Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Tamara,
ztra Dalibor.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Co nesmíme ztratit
 
Ticet let jsem vyrstala a dospívala v eskoslovensku a padesát jedna let se usazuji a velmi se snaím dospt k pocitu domova v Austrálii.
as narstá a vše se mní v obou zemích.

eskoslovensko je nyní eská Republika a i s tím novým názvem pišly ovšem vci nové. Pro obany eské Republiky nebo eska jsou mnohé zmny jist vítané. Tak jak jsme teba znali Prahu my je dnes ji Praha minulostí.
 

Minulostí je také Austrálie s kterou jsme se setkali ped jednapadesáti lety. Všechno je najednou mnohem blí. Doprava ve mstech, nové dálnice i letecká doprava.

Snaili jsme se poznat ten nový domov, je opravdu veliký, velmi zajímavý v mnoha vcech samozejm pro nás naprosto jiný a neekaný. Nebylo ale tch let asi dost, stále ješt dosti míst jsme nestihli a nyní bohuel víme, e nejspíš také nestihneme. Kdybych ta místa chtla vypsat byl by to dlouhý seznam.
 
Seznam míst v esku by nebyl o moc kratší. Po devadesátém roce jsme domov navštívili mnohokrát, dokonce také s rodinou a asem jsme rozhodn neplýtvali.

 

Jist první byla vdy Praha. Tam jsme oba s manelem vyrstali, tam se nám také narodil náš syn. Ach tam je tch nádherných míst nepoítan. Prahou se musí procházet, nespchat, rozhlíet se a stále se zastavovat, není nic, co by nestálo za delší vnímání. A to je zatím jenom Praha a kdy se rozjedete do dalších mst v echách a na Morav, myslíte, e jste nic neminuli, ale minuli, prost njak objeli.

Nechci psát ten seznam, byl by dlouhý, to vidím dosti asto. Hned to vysvtlím.
Práv vidím Pekaovu bránu v eském ráji, Moravské Kraslice, zámek ve Vranov nad Dyjí, jen pár krok a vidím Znojmo a najednou jsem v Praze. Hradany a Karlv most, Sovovy mlýny a za nimi Praský hrad, Malou stranu a Strahovský klášter, Vltavu a Vyšehrad, ertovkou koním a vracím se k poítai abych to zapsala.
 
Mám sestru v Praze a pítelkyni Janu v Kunvaldu, ob dv mn kadý rok posílají kalendáe a ty ke mn potom kadý týden nebo msíc mluví, ukazují, toto znáš, ale tady jsi nebyla a nyní lituješ. Ano, lituji, alespo díky za ty obrázky. Vlastn moc a moc dkuji za ty kalendáe.
 

A kde máme obrázky z Austrálie ? Všude kolem nás, staí pohled z pední verandy do širokého údolí a na kopce plné buše na té druhé stran. Mám také kalendáe plné australských kvtin. Nekvetou všechny celý rok  a proto je mám také na kalendáích. Jsou v nich také velmi dleitá oznámení – kdy zaínají a koní školní prázdniny a jiná stejn dleitá.
 
Ty australské a eské kalendáe si ani trochu nepekáejí, pkn se jen doplují, prost za tch 51 let si hezky na sebe zvykly.
 
Jana Reichová
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 05.10.2019  23:57
 Datum
Jmno
Tma
 05.10.  23:57 Ivan
 05.10.  16:20 JaninaS
 05.10.  15:48 Blanka K. domov
 05.10.  10:25 Von