Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Valérie,
zítra Rostislav.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz


Tip pro vás
Nav¹tivte nové poradny...

Chcete-li mít vlastní E-mailovou schránku, pøístupnou odkudkoliv, vyu¾ijte TipMail.cz. Mù¾ete zde získat zcela zdarma e-mail adresu, kterou si zaregistrujete.

Letem, svìtem...
17.04 - Ostrava:Fakultní nemocnice Ostrava si pøipomnìla Svìtový den hlasu preventivním vy¹etøením hlasivek

V úterý 16. dubna byla Foniatrická ambulance Kliniky ORL a chirurgie ... (více >>>)
Petra Petlachová

07.04 - Liberec:V SeneCura SeniorCentru Liberec vystoupily Matylda a Tylda a udìlaly radost klientùm i jejich rodinám

Pestrá paleta aktivit v libereckém SeniorCentru SeneCura zahrnuje ... (více >>>)
Filip Moravec

Zasmìjme se
18.04 - Pane vrchní, u¾ pøi¹el nìkterý z tìch opilcù, co s nimi ve ètvrtek sedávám u stolu?
Ne, pane, vy jste první!

Èí¹ník v luxusní restauraci:
Podívejte se, mladíku, za deset ... (více >>>)
Pavel

Pranostika pro tento den
18.04 - V tomto mìsíci jest obyèejnì mnoho silných vìtrù, nato hned sníh, dé¹», kroupy, sluneènost a proto¾e stále promìnitelné povìtøí, ¾e se sotva v celém roku takové nalézá.
Ranní ... (více >>>)
Danka

Dobré rady
18.04 - 18. Dejte si do u¹í ucpávky.

17. Pøedstavte si, ¾e je èas vstát.

16. Zhluboka dýchejte.

15. Pøed spaním nesledujte televizi ani si neètìte

14. Spìte s hlavou k ... (více >>>)
Jitka




Domù
Zde si mù¾ete nastavit SeniorTip jako va¹i domovskou stránku. To znamená, ¾e se vám stránky SeniorTip zobrazi poka¾dé pøi spu¹tìní va¹eho prohlí¾eèe nebo po kliknutí na ikonu domù. Kliknutím ZDE se provede nastavení va¹i domovské stránky na adresu stránek SeniorTip.cz.


"Projekt "Internet a senioøi" podporují:

MORAVSKÁ OSTRAVA A PØIVOZ

Nadace rozvoje obèanské spoleènosti

Carrefour

SEVEROMORAVSKÁ ENERGETIKA

VÍTKOVICE TOURS

AGENTURA PRO REGIONÁLNÍ ROZVOJ

OVAK

EU
Letem, svìtem...
21.05 - PRAHA:Témìø ka¾dého èlovìka èeká bìhem ¾ivota atak bolesti v zádech. U lidí nad 50 let jde o nejèastìj¹í dùvod náv¹tìvy fyzioterapeuta. Za problémy stojí pøevá¾nì pohybová pasivita pacienta, ale také dìdiènost.

V roce 2018 bylo v èeských zdravotnických zaøízeních k léèbì novì pøijato pøes 1,5 milionu Èechù s onemocnìním svalové a kosterní soustavy. Lidé star¹í 50 let tvoøí odhadem 30 procent klientely soukromých klinik a a¾ 80 procent pacientù v ordinacích fyzioterapie plnì hrazených poji¹»ovnou. "Specifické problémy star¹ích pacientù lze rozdìlit do tøí skupin. Lidé po padesátce obvykle pøicházejí s vertebrogenními obtí¾emi v krèní a bederní oblasti, z nich¾ plynou nìkdy a¾ nesnesitelné bolesti zad a hlavy. Dále s vìkem pøibývá pacientù s bolestmi kloubù, zejména na artrotickém podkladì. Na to navazuje tøetí velká skupina star¹ích pacientù, kteøí vyu¾ívají pooperaèní fyzioterapii páteøe nebo kloubní náhrady," vyjmenovala Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

S odkazem na prùmìrnou délku ¾ivota by mìli být souèasní padesátníci na vrcholu svých sil, opak je v¹ak pravdou. "Lidé mají vy¹¹í povìdomí o zásadách zdravého ¾ivotního stylu a dùle¾itosti pohybu, paradoxnì se ale hýbou ménì ne¾ pøede¹lé generace. ®ijeme v dobì, kdy je v¹echno mo¾né z pohodlí domova. Manuální práce zanikají, péèe o vnouèata ji¾ není samozøejmostí, pøibývá chronických chorob a ubývá kolektivních sportù ve volném èase. V¹e závisí na ¾ivotní vitalitì jednotlivce, ov¹em obecnì je prùmìrný Èech v pozdìj¹ím vìku spí¹ pasivní, co¾ oslabuje jeho imunitu a zvy¹uje riziko civilizaèních onemocnìní," míní fyzioterapeutka.

Aèkoli význam pohybu s vìkem roste, sportujících Èechù nad 50 let v populaci rapidnì ubývá. Zatímco do 35 let se pravidelnému sportu vìnuje vìt¹ina obyvatel, mezi lidmi nad 55 let je to pouze ka¾dý pátý, nad 65 let 12,5 procenta a ze seniorù nad 75 let pìstuje fyzické aktivity jen necelých ¹est procent. "Pøíèin je nìkolik a v¹echny spolu souvisí. Degenerativní zmìny, které pøichází pøirozenì s vìkem, vznik artrózy a zvý¹ená únavnost. Kvùli nim èlovìk utlumuje pohybové aktivity, které by mohly pøíznaky stárnutí kompenzovat. V sedící populaci pøibývá bolestí zad, které omezují u¾ ètyøicátníky. S ka¾dou dal¹í bolestí èlovìk na pohybu ubírá, ztrácí kondici a ochabuje. Vzniká zaèarovaný kruh. Øe¹ení pøitom nabízí i obyèejná chùze, pùlhodinové svi¾né procházky se vzpøímenou páteøí ka¾dý den, a jednoduché domácí protahování," shrnula Iva Bílková.

