Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Jon,
ztra Vclav.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pohled do zrcadla

Nedávno m potkalo ivotní období, ve kterém se mj manel vyšvihl na novináe. Byl zván – spolu se mnou – na úpln všechno, co se konalo. Tím mn, samotáce, trávící ivot vtšinou v podhí Orlických hor, zpsobil nemalé problémy. Prost m hodil „do ita".

Spoleenská sezóna byla v plném proudu a nastavila mi zrcadlo. Zjistila jsem, e lidé, kterých si na dálku velice váím, mne zblízka lehce dsí. Trpím toti píšernou trémou, a proto se k rozhovoru na krátkou vzdálenost prost nehodím. Jestlie k takové situaci musí dojít, nasadím automaticky pipitomlý úsmv, pozvolna gradující do nervózního pochechtávání a pokloktávání, jako kdy uchází pára z konvice a ve, e voda ve. Nepirozen vysokým hláskem skehotám absolutní nesmysly, zejm v podvdomém pesvdení, e „smysly" stejn nikdo slyšet nechce. Pi kadém rozhovoru se navíc roztesu jako pes, kdy na Silvestra zanou bouchat rachejtle.

Má bezradnost roste pímo úmrn se sebejistotou bytosti, která m oslovuje. Napíklad mi ve významn pronesených narákách svuje všeobecn známé módní drby, ale já nevím, co si s nimi poít. Jindy znalá alespo svého jména, nyní o svém jmén pochybuji. Kdyby taková neochvjn v sebe vící bytost ješt více šlápla na paty mého, práv na útk obráceného sebevdomí, jist bych pipustila, e mi pi ktu dali teba jméno Eufrosina Florentina Proserpina Otakarovna Prserová. Navíc zjišuji, e se mi na lidech vtšinou líbí práv to, na ostatní poukazují s nevolí, protoe práv tím se liší od nudné prostednosti.

Ne se vydám do spolenosti, jako by mi nco našeptávalo: „Jsi Popelka, nemeš vypadat jako Popelka, nebo všichni poznají, e jsi Popelka!" Tak se vdy obléknu jako zlá královna. Mé róby, ledabyle a narychlo spíchnuté, neobstojí po stránce kvalitního vypracování, zato jsou nepehlédnutelné. Z ramen mi visí rzné pestrobarevné závsy, šály a kvtiny, vyrobené ze starodávných textilií, nalezených na pd našeho padomu. Slušivý úes uklízeky z padesátých let estetický vjem dokreslí. Takto obleena, nevhodn upoutávám pozornost na parcelu svého tla, kde by katedrálu duše nikdo neekal.

Pi slavnostních píleitostech se konávají recepce. Dlouhé stoly sotva pletou nohama pod tíhou mís. Na mísách se nacházejí potraviny kladené jedna na druhou do rzných výšek a v rzných barevných kombinacích. Sestavy se mní. Šunkové rolky, sýry a kuliky hroznového vína se drí za ruce a taní kolem párátek. Není daleko doba, kdy je kuchai nauí se usmívat a moná i pronášet uvítací projevy. Nevím ím to je, ale provází m pocit, jako bych u nkdy, na jiné planet, ochutnala líbeznjší pokrmy. Tato vzpomínka brání mým chuovým pohárkm, aby se nepotkávaly se zklamáním. Po kadé recepci touím zhltnout vaený brambor se solí.

Suma sumárum: „Recepce nemám rád," jak kuriózn prohlásil jeden ddek ze Lhoty, který k nám chodí vybírat umpu.

Ne jsem mohla definitivn posoudit, zda by m mohl spoleenský ivot opravdu vyvést z rovnováhy – jako bych kdy v rovnováze byla! – as oponou trhnul. Vlastn mým manelem. Pozmnil zamstnání. iji opt stranou hodokvasu. Místo nošení improvizovaných bezkonkurenních, svtových model, sthuji doma prádelníky. Bhám s nimi po schodech nahoru a dol, štípám díví do rodinného krbu, vyklízím sklep. Odpavuinovávám obpavuinované kouty a nosím se se smetákem v potištném triku a montérkách. Našemu psovi i ptactvu nebeskému se v tom zdám ucházející. Na veverky, které ze m mají evidentn legraci, se mu vykašlat.

 
Ludmila Lojdová
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 10.07.2019  08:42
 Datum
Jmno
Tma
 10.07.  08:42 Von
 09.07.  06:58 Bobo -:)))