Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Marek,
zítra Oto.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Pøed 100 lety se narodil otec velké rodiny Krausù


Ano, milí pøátelé, je tomu tak – 7. záøí 1909 se narodil Ota Kraus, a kdyby nedošlo k tìm neš»astným, dodnes nevysvìtlitelným okolnostem (nezvìstný od 10. èervence 2001, ale posléze objeven ji¾ mrtev), urèitì by pøi své vitalitì a navzdory svému pobytu v koncentraèním táboøe Osvìtim byl tady mezi námi a¾ do té stovky. V¾dycky jsme tomu se svými pøáteli v našem klubu (o nìm pozdìji) vìøili, proto¾e jeho ¾ivotaschopnost byla obdivuhodná.


Kdy¾ zaèaly (v dobì totality v naší zemi) vycházet v exilu první úsmìvné kní¾ky jednoho z jeho tøí synù - paøí¾ského loutkoherce Ivana, kterého tatínek stihl zplodit ještì pøed tím zavleèením do koncentráku (* 1939) – doslova jsem zajásal a blahoøeèil jejich autorovi. Jak nám uletìly tøísky (1971), To na tobì doschne (1976), Prosím tì, neblázni (1978), Èíslo do nebe (1984) - a po listopadu 1989 ji¾ v našich nakladatelstvích (vynikající Rodinný sjezd nebo Má rodina a jiná zemìtøesení), dodnes jich je urèitì dvacítka. Nevím, do jaké míry je známo, ¾e Ivan za nedovolené opuštìní republiky i s man¾elkou byli odsouzeni k trestu odnìtí svobody na jeden rok, a kdy¾ jim prezident republiky chtìl udìlit milost k 28. øíjnu 1988, tak ji oba odmítli a nepøijali.


Co všechno jsem do té doby nevìdìl o svém dlouholetém pøíteli a ¾urnalistickém kolegovi, s ním¾ jsem se o jistých vìcech vùbec nebavil – jaké panovaly vztahy mezi rodièi a jeho dìtmi, jak smírnì byly u Krausù øešeny synovsko-otcovské spory, jak si Ota namlouval svou pozdìjší man¾elku Bo¾enu, jak svým klukùm vyprávìl vymyšlené pohádky!?


Ale o tom, jak ú¾asné muselo být ono sepìtí èi zázemí Otovy poèetné rodiny, jak dokázali snášet všechny rány osudu, za všech okolností vzdorovat násilí, ¾ít, nefòukat, a pokud to jen trochu šlo, brát ¾ivot s humorem, o tom u¾ jsem leccos vìdìl - po válce, kdy jsem se s Otou poznal a pøeèetl jeho dvì kní¾ky o ¾ivotì v koncentraèním táboøe Osvìtim.


To bylo tak;
byl jsem èerstvì vyhozený z redakce Mladé fronty hned na zaèátku padesátých let po návratu z vojenské slu¾by a zaèínal svùj ¾ivot nanovo jako zauèený, a potom i vyuèený soustru¾ník kovù v letecké továrnì. A proto¾e jsem chtìl mocímermo to své øemeslo ovládnout co nejdokonaleji, vedla moje cesta do závodní technické knihovny (ty tenkrát existovaly!) a tam mi padl do oka mìsíèník Strojírenská výroba, který vydávalo tehdejší Státní nakladatelství technické literatury. A v nìm „modré stránky“ Bohumila Dobrovolného (to byl taky plodný spisovatel, kde¾e loòské snìhy jsou!), jednou pro technology, podruhé pro nástrojaøe a jednou také pro soustru¾níky!


Vida, co všechno jsem se ani pøi tom uèení nedozvìdìl! Rychloobrábìní, jak nabrousit rychle vidiový nù¾, aby práce nestála, jak nejrychleji vyvrtat závit v oceli, mìdi èi duralu, jak si poradit s chlazením nástrojù pøi tom „fofru“ nìkolika set otáèek soustruhu za minutu – a tudí¾, jak si také vydìlat více penìz, kterých se mi nikdy nedostávalo. Zaèal jsem to všechno studovat a uplatòovat v praxi na dílnì.

