Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Matou,
ztra Darina.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Mamon je nemoc

Jakýsi badatel se ptal náelníka Indián, pro nepouívají kolo ani ádné náadí, aby si usnadnili ivot. Ale my máme ivot dobrý, odpovdl. Jídlo si nalovíme nebo sebereme ze zem nebo utrhneme se stromu. My nic víc nepotebujeme. – Ale pro jiní lidé náadí potebují a aby byli šastni, potebují víc a víc vcí? - Oni na to jednou zahynou, ekl Indián. Štstí je jinde, ne v tom, co vlastníš.

V prosinci jsem psala fejeton o slunovratu a o hvzdách, dnes je víc materialistický. Rozhlédnte se kolem sebe. Tém kadý musí mít hypotéku na byt nebo dm, auto, asto i bazén, nový mobil, notebook, dti chodí do škol, kde se za to platí, mají krouky, na které se platí, znakové obleení, aby se jim jiné dti nesmály, eny odkládají mateství a poté co udlají kariéru atd., atd. asto slyším: není as, nejsou peníze.

Zdravotnictví je na vysoké úrovni, máme drahé pístroje, spoustu lék – a pesto je stále tolik nemocných. Jeden léka se ped asem vyjádil: nemocní jsou, protoe je nemocná celá planeta. Všimli jste si, e snad celá polovina asu v TV zaberou reklamy na léky a potravinové doplky? Nedávno se kdosi v TV debat vyjádil, e vakcína na covid je kšeft tisíciletí. Slyšela jsem názor, e donedávna byly nejvtším zdrojem penz války, resp. zbrojní prmysl. Nkdo válku „zaídil“ a byly tam poslány zbran. A to obma bojujícím stranám. A e je nyní jednodušší i lacinjší místo války „zaídit“ virus. Opravdu nevím, co je na tom pravdy, jak bych to vdt mohla, e? Ale jsem ráda, e se o tom mluví a pemýšlí.

Mrzí mne, e nemohou lidé do divadel, na koncerty a vbec, setkávat se. Šok pro lidi byl, kdy bylo zakázáno zpívat. Akoli chápu, e vláda musí njaká opatení pro bezpenost init, tohle byl opravdu hloupý vtip. Vládu nemíním odsuzovat,  je stejná jako ostatní lidé. Chce víc a víc penz a víc a víc moci. A sem tam se jí to prost utrhne od zdravého selského rozumu, který ani bohuel moc nepouívá.

Potkala jsem v posledních dnech na internetu dva moudré pány, kteí mne velmi zaujali, a poslechla jsem si jejich povídání. Oba konili svou pedpov konce svta slovy, e je teba pestat s mamonem. A zdá se mi, e hrozba viru mnohé lidi vede i k pemýšlení na tohle téma.

Nakonec nco pro pobavení: Indiáni se iví hodn stravou, po které pi vyprazdování nepotebují ádný toaletní papír. Vycházejí z nich toti bobky jako u zajíc. A tak to, co si v pírod vezmou k jídlu, tam poté zase vrátí. A te si pedstavte, e Evropská unie usoudila, e tm zaostalým chudinkám v pralese pošle dárek v podob WC. Pímo do pralesa si netroufla, ale dv úhledné WC budky stojí na louce pod ním. A vedle veliká cedule: Toto je dar vlády Chile s podporou Evropské unie. Samozejm do nich ádný Indián nikdy nevlezl a asi nevleze. Pro taky?

 
Eva Stíovská
* * *
Zobrazit všechny lánky autorky
 
 

Komente
Posledn koment: 12.01.2021  08:33
 Datum
Jmno
Tma
 12.01.  08:33 Edita Moc pkn pspvek
 10.01.  19:18 Bohumil K.
 10.01.  18:20 Marcela
 10.01.  08:39 Eva Stovsk Podkovn
 09.01.  16:42 Evussa Velmi poveden
 09.01.  08:31 Von
 08.01.  13:47 Dagmar
 07.01.  13:26 Marta
 07.01.  10:15 Danue