Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Mistr Jan Hus,
ztra Bohuslava.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pohled z okna

Postupn se poznáváme, zvykáme si na sebe a stáváme se páteli. Je tak na míst, kdo chce (není podmínkou), piblíit ostatním své okolí, své milé, zájmy, pocity atd. Zaali jsme pohledem z okna. Dalším pohledm se však meze nekladou, samozejm v etických hranicích, daných provozem tchto stránek.


Chcete se také zapojit? Je to jednoduché, pošlete text (pípadn i foto) na info@seniortip.cz a my z toho udláme dokument, který se objeví na hlavní stránce v tématickém okruhu - Pohled z okna. Zatím to tak funguje a zde je jeden z dalších pohled - avšak pozor (!) název „Pohled z okna“ je jen penesený...
Tentokrát je to pohled na probouzející se pírodu.


Hrdina


Kolem Josefa bývají ješt po polích obvykle zbytky snhu mezi rozmrzajícímí hroudami oranice, obklopené moem rozbedlého marastu, který se lepí na holínky a nad kotníky. Kdo nemusí, radji tam neleze. K tomu kdy nesvítí sluníko je ješt vlezlá zima. To není zrovna píjemné. Mokro nkdy za límcem i v botách.


Letos se to s poasím semlelo tak, e u jsme zaali s vyzvedáváním sazenic ve školce Na Blavech. Take jsem cht-necht musel ven. Cesta vede trochu úvozem kde jsou místy ješt zbytky závjí, ale je travnatá, ádné bahno. Z levé strany v korunách vyzrálého mýáku vyhrával do pochodu divoký holoubek. Oba jsme mli radost z toho, e u je zase doma. Napravo je ji zmínná oranice a na ní kousek od cesty cosi kutí vrána. Jsou to ptáci velice chytí a obezetní. Páchají však víc neplechy ne uitku.


Pan Vrba v jedné ze svých kouzelných kníek o pírod popisuje jak zkoušel mysliveckou legendu o schopnosti vran cítit na dálku stelný prach a rozeznat pušku od hole. Neseš-li pes rameno flintiku, tak se k nim na dostel nepiblííš. Máš-li tak zavšenou hl ani to s nimi nehne. A k tomu ješt staí varovat ostatní. Došel k závru který potvrzuji, e je to skuten tak.


Protoe brašna byla jako výbava dostaující, brokovnice zstala ve skíni. Nechala m potvora pijít hodn blízko a potom za znechuceného krákotu zatáhla do vršk mýáku. Ale tak, aby neztratila o poli pehled. Utvrdilo m to v pedpokladu e moc dobe ví, o jde.


Nebylo to nic píjemného vachtat se v marastu, ale ta zvdavost je neád. V kruzích obcházím místo kde erná loupenice cosi provádla. Nic, jen mazlavá oranice a sníh okolo. Jene v tomhle si ta loupenice nohy nemáela pro nic za nic. Naal jsem poslední, u dosti malé koleko.


Fuj, fuj, fuj, musel jsem si odplivnout abych nedostal opar jak jsem se lekl.
Za hlasitého prskání a mruení, které pecházelo v bojovný jekot mi cosi malinkého zpracovávalo špiku gumofilcáku. Fúrie sama. Koleko chlup s bahnem, na jedné stran z toho ouhaly malinké zajeí slechy a na druhé ušpinné pírko. Všechna ta hrza ne vtší jak malá pstika. Kde se v tomhle mohlo vzít tolik vzteku? Dal jsem se na ústup jene rozparádný prcek m hnal dál a já ustupoval. A kdy usoudil, e u mám dost se pikril k jedné hroud a zhluboka oddychoval. Splynul s okolím a nebylo ho. Tak tohle byl dvod zájmu toho šmejda ! Urit neekala takového hrdinu a byla pekvapená. Po pravd eeno kdybych pišel o chviliku pozdji, dopadlo by to pro nho špatn. Vraní zobák si umí poradit se starým zajícem, kdy je píleitost.


Na vránu jsem zahrozil, co jí bylo úpln jedno, protoe s krákáním odtáhla kamsi na Nmicko.


Sám jsem se nafoukl. „Vidíš hajnej, pece jen my bezáci sme tída“! Byl toti zrovna den po mých tyicátých narozeninách. Kdoví, nebyl-li to opodný dárek od samé mamky „Pírody“?


Antonín Suk

* * *

Zobrazit všechny lánky autoraKomente
Posledn koment: 25.03.2015  12:44
 Datum
Jmno
Tma
 25.03.  12:44 Vendula
 24.03.  21:37 Vesuvjana dky
 24.03.  21:13 Kvta :-)))
 24.03.  14:30 Ferbl
 24.03.  13:49 kusan.
 24.03.  08:00 LenkaP
 24.03.  07:42 Von
 24.03.  07:22 Mara
 24.03.  06:16 Bobo :-)))