Na dùle¾itost pohybu u star¹ích lidí poukazuje také Evropský prùzkum zdravotního stavu populace (EHES), který v Èesku bì¾í od roku 2011. V mezinárodní studii je pohyb vyzdvihován jako základní faktor zachování fyzického, psychického i kognitivního zdraví v pokroèilém vìku. Naopak nedostatek pohybu stojí ve vyspìlých zemích za 16 procenty pøípadù rakoviny tlustého støeva, 15 procenty pøípadù diabetu 2. typu, 10 procenty onemocnìní rakovinou prsu a témìø ètvrtinou pacientù s ischemickou chorobou srdeèní.

"Kromì ¾ivotního stylu hraje pøi bolestech kosterního a svalového aparátu velkou roli také dìdiènost. Nejedná se jen o vrozené dispozice ke vzniku a rozvoji urèitých chorob, jako je vboèený palec, skolióza èi artróza kyèelního kloubu. Sklony k onemocnìní pohybového ústrojí utváøí i temperament a osobnost jedince, tedy faktory èásteènì dìdièné. Psychická slo¾ka toti¾ urèuje míru, s jakou je èlovìk schopný svoji fyzickou stránku aktivovat," podotkla Iva Bílková.

Podle fyzioterapeutky je hlavní nevymlouvat se na vìk a nalézt pohybovou aktivitu, kterou mù¾e star¹í èlovìk sdílet s pøáteli, partnerem, potomkem nebo vnouèaty. Sdílení aktivity má pak vy¹¹í potenciál k pøetrvání. "Pohyb pøimìøený, ale zároveò motivující. Tøeba jógu mù¾e dìlat dítì i senior. Zaøadit fyzickou aktivitu do svého ka¾dodenního programu je nejlep¹í cesta, jak se starat o své zdraví, a to v jakémkoli vìku. ®ádné masti, prá¹ky èi doplòky stravy toto nenahradí. Je smutné, ¾e mnoho lidí dnes víc spoléhá právì na preparáty s kloubní èi mentální vý¾ivou nebo na tablety proti bolesti ne¾ na zdravý pohyb," podotkla Iva Bílková.

Ne v¹echna degenerativní onemocnìní pohybového aparátu je mo¾né vyléèit, v¾dy je v¹ak mo¾né pomocí moderní fyzioterapie stav zlep¹it a vrátit pacienta k aktivnímu ¾ivotu. "Napøíklad artrotický kloub nelze uzdravit, bolest ale mù¾eme výraznì zmen¹it posílením okolní svaloviny. Naopak kdy¾ svaly ubývají, bolesti se zvy¹ují! Velmi dobøe pùsobí i podpùrné techniky jako lymfodrená¾, která sni¾uje otoky ji¾ artrotických kloubù, ulevuje od bolesti a napomáhá krevnímu prùtoku dolních konèetin. U star¹ích lidí je tøeba volit pøesnì návodný pøístup terapie se cviky, které si dobøe zapamatují a mohou je provádìt doma. K tomu nám v dne¹ní dobì pomáhají i stovky pøedtoèených videí s vhodnými cviky, na které terapeuti pacienty odkazují a které jsou volnì ke zhlédnutí na internetu," dodala Iva Bílková.

CVIKY PRO KA®DÝ DEN
1.AUTOMOBILIZACE PØECHODU KRÈNÍ A HRUDNÍ PÁTEØE (video)
Vzpøímenì se posaïte. Upa¾te horní konèetiny do 70-80°. Natoète jednu ruku palcem vzhùru a druhou ruku palcem dolù. Otoète hlavu k pa¾i, na které palec smìøuje dolù. Pomalu pøetáèejte hlavu na druhou stranu a zároveò pøetáèejte horní konèetiny tak, ¾e palec, který smìøoval dolù, bude smìøovat nahoru a na druhé ruce opaènì. Provádìjte ¹est rotací ke ka¾dé stranì.

2.MOBILIZAÈNÍ CVIÈENÍ ®ABÁK PODLE MOJ®Í©OVÉ (video)
Lehnìte si na bøicho. Upa¾te. Pokrète dolní konèetinu do pravého úhlu v koleni. Chvilku setrvejte. Vytoète koleno do strany. Polo¾te vnitøní kotník na podlo¾ku. Suòte koleno smìrem do podpa¾í. Vydr¾te 1-2 s. Vra»te pomalu zpìt do výchozí polohy. Po celou dobu volnì dýchejte. Cvik na køí¾ovou oblast opakujte 10-15krát na levou i pravou stranu.

3.PROTA®ENÍ ZADNÍ STRANY STEHEN
Postavte se do vzpøímeného stoje. Pøedno¾te a opøete (o schod, ¾idli) jednu dolní konèetinu tak, abyste cítili tah na zadní stranì stehna. Udr¾te napøímenou bederní oblast a nerotujte pánev. Zhluboka se nadýchnìte. S výdechem proveïte lehký pøedklon smìrem vpøed. Ucítíte lehký tah na zadní stranì stehna, vydr¾te 30-60 vteøin. Opakujte tøikrát. Svaly zadní strany stehen bývají èasto zkráceny, co¾ mù¾e pùsobit bolest zad nebo kolen, cviète ideálnì ka¾dý den.
Eli¹ka Crkovská