A¾ jsem si jednou øekl, proè nejít rovnou „ke kováøovi“, mrknu do tirá¾e: vedoucí redaktor Ota Kraus, Praha 1, Spálená 51. Netrvalo dlouho a u¾ jsme si s Otou povídali. Jak to chodí v továrnì za bolševika, a¾ jak moc jsou ty normy tvrdé, jací jsou normovaèi, koho máme za mistry, jak lidé, pøicházející sem z existenèních dùvodù na zaškolení, zvládají svou nároènou práci, v¾dy» to byly vìtšinou studentky, ale i ¾eny z domácností, nejvíce pøece jen vyhození úøedníci z rùzných ministerstev nebo z akce 77 000 úøedníkù do výroby (jen tak mimochodem - mezi nimi napøíklad Jirka Kosta, budoucí sekretáø profesora a øeditele Ekonomického ústavu Oty Šika), jak jsem se vùbec k tomu øemeslu dostal já, atakdále. To všechno Otu tehdy zajímalo. Vùbec jsem si kladl otázku, jak se k tomu šéfovskému místu vlastnì dostal. To jsem se zase dozvìdìl o pár let pozdìji od jeho tehdejšího kolegy z nakladatelství, spisovatele A.C.Nora (1903-1986), který na Otu vzpomíná ve svých dvou dílech pamìtí ®ivot nebyl sen.
Odnášel jsem si tenkrát od Oty náruè èísel Strojírenské výroby, mohl jsem je v klidu doma studovat a u soustruhu zkoušet i realizovat všechny ty chytré nápady. A zaèal si v období pøed mìnovou reformou vydìlávat a¾ 30 Kè na hodinu. Pøišel normovaè a navrhl mi, abych si více nepsal, proto¾e by tuté¾ zakázku (vìtšinou na setinu milimetru pøesné díly pro letadla, vyrábìné v sovìtské licenci pro naši armádu i na vývoz), kdyby se dostala pøed sotva zaškolenou dívenku, sotva kdy zvládla.
„Hele, mládenèe milej“, (jakýpak jsem byl mládenec, doma dvì malé dìti, tøetí na cestì, ale vìdìl o mnì, ¾e jsem vyhozený redaktor z Mladé fronty), „já ti poradím, piš si jednou 28 Kè, podruhé mù¾eš obèas i 30 Kè, ale to je maximum, které si dìlník mù¾e u nás vydìlávat…rozumíme si? Rozepiš si tu zakázku tøeba na dva dny, obèas se mù¾eš i fláknout nebo jít pomoci „na kontrolu“ mìøit „šuplérou“ odvedenou práci jiných.“ Pøitom tam stál za zadelí zástupce naší armády – dùstojník – technik, který mìl dopøedu zabránit tomu, aby se na montá¾ nedostávaly zmetky.


Tohle všechno Otu zajímalo, zval mì k sobì do redakce, jakmile vyšlo nové èíslo Strojírenské výroby. Po mìnové reformì mne rychle udìlali seøizovaèem s pevným platem po pøepoètu kursem 1:5, tj. 6 korun na hodinu. Ani o haléø více, neøádi jedni! Tak jsem se pustil do seøizování postupnì „vyjetých“ mašin po jednotlivém zpracování jedné zakázky za druhou, a seøizoval tak, jak jsem si nastudoval z „modrých stránek“ Oty Krause. Ale zase byl kravál!
„Hele, mládenèe, podej si na to zlepšovací návrh, ten ti nìjak pøijmou a zaplatí odmìnu, a neka¾ lidem normy…“ Dobrá, seøizoval jsem si dál po svém, udøené maminky, zapracované na revolverech (obrábìcích strojích) jsem vìtšinou pøi noèní smìnì poslal do skladu, aby se tam nìkde mezitím „zašily“ èi vyspaly, kdy¾ musely doma pøes den kmitat, a já jim za tu dobu jejich mašinu vyjedu. Ráno si napsaly na mzdový štítek svých maximálnì 5 Kè za hodinu, více si psát nemohly a nesmìly. Také jsem dokázal kromì seøizování pomocí metod rychloobrábìní „vyjet“ a¾ tøi revolvery za noc. Nic jsem z toho nemìl – jenom radost, ¾e jsem to dokázal, ¾e mohu tìm zaškoleným lidièkám pomáhat jinak.


