Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Vendeln,
ztra Brigita.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Píbh opravdového lovka
 
Drazí pozstalí, 

já píši vám - co mohu více? Svj smutný píbh chci Vám vyprávt. Nechci ji déle ekat, protoe slyším, jak mi v dálce zvoní hrana. Sedím sám jako bídník v prázdném pokoji. Venku svítí hvzdy a zpívají si písn kosmické. Na stechách okolních dom íkají si mui své veerní šplechty. 

Vedl jsem bný ivot. Snad a píliš. Všední, nudný, nezajímavý. Byl jsem líný a pasivní a ve vztahu ke své dívce tak nerozhodný, a jsem si vyslouil pezdívku Oblomov. Rodie mé chování pecházeli slovy, e jsem pece jen poád dít svého vku a teba by mi neškodila menší zpov. Bohuel v chrámu Matky boí nikdo nebyl, ani zvoník. 

Šel jsem se tedy zeptat na radu svého kmotra, ale ani tam jsem nepochodil. Zastihl jsem pouze jeho známého, njakého Kalibu. Pišel se zajímavým nápadem jak si zpestit volné chvíle. Naptí, adrenalin, zábava, radost, peníze – to vše se prý skrývá v sázkách. Poslechl jsem ho a zkusil své štstí. Dnes u vím, e to byla chyba a od nj pímo zloin, zavést m do takového prostedí. Ml jsem s ním udlat krátký proces. Vbec ho neposlouchat a radši odjet na prázdniny s partou mého kamaráda Mirka Dušína. 

Hazard m zpoátku bavil. Sázel jsem víc a víc, astji, vtší ástky a pobíral tunjší zisky. Pl jsem ódy na radost a bohatl, ale nestal se ze m lakomec. Obas jsem si udlal i odboku do kasina. Tady mi ale nikdy nešla karty, vdy mi chybla piková dáma. Prý ji ml jakýsi Puškin. 

A pak pišel zvrat. Zlom. erné svtlo ve tm se rozsvítilo. Zaal jsem prohrávat, a jsem klesl na samé dno. Tak hluboko, e za trochu penz, šel bych svta kraj, šel bych s hlavou odkrytou a bosý, protoe jsem prohrál epici i boty. V mém ivot nastalo temno a ádná lucerna do nj nemohla pinést svtlo. 

Souasn s mou mizérií se odehrával jev naprosto opaný: Kaliba vyhrával o sto šest. Ztratil jsem iluze a posmšn si piznal, e jsem jen figurkou v lidské komedií. Sláva bláznovství! 

Jaké moje situace nabízí rozuzlení? Jsme chudí lidé, já idiot a po zloinu pichází trest stejn jako po vojn mír. Pecházím k oknu. Na západní stran bytu je klid. Dole rostou kvtiny. Pampeliško! Sedmikrásko! Mateídouško! Jívo i se svými koikami! U neporostete více, u nikdo z Vás neuváe kytici, a mé rozdrcené tlo zadusí vaše kvty zla. 

Te pichází poslední hodina. Vzpomínám na dtství, na babiku, na Staré blidlo. A jak babika umla vyprávt! Kdy se rozvzpomínala na své mládí a líila nám lesk a bídu kurtizán, tu i léto pestalo být rázem rozmarné a oi topiovy se zalily slzami. 

Nyní skoím. Pvodn jsem se chtl obsit v hlubokém lese, nkde v mechu a kapradí, kde roste vkol rudý ves, ale nechci riskovat, e by se m lekli ptáci, lan, co ke kišálové studánce chodí pít. Vztyte mi kí u potoka a nezapomete zalévat hbitovní kvítí. 
 
Skoil. Byl pozdní máj, sebevrah as.

 
Tomáš Záecký

Ilustrace © František FrK Kratochvíl  
* * *

Zobrazit všechny lánky autora


Komente
Posledn koment: 13.10.2019  00:31
 Datum
Jmno
Tma
 13.10.  00:31 Ivan
 11.10.  08:26 Von