Velikost textu: normln | zvtit | zmenitInternetov magazn nejen pro seniory  

Navigace

Svtek
Dnes slav svtek Jan,
ztra Ivan.

Mete jim poslat elektronickou pohlednici.

Klub
Uivatel: nepihlen

Vce informac o klubu a lenstv v nm se mete dozvdt na strnkch naeho klubu.

Anketa
Nvtvnci strnek - vk nvtvnk. Dkujeme za hlasovn!
 
 
 
 

E-mail
Nemte-li zde svou e-mail schrnku (adresu), mete si ji zdarma vytvoit.

StatistikaPodporuj ns
OSTRAVA!!!


MOAP


Nadace OKD


SENSEN


SeniorTip.cz,
ISSN 1801-9900
Vydv: Spolenost senior o.s.

Createt by NETtip 2006
Webhosting SvetHostingu.cz

Tip na výlet 
Msto Frenštát pod Radhoštm leí na severním úpatí radhošského pásma Moravskoslezských Beskyd. Rozkládá se v kotlin mezi ekami Lubina, Lomná a Bystrá na okraji chránné krajinné oblasti Beskydy, kterou zpístupovala ji od roku 1884 Pohorská jednota Radhoš, jako nejstarší turistický spolek u nás.
Náš tip na výlet vede do Frenštátu  pod Radhoštm, konkrétn vás ale chceme spolehliv zavést na Horeky, velmi známého a oblíbeného výletního místa, které se v blízkosti nachází.
Nejjednodušší píjezd, pokud pojedete autem, je po silnici od Nového Jiína - ješt ped vjezdem do msta odbouje vpravo pes elezniní tra silnika k areálu Horeky, kde se dá i zaparkovat.
My jsme se tam vydali z Ostravy vlakem a pak z násraí pšky. A bylo to také jednoduché, hlavn ale moc píjemné. Vlakem i autobusem do Frenštátu snad trefí kadý. Na Horeky vás  od nádraí dovede modrá turistická znaka. U zdaleka uvidíte nájezdovou v skokanského mstku s umlou hmotou. Byl postaven po Raškov olympijském vítzství. Vedle mstku  je lanovka, kterou, kdy budete mít štstí, se dostanete pohodln na  vrcholek. Kdysi byla lanovka bn v provozu, v souasné dob ji pouštjí v dob, kdy tady skokani trénují. Pokud lanovka nepojede, nic strašného se nedje. Vlevo od mstku vedou schody, po kterých se dá docela dobe na vršek vyšlapat. Nahoe je monost oberstvení v malém bufetu.
Od mstku a lanovky se mete procházkou vydat kolem pensionu Na Horekách pknou lesní pšinou k hotelu Vlina i stylovému stedisku Stará Vlina, pozoruhodné to stavb architekta B. Fuchse z ticátých let dvacátého století Zaujme nejen exteriér, ale i vnitní výzdoba. Malíi Antonín Strnadel a Eduard Milén se pi tvorb rozsáhlých fresek nechali inspirovat valašskými djinami, podobn jako ezbá Karel Langr. Mají zde bohatou nabídku jídel, my ale doporuujeme halušky. Po procházce  chutnají  opravdu  výborn.
Není se co divit, e je tam tak nádhern. Však o tom krásn píší i básníci. Posute sami, zde je jeden ze tí úryvk, které jsou vykresleny na tabuli, která vás pi Staré Vlin vítá…
 
Horeky, kopeky, pírody vzácný skvost,
lidem všem vydaný na milost, nemilost,
kdo zlý jsi, necho sem,  dobí však vejdte,
chrate je, šette je, milujte, pstte.
                                                   (Josef Kalus)
 
Neopomete se ale zastavit i ve mst. Je pkným dokladem valašské architektury. Bylo zaloeno ve 14. století. Historické a kulturní památky najdete pedevším ve stedu msta. V kostelích sv. Martina a sv. Jana Ktitele jsou valašské Betlémy, na námstí kamenná kašna s Neptunem. Ve Frenštát se narodil socha Albín Polášek, autor sochy Radegasta a sousoší sv. Cyrila a Metodje na Radhošti.
Tip na výlet vybral Libor Holub


Komente
Posledn koment: 25.04.2006  21:42
 Datum
Jmno
Tma
 25.04.  21:42 Efa as vlet
 25.04.  07:50 Janina
 25.04.  06:41 hera