To nemluvím o tom, ¾e kdy¾ man¾elka èekala tøetí dítì (dcerka se narodila v 1.øíjna 1954), aby nepøišla o mateøskou dovolenou a pøídavky na dìti, byla zamìstnána do poslední doby, co to šlo (odvedl jsem ji do porodnice v posledním týdnu záøí, do té doby chodila „s bøíškem“ do práce), ¾e jsem v tomto období pracoval jen v noèních smìnách. Pøes den jsem se postaral o naše dvì malé dìti a teprve, kdy¾ man¾elka pøišla z práce, šel jsem se koneènì vyspat, pokud jsem neusnul po obìdì spolu s tìmi „prcky“. Nìkolik mìsícù jsem chodil na noèní smìny, ka¾dý z mých kolegù seøizovaèù si to se mnou rád v¾dy vymìnil. To dá rozum!


Ale ¾ivot jsem mìl pøevrácený, kdy mám snídat, kdy obìdvat? Snídám èi obìdvám nebo u¾ veèeøím? Jídlo jsem si nosil v “ešusech“ s sebou na noèní smìnu, mìli jsme tam ohøívaè a tam teprve jsem se poøádnì najedl.
„Neptejte se, pane Krausi, kolik vá¾ím, vidíte to na mì. Domù ka¾dé ráno chodí z fabriky jenom montérky…“ (moje nejni¾ší hmotnost tehdy èinila 52 kg, nemluvì o avitaminóze, která se u mne projevila…)
„A jak to tak chceš ještì dlouho vydr¾et? Mysli na rodinu, nepøehánìj to s tím údernièením“.
Léta ubíhala, v roce 1957 po èásteèném „politickém oteplení“ mne objevil ekonomický novináø Jan Ev. Sedláèek, jestli bych jim nešel pomoci pøi zrodu nového týdeníku Hospodáøské noviny. Prý se o mne dozvìdìl od Oty Krause. Moji pøátelé z fabriky mne dokonce sami pøemlouvali, abych si nešlapal po štìstí, jsi stejnì rodilý novináø, máš rodinu, tady se jim na to vykašli, na tu døinu … Tekly mi slzy jako hrachy, kdy¾ jsme se louèili.


Ota byl jedním z mých prvních spolupracovníkù, kdy¾ jsem v Hospodáøských novinách øídil prùmyslovou rubriku. A nastalo pro mne další uèení – zvládnout ekonomiku prùmyslu a ekonomii vùbec. Tak jsem navázal kontakty s Vìnkem Šilhánem, uèil ty vìdy na Vysoké škole ekonomické a zakrátko byl èlenem naší redakèní rady. Zaèátkem šedesátých let pøichází s ekonomickou reformou (tehdy se tomu øíkalo „nová soustava øízení“) další z profesorù – Ota Šik, kterého jsem poznal osobnì a navštìvoval jeho pøednášky, jak to jen èas dovolil.
Dokonce nestaèil o tìch novotách psát, všude chtìli od nìj èlánky – pøepustil mi pravidelnou spolupráci s èasopisem Made in Publicity. Tady jsem tiskl jednotlivá hesla nové soustavy øízení od legislativy, a¾ po ten tr¾ní mechanismus.. Na samostatných kartièkách, z nich¾ nakonec byla pìkná kartotéka. Zájem byl velký – ÈTK to všechno vydala kni¾nì v roce 1966. Ve Veèerní Praze na mne chtìli seriál – také tam vycházel na pokraèování. Svìte, div se, lidé z „Veèerky“ a jejich ètenáøi jsou laèní na stravitelnou formou podávané informace o té soustavì!


