Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Rostislav,
zítra Marcela.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

MALOVÁNÍ v operaèním systému Windows XP
Pojïte si hrát!
 
4. lekce
Panel nástrojù – Guma, Plechovka, Lupa
 
Popíšeme si tøi nástroje z Panelu nástrojù, které pro zaèátek budeme potøebovat k dnešní úloze.
 
Pokud najedete kurzorem pod nìkterou z ikonek, zobrazí se její funkce.
 
První dvì ikonky na Panelu nástrojù patøí Výbìru. Výbìr libovolného tvaru a Výbìr obdélníkem. Popis funkcí výbìru si popíšeme pozdìji.  První ikonka pod Výbìrem libovolného tvaru patøí gumì.
 
Guma a barevná guma: Ma¾e pøi pøekreslování obrázek, nahrazuje jej barvou pozadí. V dolní èásti pruhu nástrojù je pak mo¾nost volby tlouš»ky hrotu gumy, který je v¾dy ètvercový.
 
Plechovka: Pøíkaz vyplní uzavøenou oblast barvou popøedí nebo pozadí.
 
Lupa: Provádí zvìtšení pohledu na obrázek. Políèko pod pruhem udává mo¾né násobky zvìtšení a zmenšení. Zvìtšení obrázku umo¾òuje velmi jemné retušování a dokreslování obrázku. Lupa je nástroj na jedno pou¾ití, bezprostøednì po jejím u¾ití se obnoví pøedchozí nástroj.
 
 
Proveïte tato cvièení:
První cvièení
1. Otevøete program Malování a upravte velikost kreslící plochy na  rozmìry:
Šíøka    410 pixelù
Výška  560 pixelù
2. Zapnìte Barevnou paletu tak, aby byla viditelná v oknì programu.
3. Vezmìte nástroj Plechovka

4. Nejdøíve kliknìte pravým tlaèítkem myši na ¾lutou barvu na paletì barev. Bude to barva pozadí. Pak kliknìte levým tlaèítkem myši na zelenou barvu, to bude barva popøedí.

5. Vylijte plechovku na kreslící plochu. Nejprve pravým tlaèítkem pozadí, pak levým tlaèítkem myši popøedí.

6. Uchopte gumu a vygumujte do zelené barvy popøedí hrušku. Gumováním nahradíte barvu popøedí barvou pozadí. Na stopku a list pou¾ijte menší hrot gumy.

7. Zmìòte barvu pozadí na modrou vylitím nové plechovky do obrázku mimo hrušku. Pøidejte gumováním do obrázku modrou švestku. 

 

Druhé cvièení
Otevøete novou kreslící plochu. Vezmìte nástroj guma a pravým tlaèítkem klepnìte do barevné palety. Tím zmìníte barvu pozadí z pøednastavené bílé na po¾adovanou barvu.
Zaènìte gumou „kreslit“ rùzné smyèky a èáry. Guma se zde chová jako štìtec, s tím rozdílem, ¾e barvu urèujete pravým tlaèítkem myši. Pak do tech smyèek a èar vylévejte plechovku s rùznými barvami. Støídejte barvy popøedí a pozadí. Pravé a levé talèítko myši. Tam kde jsou smyèky uzavøené zùstanou vybarvené. Hodnì experimentujte, nebojte se pøiblí¾ení vzhledu vašeho dílka modernímu a¾ extravagantnímu umìní. 
 
Cílem dnešních cvièení je pochopení „vrstvy“ barvy popøedí a pozadí a mo¾ností gumy. Proto si nepomáhejte pøi kreslení jinými nástroji, i kdy¾ vás to bude lákat. Postupnì, jak budete ovládat rùzné nástroje, získáte pøehled, jak z nich získat maximum a doká¾ete je mezi sebou perfektnì kombinovat. Vaše obrázky budou stále plnìjší a lépe vypracované.
 
Tøetí cvièení
Francouzský malíø Henri-Émile-Benoit Matisse (1869 - 1954). Maloval figurální kompozice, portréty, zátiší a interiéry, v nich¾ se sna¾í pøedevším o dekorativní úèinek, spìjící ke zjednodušení výtvarného projevu. Øíká se, ¾e Matissovy obrazy jsou malé slavnosti barev. Na pøelomu století vytvoøil spolu s nìkolika pøáteli skupinu fauvistù.
Jeho obraz, který jsem vybrala pro tøetí cvièení, má název „Nahota v modrém“ a je z roku 1952.
 
1. Otevøete program Malování a upravte velikost kreslící plochy na rozmìry:
Šíøka    318 pixelù
Výška  480 pixelù
2. Nastavte barvu popøedí bílou a barvu pozadí modrou.
3. Zmenšete okno Malování a okno s pøedlohou obrázku a obì umístìte vedle sebe na monitor.
4. Vezmìte nástroj guma a vygumováním bílé barvy vygumujte obrázek pøesnì podle pøedlohy. Rozmìr vaší kreslící plochy má stejný pomìr stran jako pøedloha, tak¾e modrá ¾ena by mìla svým umístìním ve vašem obraze odpovídat originálu. 
  
Cílem tohoto cvièení je hlavnì posílit schopnost dívat se, vidìt, procvièit kopírování a kompozici námìtu. Pro lepší orientaci pøi umístìní postavy na plochu doporuèuji udìlat si nejprve podle pozorného odhadu a porovnávání vzdáleností vztyèné body hlavy, lokte, kolena, òader, ruky. Ty pak spojit v náèrtek a a¾ pak gumováním vyplòovat barvou. I kdy¾ se to nezdá, tak úkol je docela obtí¾ný a jeho zvládnutí vy¾aduje cvik a plné soustøedìní.Vypracované úlohy vlo¾te do Radíme si - odkaz Naše první pokusy.
 
Ètvrté cvièení 
 
Øíká se, ¾e Matissovy obrazy jsou malé slavnosti barev. I vy si nyní takovou malou slavnost barev dopøejte. Pracujte pouze technikou progumování a zmìnou barvy pozadí. Pracujte s jasnými základními barvami, které vidíte na paletce.
Budete malovat obrázek který by se mìl pøiblí¾it dekorativnímu umìní s velmi zjednodušeným výtvarným projevem.
Pro vaší inspiraci jsem vybrala další dva Matissovy obrazy s názvy Tobogán a Cirkus. Jsou pouze inspirativní, k lepšímu pochopení zadané úlohy. V ¾ádném pøípadì obrazy nekopírujte, ale pracujte se svou vlastní fantazií. Nastavení velikosti kreslícího plátna nechám na vás. Nesmí být titìrné, ale ani moc velké, prostì pøesnì odpovídající vašemu námìtu obrazu. Obraz ulo¾te do formátu JPG a vlo¾te do(v Navigaci na základní stránce vlevo nahoøe) do „Radíme si“, odkazu Naše první pokusy.
 
Magdalena Vlachová

Komentáøe probíhající u lekce v prùbìhu kurzu

Vzájemné rady a porady