. Jak byla milá, ochotná, obtavá. Eva v knize vzpomíná i na dobu komunismu, kdy se nemohla vidt s rodii apod. Te však jezdí do eska docela asto, setkává se s páteli i s fanoušky, kteí si pamatují „naše dti“, jak se sourozencm Romanovým tehdy íkalo.

Kníka je plná krásných fotografií a je tivá a zajímavá.

 
Eva Stíovská
* * *
Foto eská televize

Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
 
 Datum
Jmno
Tma