Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Radek,
ztra Leona.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Humboldtova vyhlídka
 
Vyhlídka po cestovateli Alexanderu von Humboldtovi nedaleko zámeku a rozhledny Vtruše byla v loském roce nov upravena. Po odstranní náletových devin se nabízí jedinený pohled do Labského údolí s nepehlédnutou dominantou hradu Stekova nad Masarykovým zdymadlem. Okolní svahy a vrcholy eského stedohoí s Vysokým Ostrým, Varhoštm a Vaovským vrchem tvoí malebnou kulisu.

Rekonstrukce byla realizována dle návrhu skupiny ústeckých patriot 1. stolní spolenosti U vlastence a financována z participativního rozpotu Ústeané spolen. Na místo se dostanete od výletního zámeku Vtruše po zelené a ervené znace k Solní stezce. U informaního panelu ukazuje smrovka vlevo na lesní pšinu, po které je to k vyhlídce pár krok. A tam vás oekává sám pán Humboldt a pímo vybízí pod masivní zastínnou lavicí k posezení a vnímání krásy okolí. Jist i oceníte umlce pana Švejnohu z Kytlic autora tohoto zajímavého posezení.

 

Ovšem máme tady i druhou Humboldtovou vyhlídku pro náronjší turisty. Ta se nachází mezi obcemi Tchlovice, Zubrnice a Verneice, kde nedaleko vysílae Buková hora se z ediového kopce otevírají nádherné výhledy na Velké Bezno, Milešovku, Ústí nad Labem, na Komáí víku Krušných hor, údolí Labe a na Luické hory. Pod televizní v se dá zajet i autem a pak je to jen desetiminutová procházka. Ovšem zdatní turisté vystupují nahoru z Malého Bezna nebo Zubrnic. Na jihovýchodním svahu je Ledová jáma nkdy ješt v lét se snhem i ledem. A pochopiteln nedaleké Ptaí kameny co jsou a 15 metr vysoké ediové masivy a ve lákají lezce a horolezce.
 

A co nám o jeho ivot íká Wikipedie? Celým jménem Friedrich Heidrich Alexander svobodný pán von Humboldt se narodil v Berlín 14. 9. 1769 a byl nmecký pírodovdec svtového významu a spoluzakladatel geografie jako empirické vdy. Zbýval se obory fyziky, chemie, geologie, mineralogie, vulkanologie, botaniky, zoologie, oceánografie, astrologií, klimatem,etnologii i demografii v Evrop, Stední a Jiní Americe i ve Stední Asií. Ji bhem svého ivota dosáhl mimoádné popularity díky svým knihám a dokal se i pízviska „druhý Kolumbus“, i „kníe vdy“. Na základ jeho mení uvedené v knize Cosmos byl po nm pojmenován Humboldtv proud.
 
Jaroslava Krejová
* * *
Fotografie: https://www.kudyznudy.cz 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Alexander_von_Humboldt

Zobrazit všechny lánky autorky


Komente
Posledn koment: 10.03.2023  14:18
 Datum
Jmno
Tma
 10.03.  14:18 Vladimr K
 09.03.  10:36 Vesuviana
 09.03.  09:05 Von