Nebojte se, stále neopouštím nit, která mne spojovala s Otou Krausem. Zatímco já odcházel z Hospodáøských novin do Ès. televize, abych pomáhal šíøit myšlenky o Šikovì reformì v nejmasovìjším médiu, Ota mìl pomalu nakroèeno do ÈTK, která tehdy vydávala èasopis Podniková organizace. Po mém srpnovém vysílání ve Svobodném rozhlasovém vysílaèi Jsme s vámi, buïte s námi! jsem patøil k prvním propuštìným (to je slabý výraz pro ten zpùsob rozvázání pracovního pomìru) redaktorùm Ès. televize. Ale nebyl všem dnùm konec – ještì jsme doufali, ¾e alespoò v té ekonomice to pùjde dál, podnikové rady budou fungovat…

Právì z té Podnikové organizace její vedoucí redaktor zùstal v emigraci, bylo nutné rychle nìco s tím zavedeným èasopisem udìlat. Otu Krause objevil tehdejší ekonomický šéf ÈTK Vladimír Brabec a øízením osudu jsem mohl nastoupit do jeho redakce. Ve dvou a s jednou sekretáøkou jsme s Otíkem (to u¾ jsme si dávno tykali) pøetváøeli mìsíèník k obrazu svému. Bude se to jmenovat Podniky a podnikání – napadlo nás. Spustili jsme anketu podnikových a generálních øeditelù, pøetiskovali a pøekládali èlánky do té doby zakázaných západních ekonomických èasopisù, k externí spolupráci na moderní grafické úpravì jsme pozvali nejlepšího grafika z Rapidu (to byl podnik zahranièního obchodu), který umìl vyu¾ívat ve své práci tzv. „americkou retuš“, s ní¾ dokázal kouzla.
Ovšem, byl to zase jenom mìsíèník. Vláïa Brabec mne zlomil, abych šel zavést do obdeníku Svìt hospodáøství pravidelné stránky ès. prùmyslu a další stránku o ès. zahranièním obchodu. Ten obdeník byl širší – i ekonomické – veøejnosti zcela neznám. Podaøilo se mi (to není, prosím pìknì, vychloubání) spolu s jednou sekretáøkou ÈTK na základì smlouvy o zvýšení nákladu Svìta hospodáøství bìhem pùl roku zvýšit odbìr na pøedplatné z dosavadních 2500 výtiskù na neuvìøitelných 12 000. Jak jsme toho dosáhli?
Zaèal jsem ve Svìtì hospodáøství tisknout na pokraèování seznam všech zahranièních firem, které mìly na ès. trhu své zastoupení, dále firem, jim¾ bylo povoleno podnikat na zahranièních trzích podle pøijatých zákonù, které stále ještì platily, získával jsem na nejrùznìjších místech tzv. sekretní informace, které nemìly ani moje bývalé Hospodáøské noviny…
Jenom¾e pøišly provìrky, spadla klec, nastoupil nìkdejší západonìmecký zpravodaj ÈTK Ota Svìrèina (jinak usvìdèený špion) jako ústøední øeditel ÈTK, vypadl jsem opìt jako jeden z prvních, smlouvu o vyplacení poctivì vydìlaných penìz za zvýšení odbìru Svìta hospodáøství mi ÈTK uhradila jen èásteènì (buï rád, ¾e ti dáme aspoò nìco, jsi vyhozený, mù¾eš si jít stì¾ovat na hlavní nádra¾í).


Také Ota Kraus to musel zabalit. „Podnikovku“, jak jsme svému èasopisu øíkali, pøivedl do záhuby zakrátko ministerský „ouøada“ (nechci ho jmenovat, ještì ¾ije, pokud se neupil k smrti – tiskl èlánky pøedevším tìm, kteøí »ukali na dveøe nohou, proto¾e v obou rukou nesli „flašky“ alkoholu pro milovaného šéfredaktora – mám na to svìdky). Ota to nevzdal – nemìl takové škraloupy, stále k nìmu mìli úctu, nastoupil do redakce Hospodáøských novin. Tam se u¾ u¾íral, jak mi o tom vyprávìl. Šikova reforma byla odepsána, motivace lidí šla ke dnu, na èibuk bafající šéfredaktor ekonomice mnoho nerozumìl, anebo rozumìl, ale stejnì nemohl nic dìlat, Hospodáøské noviny byly v tu dobu ji¾ ekonomickým týdeníkem ÚV KSÈ (zpoèátku je vydávalo nakladatelství Orbis).
Tak jsme se zaèali scházet v redakci našeho spoleèného známého šéfredaktora mìsíèníku Automobil, a proto¾e jeho pilnou sekretáøkou byla Anièka Chourová, on se jmenoval Milan Jozíf, vznikl název našeho seskupení ACHJO, a ten funguje dosud. Jenom Ota Kraus u¾ mezi nás nechodí od té doby, co záhadnì zmizel z tohoto svìta. Pomohlo mu „èíslo do nebe“, jak napsal svoji povídku i celou kní¾ku jeho syn Ivan.


