Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Vendula,
ztra Heman,Hermna.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Jak hledám knihu
 
S kolegou Bohumilem jsme se dostali v diskuzi k otázce: Jak hledat knihu ve své knihovn? Kadý ji hledá jinak. On má v pamti, jak knihy kdysi ukládal, v kterých místech by asi ta která mohla být a na tu ást se soustedí. Já jsem kdysi knihu také tak hledala, a m napadlo seadit knihy podle ánr a podle oblíbených autor a podle národností spisovatel, a jsem nakonec docílila v knihovn úplný zmatek. Pak u jsem hledala knihu teba celý den. A s vkem jsem se na hbet hledané knihy dívala, a nevidla jsem ji. A pitom m navíc bolely i nohy. A jsem pišla na spásný nápad. Usadila jsem se do kesla, vzala si divadelní kukátko a v pohod a klidu jsem hledala potebnou knihu, kterou jsem ped lety etla a potebovala se k ní vrátit.

Kdysi za mého mládí jsem kadý týden stávala ped knihkupectvím frontu na novinku, kterou jsem si vyhlédla. Knihu jsem hned peetla a pedala ji ke tení manelovi. Ten si ji vychutnal také a pak se s ni pochlubil v hospod pi piv a sem tam se stávalo, e ji pjil nkterému kamarádovi a kniha u se nám nevrátila. Takové zkušenosti s pjováním má jist kadý. Jednou jsem pjila své vedoucí knihu Kmotr a ona mi ji bez omluvy vrátila s utrenými deskami. Dnes u knihy nepjuji.

Kdy tete knihu, velmi záleí na vku, kdy ji vezmete do ruky. Kdy ji petete v ten správný as, do knihy se vijete, berete si z ní pouení, radujete se s ní a také s ní pláete. Jednou manel pišel z práce a já jsem velmi plakala, on se zeptal pro a já, e Anna Karenina skoila pod vlak. Také tak srdceryvn jsem plakala, kdy jsem etla od Laxnesse Svtlo svta. Byla jsem mladá a láska v mém ivot hrála velkou roli.
Domnívala jsem se, e na ní stojí svt. Básník Ólaf Karáson, který jako obecní dít il kdesi pi osamlém fjordu o hladu a bití, daleko od vzdlání, ml náramné štstí, e se zamiloval, byl milován a ml ped svatbou. V pedveer šel zahladit stopy minulého ivota, zapálit svou polorozpadlou chajdu. A kdy vešel dovnit, co nevidí na podlaze, ne svou epileptickou enu, s ní se rozešel a kterou pedešlý den vyprovodil daleko za hranice svého ivota. A to, e ji zvedl ze zem a vrátil se k ní, k nemocné, bezmocné, ve mn vzbudilo nepedstavitelnou lítost, která ve mn zstala celý ivot. Tak obtovat svou ivotní šanci, svou lásku za milosrdenství, to bylo na m píliš. A te ke stáru jsem si knihu znovu našla a otevela, a u jsem ji nemohla íst.

Tak proto hledáme ve své knihovn knihy, které nás ním zaujaly, uhranuly, k nim se chceme vrátit a u desítky let stojí jak vojáci v naší knihovn, e není snadné je najít. Proto mám v knihovn divadelní kukátko, i kdy nejvtší štstí v ivot vidím v tom, abyste  dostali do ruky knihu v pravý as.              

 
Marta Urbanová
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 29.08.2019  12:12
 Datum
Jmno
Tma
 29.08.  12:12 Marta Podkovn
 28.08.  15:18 Jindra O knihch veobecn
 28.08.  08:24 Svatka
 22.08.  12:05 miluna
 21.08.  18:38 JanaM