Velikost textu: normální | zvìt¹it | zmen¹itInternetový magazín nejen pro seniory  

Navigace

Svátek
Dnes slaví svátek Marek,
zítra Oto.

Mù¾ete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
U¾ivatel: nepøihlá¹en

Více informací o klubu a èlenství v nìm se mù¾ete dozvìdìt na stránkách na¹eho klubu.

Anketa
Náv¹tìvníci stránek - vìk náv¹tìvníkù. Dìkujeme za hlasování!
 
 
 
 

Statistika



Podporují nás
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydává: Spoleènost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz


Tip pro vás
Nav¹tivte nové poradny...

Chcete-li mít vlastní E-mailovou schránku, pøístupnou odkudkoliv, vyu¾ijte TipMail.cz. Mù¾ete zde získat zcela zdarma e-mail adresu, kterou si zaregistrujete.

Letem, svìtem...
25.04 - Liberec:Odborníci z Èeská alzheimerovské spoleènosti udìlili domovu pro seniory ze sítì SeneCura certifikát, který potvrzuje vysokou kvalitu péèe o seniory s demencí.

Certifikace ... (více >>>)
Filip Moravec

23.04 - Ostrava:Ve dnech 25. - 28. dubna se v Moravskoslezském kraji uskuteèní Dny dobrovolnictví. Událost, která nabízí lidem pøíle¾itost, nahlédnout do rùzných oblastí dobrovolnictví, ... (více >>>)
Lucie Køivánková

Zasmìjme se
25.04 - Turista se tá¾e Laponce:
Co tu dìláte v létì a co v zimì, kdy¾ tu noc trvá celý den?
V létì lovíme ryby a milujeme se.
A v zimì?
V zimì nelze lovit ryby.

Americký ... (více >>>)
Pavel

Pranostika pro tento den
25.04 - Svatého Marka de¹tivo - sedm týdnù blátivo.


Danka

Dobré rady
25.04 - Veèeøejte zlehka
Najezte se naposledy asi dvì hodiny pøed spaním. Nepøehánìjte to s velikostí porce a nedávejte si pár hodin pøed spaním ani tì¾ká, sma¾ená, tuèná a koøenìná ... (více >>>)
Jitka




Domù
Zde si mù¾ete nastavit SeniorTip jako va¹i domovskou stránku. To znamená, ¾e se vám stránky SeniorTip zobrazi poka¾dé pøi spu¹tìní va¹eho prohlí¾eèe nebo po kliknutí na ikonu domù. Kliknutím ZDE se provede nastavení va¹i domovské stránky na adresu stránek SeniorTip.cz.


"Projekt "Internet a senioøi" podporují:

MORAVSKÁ OSTRAVA A PØIVOZ

Nadace rozvoje obèanské spoleènosti

Carrefour

SEVEROMORAVSKÁ ENERGETIKA

VÍTKOVICE TOURS

AGENTURA PRO REGIONÁLNÍ ROZVOJ

OVAK

EU
Letem, svìtem...
20.02 - Dìèín:Rù¾ová zahrada i ji¾ní zahrady dìèínského zámku se po zimním odpoèinku otevøou náv¹tìvníkùm.
Zámek v Dìèínì je obklopen pøekrásnými zahradami. 24. bøezna je pro náv¹tìvníky nachystáno jejich slavnostní otevøení po zimní pøestávce.

Nejcennìj¹í ze zahrad je barokní Rù¾ová zahrada, která vznikla na konci 17. století spoleènì s vedlej¹í Dlouhou jízdou. Na konci 19. století zde bylo zalo¾eno proslulé rosarium, jedno z nejvìt¹ích v celé monarchii. Na ji¾ní stranì se zase nachází terasové zahrady, na kterých pùvodnì stály skleníky s rozsáhlými sbírkami orchidejí, pøes 600 druhù, kamélií, ananasù, rhododendronù a azalek. Roku 1852 v zámeckých zahradách poprvé v kontinentální Evropì vykvetla viktorie královská, nejvìt¹í leknín svìta. Zøejmì jako na prvním místì dne¹ní Èeské republiky se zde pìstovaly banány, konkrétnì jejich dne¹ní forma musa cavendishi. Zámek vìnuje obnovì zahrad nemalé úsilí i prostøedky. Ka¾doroènì do nich zavítá stále vìt¹í mno¾ství náv¹tìvníkù. Opravy se doèkal i barokní letohrádek. K velkému pøekvapení správy zámku v nìm byla objevena cenná barokní výmalba, která se v posledních letech citlivì restauruje. Ji¾ zrestaurovanou èást budou moci náv¹tìvníci obdivovat právì pøi otevøení zámeckých zahrad. V tento den je pøipraven doprovodný program, který malým i velkým náv¹tìvníkùm zpøíjemní první procházku zahradami. Na dìti i jejich rodièe èeká pátrací hra "Putování za Døevánky", spojená s výrobou netradièních hraèek. Nejen pro dospìlé hosty pak bude v zahradách také hudební vystoupení.