A¾ do naøízené demolice mého rodného domu na Mìlnicku po srpnových záplavách v roce 2002, jsem vedl v obci kroniku. Vydal jsem také pohlednici – jednu z prvních polistopadových v našem regionu. Poslal jsem ji také Otu Krausovi.
„Mìl ji poøád pod sklem na stole“, øíkala mi jeho ¾ena Bo¾enka, „a èekal na vhodnou pøíle¾itost, jak se za vámi do té obce, kde máte také malou vodní elektrárnu, vypravit.“
I stalo se! Kde se vzal, tu se vzal, v horký srpnový den se Ota náhle objevil na návsi v mé rodné vsi, v kapse moji pohlednici, pøijel autobusem na zastávku, která je kilometr od obce vzdálená, odtud pìšky a lidem ukazoval pohlednici, na jejím¾ rubu bylo moje jméno jako autora tìch snímkù.
„Kde ho najdu?“, vyptával se. Nemusel mne dlouho hledat – nìco nás k sobì pøitahovalo celý ¾ivot – jinak si to neumím vysvìtlit. Sedl jsem ten den na kolo, ¾e se pojedu porozhlédnout po obci, co je nového, zajdu na poštu, obecní úøad, koupím si noviny, rozmno¾ím èi okopíruji nìjaké texty – ale nic z toho u¾ jsem neudìlal. Koho nepotkám?
“Oto, jsi to ty? Prokristaboha, v tomhle vedru a ty jdeš pìšky a¾ ze Štìpánu? (tak se øíká Štìpánskému mostu pøes Labe smìrem na Mìlník), máš rozum, v tomhle vìku?“
„To víš, ¾e nemám, a proto jsem tady. A chci vidìt tu vaši malou vodní elektrárnu…“
Otík svého technického ducha nikdy nezapøel, naopak zadøel se mu pod kù¾i natolik, ¾e tím trpìl ještì v tom staøeckém vìku. Øíkat o nìm staøec, by byla ovšem urá¾ka. Samozøejmì, ¾e jsem ho k tomu Labi pøivedl, ¾e si prohlédl elektrárenský velín, uvidìl a uslyšel klapot malých vodních Kaplanových turbín, vyzvídal na elektrárenském dispeèerovi jako malý kluk – dodnes na to Luboš Houštecký nemù¾e zapomenout! Taková návštìva – a on opravdu pøe¾il Osvìtim?
“Oto, jsi to ty? Prokristaboha, v tomhle vedru a ty jdeš pìšky a¾ ze Štìpánu? (tak se øíká Štìpánskému mostu pøes Labe smìrem na Mìlník), máš rozum, v tomhle vìku?“
„To víš, ¾e nemám, a proto jsem tady. A chci vidìt tu vaši malou vodní elektrárnu…“
Otík svého technického ducha nikdy nezapøel, naopak zadøel se mu pod kù¾i natolik, ¾e tím trpìl ještì v tom staøeckém vìku. Øíkat o nìm staøec, by byla ovšem urá¾ka. Samozøejmì, ¾e jsem ho k tomu Labi pøivedl, ¾e si prohlédl elektrárenský velín, uvidìl a uslyšel klapot malých vodních Kaplanových turbín, vyzvídal na elektrárenském dispeèerovi jako malý kluk – dodnes na to Luboš Houštecký nemù¾e zapomenout! Taková návštìva – a on opravdu pøe¾il Osvìtim?
„Mírku, pamatuj si, èesnek a cibule nesmí v tvé stravì nikdy chybìt! Je vidìt, ¾e Tvoje paní dává èesnek i pod peèené kuøe, to se mi líbí…“, pochvaloval si u obìda, který jsem narychlo ohøál v mikrovlnce, proto¾e man¾elka byla v zamìstnání a pøijí¾dìla v létì dennì autobusem a¾ po smìnì. Dodnes lituje, ¾e Otu nepoznala, ¾e nezùstala ten den doma. Copak mohla vìdìt, ¾e pøijde taková vzácná návštìva a¾ k nám? Ota pochválil rajèata a okurky, z nich¾ jsem udìlal salát, rostly mi na zahrádce stejnì jako další druhy zeleniny. O cibuli a èesneku, který tajnì pìstoval v koncentráku, mi vyprávìl ještì dlouhou chvíli.
„Jak myslíš, ¾e jsem pøe¾il ten Osvìtim nebo tu Osvìtim?“ Nebudu vyprávìt o tom, co napsal lépe jeho syn. Èesnek a cibule jsou skuteènì souèástí zdravé vý¾ivy. Dávám Otovi za pravdu, tak jako v¾dy, co øekl, s èím se na mne kdy obrátil, co mi doporuèil.


