Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Jitka,
ztra Mikul.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Babibajky

Seniorský vk dostihl i mne a vnoval mi AS – as na odpoinek po hektickém pracovním období, as na vnouata, na relaxaci nad záhony v zahrad, na knihy bhem let kupované a odkládané bez tení na dobu, a na n zbude as...

Dal mi také monost seznámit se s „plechovou bedýnkou“ plnou ip a drátk, tím zázrakem dvacátého století. Zaátky s ní mi ulehil dárek – CD s nkolika tisíci klipart. Pi jejich prohlíení se mi zaaly vybavovat rzné záitky z proitých let, které jsem se snaila v nkolika vtách zachytit. To, co jsem bhem let zkušeností nasbírala, dostalo formu krátkého vyprávní, nkde skoro pohádky, povzdechnutí, píslibu. A protoe stojí na samé hranici reality a bajky a protoe jejich autorkou je babika, dostaly název BABIBAJKY.
 
Ne kadá se povedla, písní kritici najdou mnohé nedostatky, škarohlídi je zavrhnou zcela, ale pesto doufám, e se najde i dost tená, kteí se zasmjí, souhlasn pokývají hlavou a leckterá bajka v nich vyvolá jejich vlastní vzpomínku, nebo je vlastní fantazií povede dál v nartnutém dji. Peji všem dobrou náladu.
 
Mara
 
Babibajky
* 30 *
 
Ono to zase není moc obvyklé, e se bhem léta jen tak sejde pár berušek, aby si popovídaly. Ale naše holky u nakladly plno vajíek pod listy, take mají o potomstvo postaráno, a te jim zbyla trocha asu na sousedské ei.
…a odkud jste sem piletla …vás jsem tady ješt nevidla …a jak se vám líbí ten mladý berušák, co bydlí ve folníku na té luté paprice? …aha, vy ho tedy taky dobe znáte?! …no to jste mi snad ani nemla íkat, vdy se mnou byl vera na rande …júúú a se mnou zase pedevírem, to je ale kus pelétavého brouka! …no, snad se spolu nepoperem, aspo budeme mít pkná berušátka a hlavn e je dost potravy, letos v tom vlhku a horku je všude plno mšic a ješt nám je pstují i mravenci, chlapci pracovití …pozor, dvata, honem se schovejte, je to tady samý vrabec a sýkorka a támhle na líp se natásá hrdlika …
 
* * *
           
Všude ješt bylo plno snhu a severák fiel ostošest, kdy tyhle tuáí maminy snesly svoje vajíka a,  místo aby je honem honem daly do tepla, zaaly se handrkovat, které je vtší a blejší a šišatjší, no jako všechny enské! Ty to ale schytaly! Svdomití tátové jim svými zobany poádn probrali peí a vyhnali je na moe, aby si šly radj zaplavat a sehnat nco na zub, oni e se postarají o potomstvo. To ovšem ješt netušili, e si jejich drahé poloviky udlají dlouhou dovolenou na Kanárských ostrovech a vrátí se a za nkolik msíc! Inu, kdo umí, ten umí …
 
* * *
                       
Jo, to delfínky, to jsou aspo maminky! Od svého delfíátka se ani na krok nehnou, od malika je uí všechny delfíní fígle, aby se umli ubránit ralokm a taky kosatkám, ale ze všeho nejdív je nauí, aby pravideln vypluli na hladinu se nadechnout. Našel se ovšem jeden malý delfínek, co si myslel, e je rozhodn chytejší ne jeho máma, odplaval si hodn daleko a hluboko a nebýt pozorné maminky a ostatní delfíní rodiny, byla by ho málem utopila velikánská chobotnice, co si na nho pokala za útesem. A kdy pak dostal od tatínka poádný výprask, stal se z nho nejposlušnjší delfíní  kluk.
 
* * *
 
To si jenom myslíte, e labutí máma je na jezírku sama. Všechna malá labuátka, která se ješt ped chvilkou kolem ní ve vod prohánla, jsou schovaná pod jejími kídly a spokojen odpoívají v teplouku a bezpeí. A táta labuák si opravdu jen na chviliku odplaval za sousedem  na kus ei, protoe celý den hlídal oblohu, aby svoji rodinu vas varoval ped orlem a orlicí z vysoké borovice. Te u sluníko pomalu zapadá a nebezpeí nehrozí.
Nehrozí ? Vdy sumci se probouzejí k veeru…
 
Marie Zieglerová
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 30.08.2016  16:23
 Datum
Jmno
Tma
 30.08.  16:23 Mara
 30.08.  09:30 Von
 29.08.  23:45 Alena
 28.08.  12:26 Ludmila
 28.08.  12:09 Kamila
 28.08.  08:49 kusan
 28.08.  06:00 Bobo :-)))