Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Jiøí,
zítra Marek.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

MALOVÁNÍ v operaèním systému Windows XP

Pojïte si hrát!
 
 
10. lekce
Trochu nudné teorie II. a nástroj obdélník
 
 
  
Klipart je malý obrázek, který je pøedem hotový a pøipravený k vlo¾ení do textového editoru nebo grafického programu - je mo¾né ho aplikovat napøíklad na fotografii. Máte-li klipartù po ruce hodnì, je mo¾né z nich slo¾it docela pìkný obrázek, v podstatì pak jsou takové obrázky kolá¾e.
Kolá¾ je výtvarná technika, ve které se u¾ívá sestøihu a spojení rùzných èástí do nového celku.
 
Klipart je tématický obrázek nebo zjednodušená kresba nìjakého pøedmìtu èi symbolu. Kliparty bývají vìtšinou vektorové, to proto, aby se daly bez ztráty kvality pou¾ít i ve vyšším rozlišení. My ale kreslíme v rastrovém programu a proto náš klipart bude také rastrový. U¾ víme, ¾e to znamená, ¾e bude sestaven z malých bodù – rastrù.
 
V této a dalších lekcích si takový malý obrázek-klipart namalujeme. Bude to malíøská paleta s barvami a štìtci. V prvních cvièeních  tìchto lekcí po vás budu vy¾adovat, abyste nebyli samostatní a kreativní, jak v¾dy nabádám, ale abyste následovali mých pokynù a aby váš výsledný obrázek byl co nejpøesnìjší. To proto, abyste si osvojili techniku malování jednoduchých klipù, která vùbec není nároèná.. Tyto cvièení pak ulo¾íte do poradny.
Ovšem, abych vás neobírala o váš nádherný smysl pro humor a tvoøivost, je pro fotomodul pøipravené jiné, volné zadání úlohy. Ale o tom všem si povíme a¾ po krátké vlo¾ce s názvem „Trochu nudné teorie II.“
 

 
Z minulé lekce si pamatujeme, ¾e v poèítaèi vytváøíme datové soubory. Námi namalovaný obrázek je pøesnì takový datový soubor, který musíme ulo¾it na disk, abychom o nìj pøi zavírání poèítaèe nepøišli. K ukládání datových souborù slou¾í pøíkaz Ulo¾it z nabídky Soubor. Po zadání tohoto pøíkazu v programu Malování, se otevøe Dialogové okno ulo¾ení a  roletka vám nabídne tyto grafické formáty:
 
Èernobílý rastr,    16barevný rastr,    256barevný rastr,    24bitový rastr,
JPEG,    GIF,    TIFF,    PNG
 
Postupnì si o všech formátech nìco povíme, proto¾e jsou k dispozici i v jiných programech a jistì s nimi pracujete i jinde.
Pro nás jsou ale nyní na prvním místì dùle¾ité dva formáty: 24bitový rastr   a   JPEG.
 
Nástroje Obdélník a Zaoblený obdélník:
se ovládají stejnì jako nástroj Elipsa. Tyto nástroje se nachází v dolní èásti Panelu nástrojù. Mo¾nosti výplnì a obrysu jsou u všech stejné jako u Elipsy.
U Zaobleného obdélníku nelze modifikovat polomìr zaoblení rohù, je pevnì pøedvolený.
Nezapomeòte na funkci klávesy Shift.
 