Moje kondolenèní psaní paní Bo¾ence bylo na nìkolika hustì psaných stranách. Vyzpovídal jsem se jí v tìch bolestných dnech ze všech mo¾ných setkání s Otou, mým velkým pøítelem, øekl bych starostlivým otcem (17 let èiní náš vìkový rozdíl), nikdy mne však nemusel vodit „za ruèièku“, naopak probouzel ve mnì nové a nové nápady. A to jen tak, znièeho nic…
Tak napøíklad vznikla pøíloha vizitek našich podnikových øeditelù, kteøí nám blahopøáli k novému roku. Samozøejmì, ¾e šlo o placenou inzerci! Ota mi tenkrát chtìl navrhnout mimoøádnou odmìnu, ale jaksi jsem mu to rozmluvil, ¾e u¾ nìjakou odmìnu mi ÈTK vyplatila za jinou mimoøádnou náborovou akci…
Pøišel za vzpomínanou Anièkou do redakce s obsáhlým rukopisem (jó, na stroji nepsal, vše rukou!). ®e napíše další knihu pro mladé lidi, kteøí by mìli povinnì navštìvovat Osvìtim, pak by jim pøešli roupy! Anebo další knihu o islámu! V¾dy» o nìm naši lidé nic nevìdí! Anièka pokornì poslouchala, sedla k poèítaèi a Otík zaèal diktovat nìco z tìch pøinesených papírù, nìco pøímo z hlavy… Zùstalo nedopsáno…


Ani já, pamìtník, nemohu všechno vypsat v jednom èlánku. Vùbec jsem se nezmínil o dalších dvou synech Oty Krause – ale co psát o Honzovi, kterého lidé vidí týden co týden na obrazovce v poøadu „Uvolnìte se, prosím…“, anebo o Michaelovi, profesoru politologie na Midlebury College v USA, mu¾em, který stál v pozadí kandidátské kampanì Jana Švejnara na funkci našeho prezidenta, nepsal jsem nic o dceøi Elišce, která ¾ije v Kolumbii, zatímco její druhá sestra umøela mamince v náruèí, kdy¾ za ní pøijela do zámoøí.


Na Otu vzpomínáme v pondìlí 7. záøí. U¾ letos v dubnu ®idovské muzeum v Praze získalo od dìdicù knihovnu spisovatele Oty Krause, jak jsem se doèetl na internetu. A jestli vyjde tento èlánek, rozešlu ho svým pøátelùm, kteøí byli té¾ pøáteli Oty Krause. To není povinná závìreèná fráze – ale na takového èlovìka nelze do konce našich ¾ivotù zapomenout.

 


Foto zleva: Ivan Kraus, Eliška Krausová, Michael Kraus, Jan Kraus, Marek Bla¾ek (nejstarší syn Jana Krause), David Kraus, uprostøe
d: Bo¾ena Krausová

 

Miroslav Sígl


Foto © archív Miroslava Sígla (mj. z poškozeného alba zatopeného v srpnu 2002) a rodiny Krausových

 

 

 

 

Další èlánky autora:
Sbìratelé MASARYKIAN
Pøíprava na smrt
Køehká, ale stateèná
Èínský básník promlouvá èesky
Z obou stran Šumavy
Kniha mého mládí a srdce