"Rù¾ová zahrada vznikla pøi ranì barokní pøestavbì zámku v 70. letech 17. století. Její kouzlo spoèívá v kombinaci výjimeèné barokní architektury a podmanivé krásy rozkvetlých rù¾í. Prostor zahrady ohranièuje ze západní strany sala terrena s dochovanou freskovou výmalbou z roku 1678 a ze strany východní vznosný vyhlídkový gloriet zdobený galerií barokních soch. Název Rù¾ová zahrada se roz¹íøil po roce 1881, kdy¾ byla zahrada osázena rù¾emi. Vzniklo zde tak jedno z nejznámìj¹ích rosarií v habsburské monarchii," uvádí Ing. Iveta Krupièková, øeditelka zámku v Dìèínì.

Ji¾ní zahrady dìèínského zámku mají také dlouhou historii. Do 18. století zde byly vinice a u¾itková zahrada, pøed zámeckým pøíkopem se nalézala tzv. "lékárenská" zahrada. Na poèátku 18. století zde Thunové zalo¾ili novou velkou zahradu, kterou zdobil pùvabný barokní letohrádek, dnes nazývaný Èajový pavilon, a nechybìla ani oran¾érie a ka¹na s fontánou, ta se bohu¾el nedochovala. Na pøelomu 18. a 19. století, pøi druhé velké pøestavbì zámku, byla zahrada roz¹íøena. Celý ji¾ní svah byl upraven zbudováním teras a na nich bylo postupnì zalo¾eno celkem 18 vytápìných skleníkù, ve kterých na¹ly místo rozsáhlé a ve své dobì velmi obdivované sbírky orchidejí, kamélií a dal¹ích tropických rostlin. Ve druhé tøetinì 19. století pozvedl zámeckou zahradu na evropskou úroveò tehdej¹í zahradnický mistr Franz Josst. Právì jeho zásluhou zde rozkvetla roku 1852 poprvé v habsburské monarchii ji¾ zmínìná viktorie královská, obrovský tropický leknín. V 19. století byly ji¾ní svahy se svými skleníky opravdovou chloubou zámku. Sláva ji¾ních zahrad zaèala postupnì vyhasínat po tragickém úmrtí vrchního zahradníka Franze Jossta v roce 1862 a dále pozvolna upadala po smrti majitele zámku, hrabìte Franti¹ka Antonína Thuna. Definitivnì pak skonèila s prodejem celého zámeckého areálu armádì. Èeskosloven¹tí vojáci nechali v¹echny skleníky odstranit a na nejni¾¹í terase zbudovali rozlehlou nástupní plochu a také stáje. Po válce se kdysi honosné zahrady pøemìnily na gará¾e, dílny, sklady, vznikly zde velké nádr¾e na pohonné hmoty, smeti¹tì a krátkou dobu zde fungoval dokonce i vepøín. Ani po odchodu vojákù se tento stav prakticky nemìnil. Je¹tì pøed nìkolika lety byla vìt¹í èást terasových zdí ve velmi ¹patném stavu a dvì se dokonce zøítily. Po roce 2011 probìhla velká rekonstrukce ji¾ních zámeckých zahrad. Jednotlivé èásti areálu propojily novì zalo¾ené cesty, díky kterým jsou zahrady pøístupné hned z nìkolika smìrù - od øetìzové lávky, z Dlouhé jízdy, kolem zámecké sýpky, a také schodi¹tìm z prvního zámeckého nádvoøí. Zahrady byly znovu osázeny, v parteru pøed Èajovým pavilonem byla vybudována nová vodní plocha s fontánou.

Ji¾ní zahrady dìèínského zámku byly po rekonstrukci poprvé otevøeny pro veøejnost 5. èervence 2013, letos tedy zahajují ji¾ svou 6. sezonu. Jako ka¾dý rok zùstanou otevøeny a¾ do konce øíjna. V létì je mo¾né je obdivovat ka¾dý den do 20 hodin, se zkracováním dne se otvírací doba také zkracuje, v bøeznu, dubnu a øíjnu se zavírají v 18 hodin.

***

Zámek Dìèín a jeho souèasná podoba je dílem hrabìcího rodu Thun-Hohenstein, který dr¾el dìèínské panství v letech 1628-1932. Thunové pocházeli pùvodnì z ji¾ních Tyrol a postupnì se vypracovali mezi pøední ¹lechtické rody habsburské monarchie. Pøíslu¹níci rodu pravidelnì zastávali dùle¾ité politické i církevní úøady. Napø. Lev Thun pùsobil v 19. století jako ministr kultu a vyuèování, jeho synovec Franz Thun zastával dvakrát (1889-1896 a 1911-1915) funkci místodr¾itele v Èechách a v letech 1898-1899 se stal dokonce pøedsedou rakouské (tzv. Pøedlitavské) vlády a souèasnì i ministrem vnitra. Za své zásluhy byl roku 1911 pový¹en do kní¾ecího stavu. Rod Thunù, pùvodní majitelé zámku, udr¾oval kontakty s mnoha pøedními vìdci èi umìlci - Josefem Dobrovským, Franti¹kem Palackým, malíøskou rodinou Mánesù atd. Zøejmì nejznámìj¹ím náv¹tìvníkem zámku byl hudební skladatel Fryderyk Chopin. Trvalou vzpomínkou na jeho pobyt zùstává valèík As-dur, op. 34, è. 1, zvaný Dìèínský, který zde Chopin poprvé uvedl a poté vìnoval komtese Josefinì Thunové.
Kateøina Øeháková