Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Erika,
ztra Richard.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Jablo opvovaná i zatracovaná
 
Mám na mysli tu naši, jediný ovocný strom na zahrad, který zde byl díve ne my. Byl zde pi poízení pozemku, byl zde celou dobu stavby rodinného domku a je zde i tyicet let poté. Z uvedeného vyplývá, e je úctyhodných rozmr a e tak njak k našemu ivotu patí.
 
Mezi její pednosti patí zejména stav, kdy kvete, je to jako ta nejvtší kytice, kterou si lze pedstavit, okouzluje nás nejen krásným vzhledem, ale i vní, kouzelným oznámením, e zima definitivn skonila, e je ped námi ta lepší ást roku.Ta ást, kdy nebudeme omezeni na pobyt pouze v byt, kdy budeme moci si vypít kávu a posedt venku na zahrad, práv i ve stínu této jablon, co je její další pínos.
 
Ale souasn ihned po odkvtu se pihlásí ta druhá stránka naší jablon, stránka povinností. Spadlé kvty se musí zametat a zametat, co však je malikost s povinnostmi, které následují.
Ne se však dostaví, pokrauje naše jablo poskytováním nám pohledu na malá jablíka, ve které se promnily kvty a zejména to mnoství, jedno vedle druhého, malinká, ale kouzelná.
Ten píjemný dojem je zejména pro návštvy, my, znalí dalšího vývoje ji na tyto jablíka hledíme trochu jinak. V našem pohledu se ji odráí zkušenost a znalost toho, co bude následovat. Jablíka mírn povyrostou do velikosti, respektive hmotnosti na kterou se v praxi uplatní gravitaní zákon.
 
asto si pi té píleitosti vzpomenu na tvrzení, e Newton na ten gravitaní zákon pišel práv kdy leel pod stromem a jablko mu spadlo na hlavu. Lituji, e m pedbhl, po zkušenostech s naší jabloní si myslím, e bych na to také pišel.
 
V praxi to znamená, e zanou padat. Padání sem tam malých jablíek by neznamenalo njaký problém, problém je, e to ale naše jablo takto neumí. Ona umí shazovat jablíka v mnoství minimáln dva kýble za týden, co je shodná doba mezi odvozem popelnice. Ale i ty dva kýble za týden, pokud teba zaprší, nebo zavane vtík dokáe naše jablo zvýšit na obsah celé popelnice.
 
Nakonec i ta jablíka, která na jabloni vydrí do zralosti skoní tím, e spadnou, tentokráte z naší viny, pokud tak lze oznait naši ji vkem sníenou odvahou lézt do výšek. Poté následuje celou zimu spad listí. Opt s tím, e ta naše jablo  nezná míru.
 
Ale pes všechny ty povinnosti a trable bychom se jí nezbavili, patí k nám, patí do našeho ivota.
 
Jaroslav Petík
* * *
Zobrazit všechny lánky autora


Komente
Posledn koment: 05.10.2019  13:30
 Datum
Jmno
Tma
 05.10.  13:30 EvaP
 05.10.  12:28 Von