Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Marek,
zítra Oto.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz


Tip pro vás
Nav¹tivte nové poradny...

Chcete-li mít vlastní E-mailovou schránku, pøístupnou odkudkoliv, vyu¾ijte TipMail.cz. Mù¾ete zde získat zcela zdarma e-mail adresu, kterou si zaregistrujete.

Letem, svìtem...
25.04 - Liberec:Odborníci z Èeská alzheimerovské spoleènosti udìlili domovu pro seniory ze sítì SeneCura certifikát, který potvrzuje vysokou kvalitu péèe o seniory s demencí.

Certifikace ... (více >>>)
Filip Moravec

23.04 - Ostrava:Ve dnech 25. - 28. dubna se v Moravskoslezském kraji uskuteèní Dny dobrovolnictví. Událost, která nabízí lidem pøíle¾itost, nahlédnout do rùzných oblastí dobrovolnictví, ... (více >>>)
Lucie Køivánková

Zasmìjme se
25.04 - Turista se tá¾e Laponce:
Co tu dìláte v létì a co v zimì, kdy¾ tu noc trvá celý den?
V létì lovíme ryby a milujeme se.
A v zimì?
V zimì nelze lovit ryby.

Americký ... (více >>>)
Pavel

Pranostika pro tento den
25.04 - Svatého Marka de¹tivo - sedm týdnù blátivo.


Danka

Dobré rady
25.04 - Veèeøejte zlehka
Najezte se naposledy asi dvì hodiny pøed spaním. Nepøehánìjte to s velikostí porce a nedávejte si pár hodin pøed spaním ani tì¾ká, sma¾ená, tuèná a koøenìná ... (více >>>)
Jitka




Domù
Zde si mù¾ete nastavit SeniorTip jako va¹i domovskou stránku. To znamená, ¾e se vám stránky SeniorTip zobrazi poka¾dé pøi spu¹tìní va¹eho prohlí¾eèe nebo po kliknutí na ikonu domù. Kliknutím ZDE se provede nastavení va¹i domovské stránky na adresu stránek SeniorTip.cz.


"Projekt "Internet a senioøi" podporují:

MORAVSKÁ OSTRAVA A PØIVOZ

Nadace rozvoje obèanské spoleènosti

Carrefour

SEVEROMORAVSKÁ ENERGETIKA

VÍTKOVICE TOURS

AGENTURA PRO REGIONÁLNÍ ROZVOJ

OVAK

EU
Letem, svìtem...
02.08 - Ostrava:Mládì zebry Grévyho v Zoo Ostrava. V ostravské zoologické je ve výbìhu afrických zvíøat k vidìní mládì vzácné zebry Grévyho. Narodilo 3. èervence a je to sameèek. Jeho matka se o nìj pøíkladnì stará.

Stádo zeber Grévyho (Equus Grevyi) v ostravské zoo tvoøí ¹est zvíøat - jeden chovný samec, ètyøi samice a malý sameèek narozený zaèátkem èervence. Matkou mládìte je zku¹ená osmiletá samice. Ostravská zoo se chovu tohoto nejvìt¹ího druhu zebry s nejjemnìj¹ím pruhováním vìnuje od roku 1973 a bìhem této doby se zde podaøilo odchovat více ne¾ 20 mláïat. Zebra Grévyho není jen nejvìt¹ím druhem zebry, ale také druhem nejohro¾enìj¹ím. V Èerveném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) je vedena jako ohro¾ený druh (Endangered). V Somálsku ji¾ byla pravdìpodobnì vyhubena, populace v Keni a Etiopii dohromady nepøekraèují 2000 jedincù. Je¹tì v roce 1977 bylo pøi sèítání zji¹tìno na 15000 zvíøat. Za posledních 30 let poklesly poèty zvíøat na pouhou pìtinu! Ve volné pøírodì jde o nejohro¾enìj¹í druh zebry. Nejvìt¹í hrozbou pro zebry je intenzívní vyu¾ívání pùdy jako pastvin pro dobytek a obsazování vodních zdrojù dobytkem. Silná populace je v¹ak chována v zoologických zahradách.

U výbìhu afrických zvíøat byl novì nainstalován model vyhynulé zebry kvagy v ¾ivotní velikosti. Pùvodnì byla tato zebra, která se zbarvením ponìkud li¹ila od ostatních zeber, pova¾ována za samostatný druh, ale genetické výzkumy potvrdily, ¾e se jedná o poddruh zebry stepní. Vyskytovala se v ji¾ní Africe. V pøírodì byla naposledy pozorována v roce 1878. Poslední kvaga uhynula 12. srpna 1883 v amsterdamské zoo, ani¾ by si tehdy nìkdo uvìdomil, ¾e je to poslední jedinec svého druhu na svìtì. Nejvìt¹í podíl na jejím vyhynutí mìl èlovìk - kvagy byly zabíjeny kvùli potravní konkurenci s domácími zvíøaty. V 80. letech minulého století byl zahájen projekt na obnovení kvagy ¹lechtìním (nikoliv genetickou manipulací) zebry stepní. Za první "novou" kvagu (vzhledovì podobnou pùvodním kvagám) lze pova¾ovat høíbì narozené 20. ledna 2005. Nelze s jistotou øíci, ¾e "nové" kvagy jsou stejné jako kvagy pùvodní. Chováním a zpùsobem ¾ivota se mohly li¹it, ale jeliko¾ ¾ily ve stejném prostøedí jako zebry stepní, nejedná se zøejmì o zásadní rozdíly.

Model kvagy v Zoo Ostrava by mìl být také jakýmsi varováním, abychom nedopustili podobnou situaci u ostatních zeber. Namále mìl napøíklad poddruh zebry horské, u nìho¾ ale na¹tìstí nedo¹lo k úplnému vyhubení a podaøilo se jej zachránit. Musíme se tedy sna¾it, abychom zebru Grévyho, která ¾ádné poddruhy nemá a nebylo by tudí¾ z èeho ji opìt vzkøísit, nemuseli v pøí¹tích letech sledovat ji¾ jen na filmových záznamech èi fotografiích.
©árka Nováková