Proveïte toto cvièení:
První cvièení
Ètete prosím velmi pozornì a proveïte podle pokynù:
1.) Otevøete program Malování a upravte velikost kreslící plochy na rozmìry:
Šíøka    560 pixelù
Výška  410 pixelù
2.) Na Barevné paletì máte nastavenou barvu pozadí bílou a barvu popøedí svìtlého døeva. (Kdo zapomnìl, jak se namíchá libovolný odstín barvy, a» se vrátí do páté lekce).
3.) Vezmìte nástroj Elipsa a zvolte tøetí volbu, to je elipsa daná pouze výplní a namalujte na støed ètvrtky ovál.
4.) Gumou vygumujte na paletì vybrání pro ruku.
5.) Práci si zvìtšete na maximum, aby byly dobøe vidìt jednotlivé pixely, vezmìte nástroj Tu¾ka a vyretušujte jednotlivé pixely tak, aby køivky byly hladké, bez „vykousaných zubù“. (Retušování a møí¾ka – 7.lekce)
4.) Zmìòte barvu popøedí na bílou a namalujte nástrojem Elipsa v paletì otvor pro palec.
5.) Stejným postupem jako otvor pro palec namalujte 5 barevných kalíškù na paletì. Barvy zvolte podle toho, jak se vám líbí. Kalíšky umístnìte pøesnì tak, jak jsou na pøedloze.
Váš finální obrázek bude vypadat jako ten mùj, jen s tím rozdílem, ¾e bude na bílém podkladì a bez písma vedeného pøes paletu.
 
A¾ budete mít dnešní cvièení urèené pro poradnu hotové, nejprve ho ulo¾te ve formátu 24 bitový rastr bmp. Tento nezkomprimovaný obrázek si v další lekci otevøeme a budeme na nìm ještì dál pracovat, kreslit štìtce a rozvíjet námìt. Pokud byste k další práci otevøeli obrázek ulo¾ený v JPEG, pracovali na nìm a pak znova ulo¾ili do JPEG, byl by opakující se komprimací znaènì znehodnocený.
Obrázek ulo¾ený do formátu 24bitový rastr bmp. nezavírejte, ale ulo¾te znova pøíkazem Ulo¾it jako pod novým jménem, ale hlavnì ve formátu JPEG, tak jak jste zvyklí. (To proto, abyste pak mohli úlohu vlo¾it do grafického okénka Radíme si.)
 
 
Druhé cvièení
Nakreslený obrázek vlo¾te (v Navigaci na základní stránce vlevo nahoøe) do „Radíme si“, odkazu Naše první pokusy.
 
 
Volné téma této lekce je kulturní, spoleèenské a sportovní dìní spojené se zimními mìsíci. Nedìste se a nepadejte do mdlob, a» vás nemám na svìdomí:-)
Ono se to na první pohled jen tak slo¾itì tváøí, ale zadání je to velmi jednoduché. Zimní sezona je èas, který vìnujeme divadlùm, koncertùm, výstavám, plesùm, ale i zimním sportùm.
Nebo jen obyèejnému posezení s knihou v ruce, èi spoleèenským hrám. Výbìr máte velmi široký. Nechci po vás ¾ádná velká umìlecká plátna, plná dìje, jen malou zmínku, malý klipart, který by na první pohled ukázal, na co jste mysleli. Mù¾e to být hokejka a puk, mù¾e to být kniha, nebo divadelní kukátko, èi nìjaký hudební nástroj nebo...další text je zpøístupnìn jen øádnì pøihlášeným úèastníkùm kurzu.
Pro ty, kdo u¾ ovládají program docela dobøe a mají víc kreslíøského nadání, by takový klipart byl pøíliš jednoduchý. Tak¾e se tìším na jejich vypracovanìjší obrázky. Co takhle tøeba masopustní rej, plný masek? Nebo jen tu jednu jedinou maškarní masku? Také je èas zabíjaèek, i to je spoleèenské dìní, vzpomeòte na zimní obrázky Josefa Lady. Pro koho by to byl pøíliš slo¾itý námìt, ale pøi tom se mu líbí, staèí kdy¾ nakreslí jitrnici. Všichni urèitì poznáme, na co myslel :-)
Pro vaší inspiraci jsem vlo¾ila dílo ruského romantického malíøe Mstislava Dobu¾inksého. Obraz má název „Dánské malé divadlo“.
 
Magdalena Vlachová
Práce kurzistù si prohlédnete ZDE
Komentáøe probíhající u èlánku v prùbìhu kurzu